کد خبر: 4218994
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۳
گذری بر میراث مکتوب شهید خدمت؛ حسین امیرعبداللهیان

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

شهید خدمت؛ حسین امیرعبداللهیان آثار مختلف و متعددی را در حوزه جایگاه استراتژیک و ژئوپولوژی ایران به رشته تحریر درآورده است، در متن پیش‌رو گذری بر این آثار خواهیم داشت.

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»حضرت علی(ع)؛ در روایتی ماندگار که از او برای ابناء بشر و نه تنها مسلمانان به یادگار مانده بر این مهم تأکید فرموده که «زکات علم نشر آن است.»

این بخشی دیگر از فضائلی است که دین هدایتگر و مبین اسلام در حوزه ترویج علم بر عهده و گرده عالمانی گذاشته تا در مسیر تعالی جامعه دستی گرم داشته و در کنار انتقال معارف و مبانی علمی و اندوخته‌هایی که در مسیر زندگی به آن نائل شده‌اند، خود در مقام مشوقی قرار ‌گیرند که دیگر افراد جامعه، بندگان و مؤمنان را در مقام الگو یاری رسانند.

چه خیر و سعادتی از این بالاتر که آن عالِم، عامِل و اجراکننده در مسیر تحقق فرمایش مولای متقیان، امیر مومنان؛ خود عامل و فاعلی در لباس خدمت به مومنان باشد و در کنار درس زندگی که هر یک از انسان‌ها در مسیر تجربه زیسته خود می‌آموزند، با طی کردن دروسی که در دانشگاه، صف و میدان دیپلماسی در مسیر کسب معارف ملی و سیاست بین‌المللی به جایگاهی والا و بالا رسیده باشد.

«شهید خدمت»، مرد میدان دیپلماسی؛ دکتر حسین امیرعبداللهیان نیز در کنار سکانداری وزارت امور خارجه دولت سیزدهم؛ مراتب اجرایی و اداری مختلف و متعددی چون معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه؛ دبیرکل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین؛ دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی را در مقام مسئول در کوله‌بار مسیر خدمت‌رسانی به مردمان جامعه ایرانی به ارمغان داشته؛ خود در حوزه نشر معارف و دانشی که در مسیر علم‌اندوزی به آن دست یافته، نمونه و الگویی است که در کنار سکانداری امور اجرایی از مبحث کسب علم و دانش که آن نیز یکی از توصیه‌های رسول مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) بر جمیع مسلمانان، پیروان و در نگاهی کلان رسالتی عظیم برای ابناء بشر به شمار می‌رود کوتاهی نکرده است.

خاصه دوران سپری کردن او در وزارت امور خارجه، سفیر ایران در عمان و خدمت در مجلس شورای اسلامی؛ او را بر آن داشت تا در مسیر نیازسنجی و روزآمد کردن مبانی سیاسی، دیپلماسی و توسعه روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها از یک سو و از سوی دیگر تجربیات گرانبهایی که از همراهی و همکاری با سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تجربه کرده و آموخته بود، اگر نه همه، بخش مهمی از آنها را به عنوانی میراث سترگ برای آیندگان در قالب آثار مکتوب به یادگار بگذارد. اینچنین بود که آثار کتابت شده و به رشته تحریر درآمده به قلم «شهید خدمت» بر این حوزه استوار است.

حال که هشت روزی از ضایعه تلخ و جان‌گداز منتج به شهدنوشی شهادت شهید خدمت، آیت‌الله دکتر سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم و دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه دولت جهادی، انقلابی و مردمی سیزدهم می‌گذرد؛ در گزارشی به معرفی آثاری می‌پردازیم که از قلم او برای نسل امروز و فردا به یادگار مانده تا این سیاهه و گزارش، خود ادای اجابتی به فرمایش مولای متقیان حضرت علی(ع) که در ابتدای این روایت ذکرش رفت باشد.

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

روایت شهید امیرعبداللهیان از «مکتب سلیمانی» در «اسرار سلیمانی»

کتاب «اسرار سلیمانی» مقالات جمعی از صاحب‌نظران درباره شخصیت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است که به کوشش احد کریم‌خانی گردآوری شده است.

این کتاب دربردارنده مقالاتی از علی‌اکبر ولایتی، حسین سلامی، محسن رضایی، حسین امیر‌عبدالهیان، سعدالله زارعی، یدالله جوانی، محمد صادق خرازی، عبدالله علی‌عسگری و … است.

کتاب «اسرار سلیمانی» تلاشی است برای تدوین دیدگاه‌های سران سیاسی و صاحب‌نظران اجتماعی درباره شخصیتی نظامی که تأثیرات شگرف اجتماعی او روزبه‌روز ابعاد تازه‌ای می‌یابد و از این محل ضرورت بحث و بررسی درباره این شخصیت بیشتر به نظر می‌آید. شخصیتی که به پدیده‌ای اجتماعی و تاریخی بدل شده تا آنجا که مقام معظم رهبری درباره او و مفاهیم پیرامونش تعبیر به «مکتب سلیمانی» کردند.

چکیده این گزارش‌ها نشان می‌دهد سلیمانی مصداق این فرمایش امیرالمؤمنین است که جوری کار کنید که گویی زندگی ابدی دارید و جوری کار کنید که هر لحظه چشم‌انتظار ملاقات با فرشته مرگ هستید. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به گواهی این شاهدان با مرگ‌آگاهی بالید،‌ دوید، زخم دید، خندید، پیروز شد و عاقبت ماندگار به خیر شد.

گفت‌وگو، دقت و پژوهش درباره شهید سلیمانی، منش و روش او و حوزه فعالیت‌هایش همچنان جای کار بیشتری دارد و «اسرار سلیمانی» اثری ازت که به کوشش انتشارات «خط مقدم» در 475 صفحه منتشر شده است.

«واکاوی مکتب دفاعی شهید سلیمانی»، «تفکر راهبردی شهيد سليماني»، «ابعاد مکتب سردار شهید حاج قاسم سلیمانی»، «منطق رفتار سیاسی شهید سلیمانی»، «نماد تمدن نوین اسلامی»، «نامه‌ای به نسل فردا» و «راهبرد قدرت نرم از نظر تا عمل در مکتب شهید سلیمانی»، برخی از عناوین مقالات منتشرشده در این کتاب است.

شهید سلیمانی تجمیعی از ولایت‌پذیری، معنویت، اخلاص، توکل

در بخشی از مقدمه کتاب به نقل از علی‌اکبر ولایتی چنین آمده است: «شخصیت بی‌نظیر او ابعاد و زوایای گوناگونی را در برمی‌گرفت که چنین «مکتب سلیمانی» را خلق کرد و در عین حال که فرماندهی شجاع، لایق و جسور بود، دیپلماتی ورزیده، مسلط و سیاستمداری زیرک و باهوش و شخصیتی مدیر و مدبر هم محسوب می‌شد که ولایت‌پذیری، معنویت، اخلاص، توکل و تضرع به درگاه خداوند، از وی شخصیتی جامع پدید آورد.

شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نقش بی‌بدیلی در شکل‌دهی و رشد جریان مقاومت داشت، به‌گونه‌ای که با درایت و تدبیر، از گروه‌های مقاومت، ‌مستضعفین و عدالت‌جویان در مقابل ظلم و ستم قدرت‌های زورمدار حمایت کرد و جریان مقاومت را به گفتمان غالب در روابط بین‌الملل مبدل ساخت.

علاوه بر این، استکبار جهانی طی دهه‌های اخیر توطئه‌ها، طرح‌ها و استراتژی‌های گوناگونی را برای سیطره بر منطقه غرب آسیا طراحی و پیاده‌سازی کرد که حاج قاسم سلیمانی با هوشیاری، آگاهی، بصیرت و شناخت دقیق از نقشه‌های شوم دشمنان، تمامی آنان را ناکام گذارد و با اهداف سلطه‌گرایانه آنان مقابله کرد و به شکست کشانید و از این جمله طرح‌ها، می‌توان به‌ طرح خاورمیانه جدید،‌ استراتژی قدرت هوشمند، جنگ نیابتی و فشار حداکثری که با شکست‌های پی‌درپی آمریکا در منطقه مواجه شد، اشاره کرد».

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

«صبح شام» راوی رشادت‌ها، شهادت‌ها؛ حتی جنایات و خیانت‌ها

کتاب «صبح شام» با گردآوری و تدوین محمدمحسن مصحفی؛ مجموعه‌ای از خاطرات دکتر حسین امیرعبداللهیان از جنگ تروریستی سوریه را روایت کرده است. این اثر توسط انتشارات سوره مهر چاپ و به پیشخوان کتابفروشی‌ها راه پیدا کرده است.

ناشر در معرفی این اثر چنین آورده است که «ابتکار تدوین این خاطرات به توصیهٔ حاج قاسم سلیمانی بازمی‌گردد. سردار سلیمانی یک سال قبل از شهادتش و در دیداری به حسین امیرعبداللهیان تأکید کرد که برای انتقال پیام رشادت‌ها، شهادت‌ها، شجاعت‌ها و حتی جنایات و خیانت‌ها در سوریه و منطقهٔ غرب آسیا، بخشی از خاطرات خود را مکتوب و منتشر کند.»

سابقه روابط دیپلماتیک میان تهران و دمشق به میانه‌های دهه 20 شمسی برمی‌گردد و از همان سال‌ها تا به امروز، می‌توان دید که ارتباط میان دو کشور ایران و سوریه، هیچگاه بر مبنای دشمنی نبوده است.

در کتاب «صبح شام» که از خاطرات دکتر حسین امیرعبداللهیان استخراج شده، «روایتی از بحران سوریه» در سه بخش مطرح می‌شود. در بخش نخست، بیداری جهان اسلام و عرب و مقابله‌هایی که با آن رخ داد، سوءاستفاده‌هایی که از ایجاد شکاف میان شیعه و سنی صورت گرفت، انگیزه‌های اقتصادی آمریکا برای مداخلات نظامی و اهداف او از ترویج دموکراسی در جهان عرب، تفاوت میان اعتراضات سوریه و سایر کشورهای عربی، تلاش‌های سیاسی صورت گرفته میان تهران و دمشق، طرح چهارماده‌ای ایران، فشارهای روانی سنگین بر دمشق، منافع کشورهایی نظیر عربستان سعودی، قطر و ترکیه از بحران سوریه، مواضع و رویکرد روسیه و چین در قبال بحران سوریه، کمک‌های بشردوستانه ایران و ایضا کمک‌های مستشاری در حوزه  اجتماعی و سیاسی، تقسیم‌بندی گروه‌های معارض و تروریستی، ضرورت عملکرد مدافعین حرم و جمع‌بندی وضعیت سوریه بعد از بحران مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش دوم به تلاش‌های دیپلماتیک و سفرهایی که در ارتباط با تحولات منطقه صورت گرفته، پرداخته است و بخش سوم کتاب «صبح شام»، نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در کنترل بحران سوریه و تامین امنیت ایران و سایر کشورهای منطقه را به تصویر می‌کشد.

توطئه‌ای که در هم شکست

در بریده‌ای از کتاب «صبح شام» چنین می‌خوانیم: بخش‌های اطلاعاتی ما مستندات فراوانی دارند که تأیید می‌کند هدف اصلی ایجاد داعش و بحران بزرگی که برای منطقه ایجاد شد محور مقاومت و ایران است. قرار بود بحران به کشور ما منتقل شود. این نقشه‌ای بود که در سطح کلان برای منطقه و ما کشیده شد. کشورهای منطقه هم هر کدام، براساس درکی که از موضوع داشتند، وارد ماجرا شدند.

پس از سقوط شهر موصل در عراق، داعش به پیشروی ارائه داد و به نزدیکی بغداد رسید. از آن طرف تا 50کیلومتری کربلا پیش رفت و از این طرف در استان دیالی تا نزدیک مرزهای ایران رسیدند، به آنها حمله شود. این تصمیم اجرا شد و توان‌شان در استان دیالی در هم شکست و...

قبل از سال ۱۳۸۹ تصور غالب که درباره سوریه و مخاطرات پیشاروی نظام سیاسی آن وجود داشت این بود که احتمال دارد کشورهایی تلاش کنند با استفاده از روش‌های نرم یا از طریق کودتای آرام و بی سر و صدا، وضعیت سوریه را تغییر دهند. اما در ابتدای بحران نشانه‌هایی مبنی بر ورود تروریست‌ها از سراسر دنیا به داخل سوریه آشکار شد و بعد از آن اطلاعاتی به دست آمد که نشان می‌داد برخی کشورهای منطقه با ذوق‌زدگی درصدد ویرانی سوریه و تغییر نظام سیاسی این کشور هستند...

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

تاملی بر دموکراسی متعارض ایالات متحده آمریکا در عراق جدید

کتاب «دموکراسی متعارض ایالات متحده آمریکا در عراق جدید» دیگر اثری است که به قلم حسین امیرعبداللهیان توسط انتشارات «مدیا» در 384 صفحه به چاپ رسیده است.

ناشر در معرفی کتاب چنین آورده است: حمله به عراق و اشغال آن در سال 2003 میلادی توسط آمریکا و انگلیس را می‌توان از پیامدهای 11 سپتامبر دانست. نگارنده در کتاب حاضر درصدد یافتن پاسخ چرایی اتخاذ سیاست مهار عراق از سوی آمریکا، سقوط صدام، اشغال عراق توسط بیگانگان و نیز چرایی ناکامی آمریکا در عراق است.

کتاب مشتمل بر دو فصل است. در فصل اول تحت عنوان «از همکاری تا مهار» با مروری بر تحولات عراق، زمان روی کار آمدن حزب بعث، اعمال استراتژی مهار عراق توسط آمریکا، نقش شورای امنیت و تحریم‌های اقتصادی و نظامی در سقوط صدام و عملکرد صدام در برابر بازرسان تسلیحاتی و در نهایت حمله آمریکا و انگلیس به عراق و سقوط رژیم صدام بررسی شده است.

در فصل دوم طی مقالاتی، اقدامات رهبران سیاسی و دینی عراق، سیاست‌های نو محافظه‌کاران حاکم بر کاخ سفید در عراق جدید، فرآیند دولت ملت‌سازی، گزارش بیکر همیلتون و راهبرد ایالات متحده در عراق نوین، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در موضوع عراق و امنیت منطقه‌ خلیج فارس ارزیابی شده‌اند.

در بخش ضمیمه‌ها نیز انواع سخنرانی‌ها، مواضع و بیانیه‌های ایران در اجلاس‌های منطقه‌ای، همسایگان عراق و کنفرانس‌های بین‌المللی عرضه شده است. همچنین 79 راهکار عرضه شده توسط کمیته‌ امریکایی به کاخ سفید با هدف خروج آمریکا از بحران عراق و نیز نمایه‌ای روزشمار از تحولات عراق از زمان استقلال این کشور فراهم آمده است.

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

خط تمییز اصل و فرع خیزش بیداری اسلامی

کتاب «ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ در خیزش بیداری اسلامی» به قلم حسین امیرعبداللهیان، توسط انتشارات وزارت امور خارجه در 360 صفحه منتشر شده است.

خاورمیانه بزرگ از جمله مناطقی است که در آن هویت‌های گوناگون و متضادی در کنار یکدیگر قرار دارند، مسئله هویت در خاورمیانه با دیگر نقاط جهان متفاوت است.

مؤلف در پاسخ به پرسش اصلی پژوهش مبنی بر اینکه علت ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ و رابطه آن با خیزش بیداری اسلامی چیست؟ درصدد است که رابطه بین عوامل جامعه‌شناختی و ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ را در ارتباط با خیزش بیداری اسلامی واکاوی کند. در این تألیف تلاش شده است تا ابعاد مختلف ناکارآمدی طرح به روش علمی و با بهره‌گیری از دیدگاه نظری سازه‌انگاری تبیین شود تا مشخص شود آیا بی‌توجهی به مباحث مهم هویت، انگاره‌ها، ارزش‌ها و هنجارهای مورد نظر سازه‌انگاری و واقعیات فرهنگی، مذهبی و اجتماعی موجود در منطقه خاورمیانه بزرگ، مهم‌ترین عامل ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ به شمار می‌رود و یا عوامل دیگری در آن نقش دارد؟

در پاسخ به سؤال اصلی، فرضیه این است که عوامل جامعه‏‌شناختی، به ویژه هویت، عمده‌‏ترین عامل ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ و مهم‌ترین مؤلفه در بیداری اسلامی به‌ شمار می‌‏رود.

امیرعبداللهیان به عنوان مولف این اثر؛ برای تأیید این فرضیه، نقش و عوامل جامعه‏‌شناختی را بررسی کرده و با مروری بر پیشینه و جهت‌گیری طرح خاورمیانه بزرگ، ابعاد و نقش هویت را مورد واکاوی قرار داده و رابطه آن با تحولات منطقه با محور بیداری اسلامی را نشان می‌دهد.

کتاب حاضر درصدد است با نگرش جامعه‌شناختی و تکیه بر ایده‌ها و هویت‌ها ادعا کند که «ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ» به این علت بوده است که عوامل فرهنگی و هویتی در تئوری و عمل نادیده گرفته شده و عملاً به مقدمه‌ای تبدیل شد که متعاقب آن تحولات بیداری اسلامی را در منطقه رقم زد.

کتاب حاضر دارای هفت فصل است. در فصل اول ضمن ارائه الگوی تئوریک بحث، اصل طرح خاورمیانه بزرگ، مبانی و کارکرد آن از منظر سازه‌انگاری مورد بررسی قرار می‌گیرد. این فصل سعی دارد اساس طرح خاورمیانه بزرگ مطرح شده از سوی آمریکا را مورد واکاوی عمیق قرار دهد.

در فصل دوم «عوامل جامعه‌شناختی طرح خاورمیانه بزرگ» مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل سوم به عنوان مطالعه موردی کشور عراق را بعد از اشغال آمریکا و انگلیس (2003) تحت عنوان بوته آزمایش طرح خاورمیانه بزرگ مورد بحث قرار می‌دهد.

فصل چهارم با عنوان «تأثیر ساختار قدرت در ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ» به بحث ساختار قدرت در منطقه خاورمیانه و ارتباط ‌آن با ناکارآمدی طرح اختصاص می‌یابد و موضوع بافت جمعیتی منطقه و بحران مشروعیت را مورد کنکاش قرار می‌دهد.

فصل پنجم این پژوهش به موضوع «بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه» می‌پردازد و معتقد است که ناکارآمدی و عدم موفقیت طرح خاورمیانه بزرگ مقدمه‌ای برای شعله‌ور ساختن موج بیداری اسلامی بود.

در فصل ششم که در ویرایش دوم تحت عنوان «موج دوم تحولات غرب آسیا و شمال آفریقا» به متن کتاب اضافه شده است، تحولات مربوط به کشورهای جمهوری عربی مصر، سوریه، تونس، لیبی، فلسطین، یمن و بحرین مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

در فصل هفتم که در ویرایش سوم کتاب با عنوان «واکاوی دوباره تحولات بحرین، سوریه و یمن» به متن کتاب اضافه شده است، به دلیل استمرار بحران در سوریه، یمن و بحرین برخی تحولات دیگر این کشورها تبیین گردیده و مباحثی همچون امواج بیداری اسلامی و رفتارشناسی خیزش‌های اسلامی خاورمیانه و تحولات سوریه؛ واکاوی تحولات یمن و همچنین پیامدها واکاوی تحولات بحرین مورد بررسی قرار گرفته است.

در بخش ضمائم علاوه بر واژه‌نامه‌های تخصصی لغات انگلیسی استفاده‌شده در این پژوهش، متن اصلی انگلیسی طرح خاورمیانه بزرگتر و منابع مورد استناد، سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم در دو همایش بین‌المللی بیداری اسلامی و جوانان و بیداری اسلامی که طی سال 1390 در تهران برگزار شد جهت استفاده مطلوب دانشجویان و پژوهشگران محترم آمده است.

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

رویکرد تجربه‌نگارانه شهید عبداللهیان از منافع ملی و سیاست خارجی ایران

کتاب «منافع ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» به قلم مشترک حسین امیرعبداللهیان؛ حسین محمدی‌سیرت و یونس کولیوند، توسط انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع) منتشر شده است.

کتاب منافع ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران؛ رویکردی تجربه‌نگارانه نوشتهٔ حسین محمدی سیرت و یونس کولیوند و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین آن را منتشر کرده است.

کتاب منافع ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به عنوان طرحی از برنامه کلان «مطالعات دولت پژوهی در جمهوری اسلامی ایران» در دانشگاه جامع امام حسین (ع) بر تدوین تجارب متراکم جمهوری اسلامی ایران در عرصهٔ مبانی نظری متمرکز شده است. بررسی محققانه گام پیشین جمهوری اسلامی، برای برداشتن گام‌های استوار در گام دوم انقلاب اسلامی قابل استفاده خواهد بود.

طلوع «اسرار سلیمانی» در «صبح شام»

سیاست خصمانه آمریکا در مواجهه با ایران و عراق به روایت یک استراتژیست

کتاب «استراتژی مهار دوگانه؛  Dual containment»؛ دیگر اثری است به قلم دکتر حسین امیرعبداللهیان که توسط انتشارات «بعثت» در 224 صفحه منتشر شده است.

کتاب، حاوی مباحثی در زمینه استراتژی مهار دوگانه آمریکا در مقابل ایران و عراق است که امیرعبداللهیان به عنوان نگارنده علاوه بر معرفی طراحان استراتژی مهار دوگانه، استراتژی مهار عراق و سیاست مهار جمهوری اسلامی ایران را در قالب این اثر تشریح می‌کند.

وی سپس دیدگاه‌های استراتژیست‌هایی چون: «مارتین ایندیک»، «جیمز وولسی» و «آنتونی لیگ» را در فصلی واحد با محور ذکر شده بررسی می‌کند؛ و در دو فصل پایانی به تفصیل درباره ارزیابی امریکا از استراتژی مهار دوگانه و نتایج آن با زبان و روایتی پژوهشی می‌پردازد.

دوستی با عراق و جنگ تحمیلی تا نابودی صدام

در برشی از این کتاب چنین می‌خوانیم: استراتژی مهار دوگانه، سیاستی است که به منظوره مقابله با ایران و عراق طراحی شده است. پایه‌های این سیاست در مورد ایران از زمان «جیمی کارتر»، رئیس جمهور وقت آمریکا شکل گرفت. کارتر به منظور حفظ منابع نفت خاورمیانه و جلوگیری از گسترش انقلاب اسلامی ایران، اقدام به تشکیل «نیروهای واکنش سریع» کرد و آمریکا در طول نزدیک به دو دهه از طریق اعمال تحریم‌های مختلف علیه ایران و نهایتا حمایت از رژیم عراق در حمله به جمهوری اسلامی ایران و به کارگیری اهرم‌های مختلف سیاسی-نظامی و اقتصادی تلاش زیادی را برای مهار و در واقع سرنگونی دولت اسلامی ایران کرد.

همزمان با حمله عراق به کویت و عملیات متحدین به رهبری آمریکا بر ضد عراق، حکومت بغداد نیز به عنوان یک رژیم تندرو و مخالف با منافع و اهداف آمریکا در منطقه خلیج فارس مطرح شد. تعارض منافع آمریکا و عراق از یکسوی و گسترش انقلاب اسلامی و ایدئولوژی اسلامی از سوی دیگر، باعث نگرانی عمیق مجامع سیاسی، بین‌المللی و به خصوص اسرائیل و آمریکا شد. حملات موشکی عراق به روی اسرائیل در جنگ دوم خلیج فارس موجی از وحشت و اضطراب را در تل‌آویو و واشنگتن ایجاد کرد...

مولف در پایان کتاب چنین نتیجه می‌گیرد: «اعمال استراتژی مهار علیه ایران هیچگونه تاثیر جدی و اساسی را متوجه نظام اسلامی ایران نکرده است.»

در کتاب همچنین نمایه روزشمار عراق از زمان تاسیس تا سال ۲۰۰۰، همچنین قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد عراق ضمیمه شده است.

به گزارش ایکنا؛ آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه؛ ۳۰ اردیبهشت؛ پس از افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» در مسیر افتتاح پروژه «ارتقای کیفیت پالایشگاه تبریز» در منطقه ورزقان دچار سانحه سقوط بالگرد شد و در شب ولادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، به همراه حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، مالک رحمتی، استاندار آذربایجان شرقی، سردار سیدمهدی موسوی، فرمانده یگان حفاظت ریاست جمهوری و تعدادی از خدمه پرواز به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

گزارش، روایت و گردآوری از امین خرمی

انتهای پیام
captcha