کد خبر: 4219009
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰

اعزام رایگان ۱۰۰ زائر اسپانیایی به حج تمتع

طی یک رسم قدیمی در شهر «ملیلیه» اسپانیا، امسال نیز ۱۰۰ زائر این شهر به صورت رایگان به حج تمتع مشرف می‌شوند.

به گزارش ایکنا، به نقل از اسپانیا بالعربی، سخنگوی کمیته حجاج شهر ملیلیه در این باره گفت: به منظور آشنایی زائران با مناسک حج، طی هفته جاری نشست‌های متعددی در مسجد مرکزی شهر ملیلیه برگزار  و اطلاع رسانی‌های لازم جهت آشنایی حجاج با فضای حج تمتع انجام می‌شود. علاوه بر آن، طبق توصیه مقامات بهداشت اسپانیا، واکسیناسیون حجاج اعزامی نیز در هنگام سفر انجام می‌شود.
 
این کمیته تأکید کرد: 36 سال از زمانی که «عمر دودو الفنتی» رهبر اقلیت مسلمان شهر ملیلیه در نیمه دهه هشتاد میلادی برنامه اعزام رایگان مسلمانان به سفر حج را اجرایی کرد، می‌گذرد. طبق این برنامه که از ماه مارس 1987 میلادی آغاز شد، تاکنون هزاران مسلمان از شهرهای ملیلیه و سبته برای ادای مناسک حج به مکه مکرمه مشرف شده‌اند.
 
به گفته سخنگوی کمیته حجاج ملیلیه، جامعه این شهر در آن زمان به دلیل مبارزه برای به رسمیت شناخته شدن حقوق شهروندی‌شان، روزهای بسیار سختی را می‌گذراندند. بنابراین هدیه حج رایگان به عنوان یک اقدام امید‌دهنده برای آنان اجرایی شد. از آن زمان به بعد، این هدیه به صورت عادت درآمده و مردم ملیلیه بر اساس آموزه‌های قرآن، هرسال به حج تمتع مشرف می‌شوند.
 
شهر ملیلیه یکی از شهرهای خودمختار اسپانیا است که در سواحل شمالی قاره آفریقا قرار دارد. این شهر یک برون‌بوم اسپانیایی است که در کرانه‌های مدیترانه‌ای کشور مراکش واقع است. بیشتر مردم این شهر مسیحی و مسلمان هستند و زبان رسمی مردم آن، اسپانیایی است.
 
شهر سبته یا سئوتا نیز در نزدیکی ملیلیه قرار دارد و شهری خودمختار وابسته به اسپانیا در ساحل شمالی قاره آفریقا است که تنها با مراکش مرز خاکی دارد.
انتهای پیام
captcha