کد خبر: 4219653
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۱
در محفل انس و معرفت مکه بیان شد؛

شرک و تضییع حق‌الناس از مصادیق ظلم است

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد میرزامحمدی، از خطیبان بعثه مقام معظم رهبری، ظلم به نفس، ظلم به مردم و شرک را سه مصداق ظالمین از دیدگاه قرآن دانست و گفت: امامت یک عهد و پیمان با خداوند متعال است که هرگز به افراد ستمگر و ظالم نمی‌رسد.

ث

به گزارش ایکنا؛ در ادامه سلسله محافل انس و معرفت ویژه زائران ایرانی در مکه، عصر شنبه، ۱۲ خرداد، دو محفل انس و معرفت در هتل‌های «درة الجوار» و «شعائر الحیات» این شهر برگزار شد.
 
این محافل معنوی با مرثیه‌سرایی و نوای دلنشین حاج مهدی سلحشور و حاج حمید رمضان‌پور از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) همراه بود.
 
محفل انس در هتل «درة الجوار» با تلاوت سیدرضا نجیبی، قاری ممتاز و عضو کاروان قرآنی نور آغاز شد و در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد میرزامحمدی، از خطیبان بعثه ضمن سخنانی با اشاره به این که ۲۳ تا ۲۵ ذی‌القعده ایام ویژه زیارت امام رضا(ع) است، گفت: یکی از پیامبران الهی که نام مبارک آن ۶۰ بار در قرآن ذکر شده، حضرت ابراهیم(ع) است و در قرآن نیز یک سوره با نام این پیامبر است.
 
وی با اشاره به این که حضرت ابراهیم به چهار مقام خلت(دوستی با خدا)، نبوت، رسالت و امامت نائل آمد، گفت: ۳۱۳ پیامبر به مقام رسالت و ۵ پیامبر اولوالعزم هستند که صاحب کتاب و شریعت بودند و حضرت محمد(ص)، حضرت موسی(ع) و حضرت ابراهیم(ع) نیز از میان پیامبران الهی صاحب مقام امامت هستند.
 
حجت‌الاسلام میرزامحمدی تصریح کرد: در آیات قرآن حضرت ابراهیم(ع) در کنار نبی مکرم اسلام به عنوان اسوه و الگو معرفی شده، و آمده است که ابراهیم خلیل‌الله آزمون سخت الهی را با سربلندی پشت سر گذاشت و به مقام امامت رسید.
 
وی با اشاره به آیه 24 سوره بقره «لَا یَنَالُ عَهْدِی الظَّالِمِینَ: پیمان من به بیدادگران نمى ‏رسد» گفت: امامت همان‌طور که منصب الهی است، یک عهد و پیمان با خداوند است و امامت به ظالمین نمی‌رسد.
 
این خطیب بعثه مقام معظم رهبری در ادامه به تبیین مصداق ظالمین از نگاه آیات قرآن پرداخت و گفت: قرآن سه گروه را مصداق ظالمین معرفی کرده که امامت هرگز به آن‌ها نمی‌رسد. گروه نخست افرادی هستند که گناه می‌کنند و این ظلم به نفس است، و گروه دوم افرادی اند که حق‌الناس را ضایع می‌کنند و گروه سوم نیز کسانی هستند که شرک می‌ورزند.
 
وی با اشاره به آیه 128 سوره بقره «رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِنْ ذُرِّیَّتِنَا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَکَ وَأَرِنَا مَنَاسِکَنَا: پروردگارا ما را تسلیم [فرمان] خود قرار ده و از نسل ما امتى فرمانبردار خود [پدید آر] و آداب دینى ما را به ما نشان ده» گفت: وجود نبی مکرم اسلام اجابت این دعای ابراهیم خلیل‌الله است.
 
در پایان این محفل، به مناسبت ۲۳ ذی القعده که به روایتی سالروز شهادت امام رضا(ع) است، حاج مهدی سلحشور، مرثیه سرایی خود را به بیان مناقب و فضائل امام رضا(ع) اختصاص داد و در رثای خاندان امام حسین(ع) نوحه خوانی کرد.
 
همچنین، محفل انس و معرفت در هتل «شعائر الحیات» مکه نیز با تلاوت «حمید صفدری»، قاری ممتاز و از اعضای کاروان قرآنی نور آغاز شد و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده از کارشناسان مسائل شرعی در باره قداست سرزمین وحی سخن گفت.
 
وی اظهار داشت: خانه کعبه توسط حضرت آدم(ع) بنا و توسط حضرت ابراهیم(ع) و فرزندش اسماعیل(ع) تجدید بنا شده است، زائران باید قدر این سرزمین مقدس را بدانند، در روی زمین یک کعبه، یک عرفات، یک مسجدالحرام، یک مشعر و یک منا وجود دارد که در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شود.
 
در پایان این محفل، حاج حمیدرمضان‌پور، از ذاکران و مداحان اهل بیت(ع) در رثای خاندان اهل بیت(ع) مرثیه‌سرایی و با نوایی دلنشین مناقب و فضایل امام رضا(ع) را تبیین کرد.
انتهای پیام
captcha