کد خبر: 4216395
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۳

گلایه حجاج از اختصاص ارز 500 دلاری

اختصاص ارز 500 دلاری به حجاج در حالی که ارز اختصاص یافته به مسافران سفرهای خارجی به هزار دلار افزایش یافته است، موجب گلایه و نارضایتی زائران حج شده است.

گلایه حجاج از ارز 500 دلاریبه گزارش ایکنا، در حالی که ارز مسافرتی برای افرادی که می‌خواهند با هواپیما راهی کشورهای خارجی شوند طی ماه‌های اخیر از 500 دلار به هزار دلار افزایش یافته است، ارز اختصاص یافته به زائران حج تمتع سال جاری، 500 دلار تعیین شده است.

این در حالی است که در سال‌های گذشته ارز اختصاص یافته به حجاج بیشتر از ارز مسافرتی بود که به صورت معمول به مسافران کشورهای خارجی پرداخت می‌شد.

نکته قابل توجه این است که زائران حج تمتع حدود 40 روز در عربستان اقامت خواهند داشت و اگرچه از سوی مسئولان فرهنگی و به ویژه مقام معظم رهبری توصیه می‌شود که خرید سوغات به حداقل رسانده شود، اما نیاز حداقلی حجاج به ارز بیش از 500 دلار است و زائران سرزمین وحی مجبور هستند برای تأمین ارز مورد نیاز خود به بازار آزاد مراجعه کنند.

زائران سال جاری حج تمتع حداقل 162 و حداکثر 188 میلیون تومان به سازمان حج و زیارت پرداخت کرده‌اند که قیمت بالایی محسوب می‌شود و اگرچه زائران حج باید استطاعت مالی داشته باشند اما بسیاری از این زائران فیش حج خود را سال‌ها قبل تهیه کرده‌اند و با افزایش قابل توجه هزینه حج و تورم موجود در کشور، بخش قابل توجهی از استطاعت مالی خود را از دست داده‌اند و همین مسئله لزوم ارائه ارز دولتی به آنها را چند برابر می‌کند. همچنین حداقل بهتر بود تا معادل مسافران خارجی به حجاج ارز پرداخت کنند.

در این میان اقدامی که بانک مرکزی به نفع حجاج انجام داده این است که اگر زائری در طول سال جاری، سفر خارجی داشته و ارز مسافرتی دریافت کرده است، همچنان می‌تواند 500 دلار ارز حج را دریافت کند و محدودیت دریافت یک بار ارز در سال برای حجاج در نظر گرفته نشده است.

یادآوری می‌شود، عرضه ارز مسافرتی برای زائران حج تمتع 1403 تا سقف ۵۰۰ دلار در 260 شعبه منتخب بانک ملی سراسر کشور در حال انجام است. البته زائران باید به این نکته توجه داشته باشند که تکمیل فرم در پیام‌رسان بله و سپس مراجعه به بانک‌های منتخب، موجب تسهیل و تسریع در امور مربوطه می‌شود.

انتهای پیام
captcha