کد خبر: 4219013
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۶
فرزین در گفت‌وگو با ایکنا:

شهید رئیسی بر تأمین مالی خرد مردمی تأکید می‌کرد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تأکید شهید آیت‌الله رئیسی بر تأمین مالی خُرد مردمی، گفت: ایشان به دنبال آن بود تا نیازهای معمولی مردم را از این طریق تأمین کند؛ چون در این شیوه حساسیت‌ها نسبت به وثایق کمتر است و مراحل دریافت وام‌های کوچک برای تأمین نیازهای خرد مردم از طرق دیگر آسان‌تر انجام می‌پذیرد.

محمدرضا فرزین

 محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با ایکنا، درباره تعامل رئیس جمهور فقید با اقتصاددانان اسلامی و رویکرد ایشان به بانکداری اسلامی گفت: در بانکداری اسلامی آنچه در دستور کار دولت شهید آیت‌الله رئیسی قرار گرفت همان قانون جدیدی بود که در مجلس یازدهم مصوب شد. در قانون جدید بانک مرکزی، بانکداری اسلامی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفت و بررسی ابعاد شرعی و فقهی موضوع بیش از پیش تقویت شد.

وی افزود: از سوی دیگر بحث عقود در قانون بانکداری دوره ایشان مد نظر دولت بود.البته این قانون فعلاً در مجلس به تصویب نرسیده و منتظر تصویب نهایی در مجلس هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: موضوع بعدی که شهید آیت‌الله رئیسی بر آن توجه داشت بحث تأمین مالی خُرد مردمی بود. ایشان به دنبال آن بود تا نیازهای معمولی مردم را از این طریق تأمین کند؛ چون در این شیوه حساسیت‌ها به وثایق کمتر است و مراحل دریافت وام‌های خرد برای تأمین نیازهای خرد مردم از طرق دیگر آسان‌تر انجام می‌پذیرد.

فرزین گفت: از ابتدای دولت شهید رئیسی تا به امروز سهم تأمین مالی خرد اعم از وام‌های ازدواج، فرزندآوری، تسهیلات مددجویان و امثال این موارد افزایش یافتند و از 13 به 18 درصد رسیدند. 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شهید رئیسی همواره پیگیر تأمین مالی خرد مردمی بود،گفت: ایشان همیشه تأکید می‌کرد که این کار با جدیت و سهولت بیشتری پیش برود تا علاوه بر بنگاه‌های تولیدی، عامه مردم بتوانند از خدمات نظام بانکی استفاده کنند. 

گفت‌وگو از سعید امینی

انتهای پیام
captcha