کد خبر: 4218157
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۱

راه‌اندازی قطار مشاعر برای تسهیل در انتقال حجاج

عربستان سعودی در نظر دارد برای تسهیل حمل و نقل حجاج در ایام حج 1445 قطار مشاعر را امسال نیز راه‌اندازی کند.

به گزارش ایکنا به نقل از الخلیج، اداره کل حمل و نقل عربستان سعودی از آمادگی خود برای راه‌اندازی قطار مشاعر، قطار سریع‌السیر حرمین و قطاری که به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در جده حرکت می‌کند، همزمان با آغاز موسم حج 1445 هجری قمری خبر داد.
 
قطار مشاعر مقدسه دارای 9 ایستگاه در طول مسیر مشاعر مقدسه است که با یک خط آهن دوگانه به طول 18 کیلومتر به یکدیگر مرتبط می‌شوند. این قطار گنجایش 72 هزار مسافر را در یک ساعت و در یک جهت داراست و آمادگی بیش از 2 هزار سفر در روز را دارد تا بدین وسیله سهم بزرگی در تسهیل حمل و نقل زائران خانه خدا داشته باشد.
 
قطار سریع‌السیر حرمین نیز یکی از شاخص‌ترین وسایل تسهیل در عبور و مرور حجاج است که دو شهر مکه مکرمه و مدینه منوره را به یکدیگر ارتباط می‌دهد.
 
سفر با این قطار 120 دقیقه به طول می‌انجامد و در مسیر خود از شهر جده نیز عبور می‌کند. این قطار از 5 ایستگاه و 35 رام قطار تشکیل شده و در طول ایام حج بیش از 3 هزار و 800 سفر از مکه به مدینه انجام می‌دهد. 
 
عربستان سعودی این قطار را با هدف تسهیل در حمل و نقل حجاج طی موسم حج ایجاد کرده است. همچنین می‌توان آن را یکی از ابزارهای جدید برای همگام شدن عربستان با طرح توسعه دانست.
 
قطار مشاعر نیز از سوی دولت عربستان سعودی برای تسهیل در حمل و نقل حجاج در ایام حج ایجاد شده است و می‌توان گفت که این قطار یکی از بزرگترین پروژه‌هایی است که عربستان تا کنون راه‌اندازی کرده است. چرا که سهم بزرگی در انجام آسان و بدون وقفه مناسک حج دارد.
انتهای پیام
captcha