کد خبر: 4218694
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۸
تحلیلگر فلسطینی نوشت

دولتمردان شهید ایران دفاع از فلسطین را مسئله‌ای عقیدتی می‌دانستند

ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی یعنی از 45 سال پیش تا کنون با جان و دل در کنار فلسطین بوده و مسئله فلسطین یک مسئله عقیدتی برای نظام جمهوری اسلامی و تمام مردم مسلمان و عزیز ایران محسوب می‌شود.

به گزارش ایکنا، «احمد عبدالرحمن» تحلیلگر سیاسی و نظامی اهل فلسطین، در یادداشتی که در پایگاه خبةری فلسطین الیوم منتشر شده است، درباره شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش و ارادت و خلوص آنها به مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف نوشته است:
 
«مبالغه نمی‌کنیم وقتی می‌گوییم ملت فلسطین بدون توجه به گرایش‌‌‌های مختلف سیاسی و در هر مکانی اعم از داخل یا خارج فلسطین که حضور دارند، جزء بیشترین دنبال‌کنندگان حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور شهید ایران، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه او، حسین امیرعبداللهیان و هیئت همراه ایشان بوده‌اند. این پیگیری و اهتمام جدی و بی‌سابقه 15 ساعت پی‌درپی و تا قبل از اعلام شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش ادامه داشت و خبر شهادت آنها شوک بزرگی برای بسیاری از دوستداران جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه دوستداران رئیس جمهور مخلص و شریف این کشور و وزیر خارجه آن که عاشق فلسطین و یاور همیشگی مظلومان در تمام عرصه‌های دیپلماتیک بود، محسوب می‌شد.
 
خبر شهادت رئیس جمهور ایران و هیئت همراه ایشان همچون صاعقه‌ای بر قلب همه محبان آنها فرود آمد، به‌ویژه در این برهه سخت و دشوار که فلسطین با آن دست به گریبان است و به خصوص در زمانی که نوار غزه درگیر جنگ دیوانه‌وار صهیونیستی  _ آمریکایی است و تا این لحظه ده‌ها هزار فلسطینی در اثر این جنگ شهید یا مجروح شده و بسیاری از زیرساخت‌های غزه تخریب شده‌ است.
ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی یعنی از 45 سال پیش تا کنون با جان و دل در کنار فلسطین بوده و وقت و امکانات خود را برای مسئله فلسطین صرف کرده استج قرار گرفته است که همه ابعاد زندگ
ی مردم این کشور را تحت تأثیر قرار داده است، به‌ویژه از سو درب راه ۰ شدن را بهی ایالات متحده آمریکا که در رأس شرارت و تروریسم قرار دارد و همچنین سایر هم‌پیمانانش در سراسر جهان که همواره بازگشت جمهوری اسلامی از موضع حمایتگرانه خود نسبت به مسئله فلسطین را به لغو تحریم‌ها و امکان بهر۶غه‌برداری از منابع عظیم طبیعی خود و تبدیل آن به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان مرتبط می‌کنند. و این چیزی است که ایران رد می‌کند و همچنان فداکاری برای فلسطین در زمینه کمبود غذا و دارو را ترجیح می‌دهد و مسئله فلسطین یک مسئله عقیدتی برای نظام جمهوری اسلامی و تمام مردم مسلمان و عزیز ایران محسوب می‌شود.
 
از جمله مشکلاتی که ایران به دلیل حمایت از مسئله فلسطین و تمام مظلومان جهان با آن روبه‌رو است، محروم شدن این کشور از نوسازی ناوگان هوایی خود است. چرا که ایران نیازمند ابزارها و قطعات یدکی از سوی غرب جنایتکار است و در طی سالیان گذشته در اثر حوادث هوایی در این کشور صدها نفر از شهروندان ایرانی جان خود را از دست داده‌اند که از آن جمله می‌توان به حادثه دردناک سقوط بالگرد رئیس جمهور ایران اشاره کرد. از خداوند متعال می‌خواهیم که این مصیبت، آخرین مصیبتی باشد که این ملت مؤمن و شریف به آن دچار می‌شوند.
 
این حادثه دردناک ما را بر آن می‌دارد که بار دیگر درباره علل و عواملی که موجب شده ایران بخاطر یاری فلسطین و دفاع از آن در عرصه‌های مختلف بین‌المللی این فداکاری‌ها را انجام دهد، تأمل کنیم. این فداکاری‌ها به گونه‌ای بوده است که حتی دفاع از مسئله فلسطین و مشروعیت آن را بر رفاه ملت خود ترجیح داده و این جمهوری عظیم را به یکی از ثروتمندترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.
 
برای اینکه در این لحظات اندوه‌بار و دردناک در دریای یادآوری و تحلیل دلایل دفاع ایران از فلسطین سردرگم نشویم، به دیدگاه تاریخی ایران نسبت به مسئله فلسطین اشاره می‌کنیم یعنی زمانی که امام خمینی(ره) در زمان پیروزی انقلاب اسلامی صراحتا حمایت از فلسطین را اعلام و روشن کرد که فلسطین برای نظام جمهوری اسلامی ایران یک مسئله عقیدتی و محوری است که با وجود همه فشارها و وسوسه‌ها امکان عقب کشیدن از این حمایت وجود ندارد.
 
آماده نیست/ یادداشت// از فلسطین به ایران ... تسلیت و تشکر ما را بپذیرید!
 
این دیدگاه پس از ارتحال امام خمینی(ره) نیز ادامه داشت و ایران از اصول خود کوتاه نیامد و چه بسا این حمایت را افزایش داد و روش خود را به صورت آشکار نمایش داد. به‌ویژه پس از پایان جنگ اول کشورهای حاشیه خلیج فارس که غرب استعماری به سرکردگی آمریکا از طریق این جنگ تلاش کرد انقلاب اسلامی را در هم بشکند و آن را تحت فشار قرار دهد.
 
تلاش بسیار زیاد و مؤثر ایران سهم بسزایی در پایداری ملت فلسطین مقابل نسل‌کشی صهیونیست‌ها داشت و همچنان نیز این تأثیر وجود دارد. مبالغه نکرده‌ایم اگر بگوییم در صورتی که حمایت‌های سیاسی، نظامی، رسانه‌ای و مالی ایران از فلسطین نبود، وضعیت مسئله فلسطین بسیار بدتر از آن چیزی می‌شد که امروز هست. حتی اگر مقاومت فلسطین امروز به یک نیروی واقعی در میدان تبدیل شده که بتواند دشمن را شکست دهد و هیمنه آن را بشکند، بدون حمایت‌های سخاوتمندانه و گسترده ایران امکان‌پذیر بوده است. این امر در این روزها با پایداری اسطوره‌ای مردم فلسطین و نیروهای مقاومت در برابر نسل‌کشی اسرائیل که بیش از 7 ماه و نیم است ادامه دارد، به وضوح مشهود و مشخص است که ایران علی‌رغم تلاش‌های برخی برای انکار یا پایین آوردن شأن آن، همچنان به این حمایت‌ها ادامه می‌دهد.
 
به دلیل اینکه مجال کافی برای بررسی موضع ایران در قبال مسئله فلسطین و بحث درباره آثار احتمالی مصیبت بزرگ از دست دادن آیت‌الله رئیسی و همراهانشان وجود ندارد، با اندوه و درد فراوان به همین مقدار بسنده می‌کنیم و از خداوند عزوجل می‌خواهیم که این شهدا را رحمت کند و به خانواده‌های آنها، نزدیکانشان و عموم ملت ایران و رهبری عزیز و باوقار ایران صبر جمیل عطا فرماید.
 
ما اطمینان کامل داریم که این فقدان بزرگ هرگز موجب تضعیف جمهوری اسلامی ایران و رهبر رشید این کشور نخواهد شد و هرگز این کشور در هیچ حالتی به عقب باز نمی‌گردد و یا طرح‌های حمایتی این کشور از همه جنبش‌های آزادیبخش در جهان و دشمنی با سلطه آمریکای ستمکار و جنایتکار هیچگاه از بین نخواهند رفت.
 
این جمهوری عزیز و مقتدر بی‌تردید با هرآنچه که در اختیار دارد می‌تواند در این مسیر پر از دشواری‌ها و موانع بسیار، بدون ترس از لطمه حسودان و محاصره قدرت‌های سرکوبگر و استعمارگر و با الهام از زندگی‌ بنیانگذار انقلاب اسلامی و هزاران شهید بزرگواری که در راه آزادی قدس و فلسطین به شهادت رسیدند، به پیش برود. 
 
خداحافظ شهید ابراهیم رئیسی؛ ای دوست و عاشق فلسطین! تو از ایام جوانی دوستدار و مدافع فلسطین بودی. خدانگهدار حسین امیرعبداللهیان؛ ای دیپلمات امانتداری که پایتخت‌ها را گشت و بین کشورهای جهان در رفت و آمد بود و از فلسطین در برابر تجاوزات صهیونیست‌ها حمایت و دفاع کرد.
 
خداحافظ همه شهدای ایران عزیز که همیشه در صف اول یاری فلسطین و ملت آن ایستادید و با وجود تلاش و سختی و خستگی فراوانی که متحمل شدید هرگز از این راه خارج نشدید.»
 
شهید امیرعبداللهیان به علت دو دهه مسئولیت در وزارت امور خارجه به‌خصوص در سمت معاون عربی و آفریقایی این وزارتخانه، ارتباط نزدیکی با شهید قاسم سلیمانی داشت. زمانی که شهید سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و امیرعبداللهیان کارشناس عراق در وزارت امور خارجه بود.
 
این شهید بزرگوار در جریان تحولات عراق در سال ۲۰۰۳ با سرنگونی صدام حسین، مسئول پرونده عراق در وزارت امور خارجه شد.
 
روحیه شهید سلیمانی او را شیفته خود کرده بود حتی در ملاقات با هیئت‌ها و مقامات اروپایی گفته بود: «شما باید از جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی تشکر کنید زیرا سلیمانی به صلح و امنیت جهانی کمک کرده است. اگر جمهوری اسلامی نبود ایستگاه‌های مترو و مراکز تجمع شما در بروکسل و لندن و پاریس امنیت نداشت.»
 
موضع‌گیری‌های او به‌شکلی بود که از جبهه مقاومت که در تضاد با اسرائیل است، حمایت می‌کرد.
 
در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، امیرعبدالهیان به همراه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور شهید کشورمان، در مراسم افتتاح یک سد در ورزقان واقع در استان آذربایجان شرقی حضور یافته بود که در بازگشت از این محل بالگرد حامل رئیس جمهور و هیئت همراه دچار سانحه شد و همه سرنشینان بالگرد به شهادت رسیدند.
 
آماده نیست/ یادداشت// از فلسطین به ایران ... تسلیت و تشکر ما را بپذیرید!
انتهای پیام
captcha