کد خبر: 4216820
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۳
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب:

سیره و اخلاق رضوی مصداق ارزشمند سبک زندگی اسلامی است

نماینده ولی فقیه در امور حج زیارت ضمن تبیین ویژگی‌ها و آموزه‌های سیره امام رضا(ع) گفت: سیره و اخلاق رضوی مصداقی ارزشمند برای سبک زندگی اسلامی است.

به گزارش ایکنا؛ به مناسبت ولادت امام رضا(ع)، عصر امروز، 30 اردیبهشت‌ماه، مراسمی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از زائران مسجدالنبی(ص) در هتل «منازل الحسن» مدینه منوره برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه «انسان» از سوی امیرحسین انواری، قاری ممتاز کشورمان آغاز شد و در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در ابتدای سخنان خود برای رئیس‌جمهور و هیئت همراه آرزوی سلامتی کرد.

وی گفت: انبیای الهی هر کدام جایگاهی داشته‌اند، اما برخی انبیا بر برخی دیگر فضیلت داشتند و در همین راستا، حضرت ابراهیم(ع) امام همه پیامبران و پیشوای تمامی ادیان ابراهیمی است و ایشان ظرفیت فوق‌العاده‌ای داشتند.
سیره و اخلاق رضوی مصداق ارزشمند سبک زندگی اسلامی است
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب بیان کرد: خداوند متعال خطاب به نبی مکرم اسلام که راز خلقت هستی است، در آیه 123 سوره نحل می فرماید: «ثُمَّ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا: سپس به تو وحى كرديم كه از آيين ابراهيم حق‏گراى پيروى كن»، بنابراین خداوند متعال در این آیه پیامبر(ص) را مأمور می‌کند که از حضرت ابراهیم(ع) پیروی کند. احادیث زیادی وجود دارد که بر ضرورت پیروی از مرام و منش ابراهیم خلیل‌الله و درس و عبرت‌گرفتن از ویژگی‌های شخصیتی ایشان تأکید دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این که بنیانگذار حج، حضرت ابراهیم(ع) است، گفت: ابراهیم خلیل‌الله از خداوند متعال خواست که مناسک را به او یاد دهد و ایشان با همتی که داشت، دیوار خانه خدا را بالا برد. عبدالله بن عباس نقل کرده که حضرت ابراهیم(ع) نخستین فردی بود که از میهمان پذیرایی کرده و آداب میهمانی دادن را یاد داده است. ابراهیم خلیل‌الله نخستین کسی بود که با شمشیر مبارزه کرد وحضرت لوط را که در دست رومیان اسیر بود، آزاد کرد. ایشان پیامبری وظیفه‌شناس بود که مناسک را با الهام الهی به پا کرد و اولین فردی بود که در راه خدا قربانی کرد. حضرت ابراهیم(ع) همچنین در راه خدا و به خاطر دین خدا مهاجرت کرد و نخستین کسی بود که خداوند مردگان را به خاطر او زنده کرد و ایشان مؤسس امت اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که امام رضا(ع) تا چند سال آخر عمر مبارکشان در مدینه منوره زندگی می‌کردند، گفت: این امام همام اکنون به کانون محبت و عشق ایرانی‌ها تبدیل شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که سیره امام رضا(ع) مصداق ارزشمند و بارز سبک زندگی اسلامی است، به تبیین ویژگی‌ها و اخلاق رضوی پرداخت و گفت: براساس آنچنان که در کتاب‌های «عیون اخبار الرضا» و «فقه الرضا» آمده، امام رضا(ع) ویژگی‌های ارزشمندی داشتند، به طوری که هرگز دلخوری ایجاد نمی‌کردند و وسط حرف کسی نمی‌پریدند. این امام همام پایش را جلو کسی دراز نمی‌کرد و ایشان هرگز تکیه نمی‌داد و به غلامان و خدمتگذران دشنام نمی‌داد و آب دهان خود را بیرون نمی‌انداخت و تلاش می‌کرد که همیشه با دیگران غذا بخورد.
سیره و اخلاق رضوی مصداق ارزشمند سبک زندگی اسلامی است
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان با اشاره به این که سبک زندگی اسلامی در توصیه هفتم گام دوم مقام معظم رهبری نیز مورد تأکید قرار گرفته، به روایتی از امام رضا(ع) «كَمالُ الدّينِ وَلايَتُنا وَالبَراءَةُ مِن عَدُوِّنا: كمال دين در ولايت ما و بيزارى جستن از دشمن ماست» اشاره کرد و گفت: حج 1403، حج برائت و وحدت است و مسلمانان در مراسم حج باید از شیطام و دشمنان امت اسلام بیزاری بجویند.

در پایان این مراسم، حاج حسین هوشیار، از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) به مناسبت ولادت امام رضا(ع) مدیحه‌سرایی کرد و حاضران در این مراسم برای سلامتی رئیس‌جمهور و هیئت همراه دعا کردند.
سیره و اخلاق رضوی مصداق ارزشمند سبک زندگی اسلامی است
انتهای پیام
captcha