کد خبر: 4217872
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۷
علی صالحی‌متین خبر داد:

اجرای محفل مشترک با قاریان دیگر کشورها در مکه مکرمه

سرپرست کاروان قرآنی حج ۱۴۰۳ با اشاره به برنامه‌‎های کاروان گفت: استقبال زائران از محالف قرآنی نشان می‌دهد که آنها به شنیدن مسائل معرفتی و تلاوت قرآن علاقه‌مندند. درصدد ارتباط با قاریان دیگر کشورها و برپایی محفل قرآنی مشترک در مکه مکرمه هستیم.

علی صالحی‌متین، سرپرست کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع سال ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه ایشان در حادثه سقوط بالگرد گفت: حقیقتا از زمان دریافت این خبر، کام شیرین زائران‌ خانه خدا، تلخ شد. در سرزمین مقدس وحی برای علو درجات ایشان دعا می‌کنیم.

این حافظ کل قرآن کریم درباره برنامه‌های کاروان قرآنی نور گفت: پیش از اعزام و با در نظر گرفتن ظرفیت کاروان و شرایط دو شهر مدینه منوره و مکه مکرمه برنامه‌های متعدد و متنوعی را طرح‌ریزی کردیم. برخی از این برنامه‌ها حضور در برنامه‌های جاری بعثه مقام معظم رهبری شامل تلاوت قرآن کریم در همایش‌ها و جلسات رسمی بعثه و همچنین تلاوت در محافل انس با معرفت در میان زائران است.

مدیر آموزش و ارزیابی شورای عالی قرآن ادامه داد: بخش دوم فعالیت کاروان قرآنی نور در حوزه بین‌الملل تعریف شده است. قاریان عضو کاروان در بعثه دیگر کشورها حضور یافته و برای زائران خانه خدا تلاوت قرآن دارند. طی این چند روز از حضور اعضای کاروان، چند برنامه در حوزه بین‌الملل داشتیم. این تلاوت‌ها به ویژه برنامه‌ بین حجاج پاکستانی با استقبال روبه‌رو شد.

صالحی‌متین با بیان اینکه درصد زیادی از این برنامه‌ها به زودی در مکه مکرمه اجرا خواهد شد، تصریح کرد: قسمت دیگر از فعالیت‌های کاروان مربوط به تلاوت در اماکن متبرکه و مشخصاً حضور در بین زائران و حلقات قرآنی مسجدالنبی(ص) است. 

فضای سرزمین وحی برای اجرای برنامه‌هایی قرآنی و تلاوت قرآن آماده است

وی با بیان اینکه بخشی از امور رسانه‌ای کاروان قرآنی حج به عهده شورای عالی قرآن و برخی دیگر به عهده صدا و سیما است، گفت: بخشی از اطلاع‌رسانی برنامه‌های کاروان با نمایندگان اعزامی صدا و سیما به حج است که ارتباط خوبی بین آنان و اعضای کاروان شکل گرفته است. از سوی گروه اعزامی صدا و سیما چندین تلاوت قرآن اعضای کاروان، ضبط و آماده ارسال و پخش است، اما انتظارمان بیش از این است به ویژه اینکه در فضای کشور در حال حاضر غم‌انگیز شده است و قطعاً تلاوت قرآن در این اماکن و شنیدن آنها قلب مردم را آرام می‌کند.

فضای سرزمین وحی برای اجرای برنامه‌هایی قرآنی و تلاوت قرآن آماده است

صالحی‌متین درباره انتخاب آیات و قطعات انتخابی قاریان برای تلاوت گفت: از چند هفته قبل از اعزام، فهرست آیات متناسب با ایام حج انتخاب و در اختیار قاریان قرار گرفت. این قطعات با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند امسال حج،‌ حج برائت باشد و منطق قرآنی این موضوع تبلیغ شود، آیات در موضوعات برائت، جهاد، پشتیبانی از مظلوم، پشتیبانی از مسلمانان و مقابله با کفار احصا شده است.

سرپرست کاروان قرآنی اعزامی حج تمتع ۱۴۰۳ در مورد ارتباط کاروان قرآنی با قاریان دیگر کشور‌ها اظهار کرد: این ظرفیت بیشتر در مکه وجود دارد و درصدد این ارتباط و برپایی محفل قرآنی مشترک در مکه هستیم.

فضای سرزمین وحی برای اجرای برنامه‌هایی قرآنی و تلاوت قرآن آماده است

وی در مورد ارتقای معنویت در بین زائران با بهره‌مندی از تلاوت قرآن کریم گفت: در جایی که آیات قرآن کریم بر قلب نازنین پیامبر اکرم(ص) نازل شده است و ائمه ما بار‌ها در این فضا آیات را تلاوت کرده‌اند، قطعاً شنیدن تلاوت قرآن حُسن دیگری دارد. دعای کمیل هفته قبل یا شب و روز میلاد حضرت رضا(ع) و محافل انس و معرفتی که طی این روزها در مدینه برپا شده است، نشان می‌دهد که زائران ما به شنیدن مسائل معرفتی و تلاوت قرآن کریم علاقه‌مندند.

فضای سرزمین وحی برای اجرای برنامه‌هایی قرآنی و تلاوت قرآن آماده است

انتهای پیام
captcha