کد خبر: 4219977
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۷
شهید آیت‌الله رئیسی در جمع فعالان و خادمان قرآن/ 3

ترویج قرآن را معطل هیچ چیز نگذارید

شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی استفاده از ظرفیت‌های مردمی را شرط موفقیت در توسعه فرهنگ قرآنی دانسته بود و ضمن تأکید بر پرهیز از معطل نگه داشتن امر ترویج و تبلیغ قرآن کریم به دلیل بودجه و مسائل مالی، تصریح کرد: دست‌اندرکاران و متولیان ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی باید تلاش خود را معطوف به مردمی کردن و تقویت فعالیت‌های مردمی در حوزه قرآن کنند.

ترویج قرآن را معطل چیزی نگذارید

به گزارش ایکنا، در پی شهادت رئیس‌جمهور محبوب و مردمی دولت سیزدهم و برای آشنایی بیشتر با گفتمان قرآنی رئیس جمهور فقید به بازخوانی حضور ایشان در جمع قرآنی‌ها و بیانات مطرح شده ایشان در این جمع‌ها پرداخته شده است.

حضور رئیس جمهور در جمع قرآنی‌ها و بیانات مطرح شده ایشان با موضوع قرآن کریم به سه بخش تقسیم شده است، در بخش اول این گزارش سه قسمتی، به موضوع حضور رئیس جمهور در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم پرداخته شد. حضوری که دو بار رقم خورد و طی آن شاهد پیشنهادات و تعاریف جالبی از سوی رئیس دولت سیزدهم در مورد مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران بودیم، شاید جمله طلایی رئیس جمهور در این بخش این بود که «مسابقات قرآن ایران را مادر تمام مسابقات دنیا می‌دانم» تعبیری که بیان آن از لسان بالاترین مقام اجرایی کشور و چهره‌ای همچون آیت‌الله رئیسی نه تنها افتخاری برای عوامل اجرایی این رویداد شد، که اعتباری دوچندان از حیث فنی به این مسابقات نیز بخشید.

در بخش دوم این گزارش بیانات شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و حضور ایشان در نمایشگاه بین‌المللی قرآن که به منظور تجلیل از خادمان قرآن در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ صورت گرفت، بازخوانی شد. شاه‌بیت بیانات رئیس‌جمهور فقید در دومین دیدار ایشان با خادمان قرآن کریم که در روزهای پایانی سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار شد، به ثبت رسید. «در پرتو قرآن می‌توان حال مردم را به احسن‌الحال تبدیل کرد»، شاه‌بیتی که با جمله «توجه به منویات قرآنی مقام معظم رهبری و مسئولیت‌آور بودن تشویق‌های معظم‌له نسبت به قرآنیان» تکمیل شد.

ترویج قرآن را معطل چیزی نگذارید

در سومین و آخرین بخش از بازخوانی بیانات آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی ابتدا به حضور ایشان در جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی پرداخته شده و در پایان هم نگاهی به دفاع جانانه ایشان از ساحت مقدس قرآن کریم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، انداخته شده است.

رئیس جمهور مردمی اسفندماه سال 1402 به فاصله یک هفته، دو بار در جمع فعالان قرآنی حضور یافت؛ بار نخست در مراسم اختتامیه چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران و تجلیل از برگزیدگان این رویداد بود که در نخستین گزارش از این مجموعه به طور مفصل به آن پرداخته شد.

دومین حضور رئیس جمهور در جمع فعالان قرآنی در اسفندماه سال 1402 در یک جلسه سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی و کلان‌تر از دیگر حضورها رقم خورد. جلسه‌ای که یکی از مهم‌ترین و شاید جدی‌ترین مواجهه‌های آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی با جامعه قرآنی و جامعه قرآنی با ایشان بود. پنجاه و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی که بعد از تأسیس برای اولین بار بود پذیرای یک رئیس دولت می‌شد، به یکی از ماندگارترین جلسات این شورا در تاریخ آن تبدیل شد. این جلسه روز دهم اسفندماه در نهاد ریاست جمهوری و با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اتفاقی بی‌سابقه که همانطور که ذکر شد، جز در جلسه تأسیس این شورا، هیچ‌گاه شاهد حضور رئیس جمهور در آن نبودیم.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی استفاده از ظرفیت‌های مردمی را شرط موفقیت در توسعه فرهنگ قرآنی دانست و ضمن تأکید بر پرهیز از معطل نگه داشتن امر ترویج و تبلیغ قرآن کریم به دلیل بودجه و مسائل مالی، تصریح کرد: «دست‌اندرکاران و متولیان ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی باید تلاش خود را معطوف به مردمی کردن و تقویت فعالیت‌های مردمی در حوزه قرآن کنند.»


بیشتر ببینید و بخوانید:

پنجاه و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور


در بخشی از این جلسه رئیس جمهور خطاب به اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی، گفت: «فرصتی که امروز از سوی خدای متعال برای توسعه، ترویج و تبلیغ قرآن کریم به شما عنایت شده، فرصت بسیار مغتنم و مبارکی است که شکرانه آن مضاعف کردن تلاش‌ها و فعالیت‌ها برای آشنایی هر چه بیشتر و بهتر جامعه با قرآن کریم است.»

رئیسی در صحبت‌های نسبتاً طولانی خود در این جلسه، هم‌افزایی و همفکری برای استفاده از همه ظرفیت‌ها در جهت توسعه فرهنگ قرآنی در کشور را از مهم‌ترین وظایف این شورا برشمرد و بر توجه بیش از پیش به نقش مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها به عنوان مراکز مهم برای آموزش و نشر معارف قرآنی تأکید کرد.

رئیس جمهور در ادامه، استفاده از ظرفیت‌های مردمی را شرط موفقیت در توسعه فرهنگ قرآنی برشمرد و ضمن تأکید بر پرهیز از معطل نگه داشتن امر ترویج و تبلیغ قرآن کریم به بودجه و مسائل مالی، تصریح کرد: «دست‌اندرکاران و متولیان ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی باید تلاش خود را معطوف به مردمی کردن و تقویت فعالیت‌های مردمی در حوزه قرآن از جمله برگزاری جلسات خانگی کنند.»

ترویج قرآن را معطل چیزی نگذارید

«پرهیز از موازی‌کاری در ترویج و تبلیغ قرآن با هم‌افزایی و هماهنگی مؤسسات قرآنی»، «توجه ویژه به استفاده از ظرفیت کنشگران قرآنی در فضای مجازی»، «اهمیت کار دانش‌بنیان در فعالیت‌های قرآنی»، «استفاده بیش از پیش از مفاهیم و فرامین زندگی‌ساز قرآن در ساحت‌های مختلف جامعه»، «ضرورت توجه به آموزش قرآن در مهدکودک‌ها» و «لزوم تهیه خبرنامه از رویدادهای قرآنی در سطح کشور و جهان برای فعالین قرآن» از دیگر توصیه‌ها و نکات مهم رئیس جمهور در جمع اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی بود. 

شاه‌بیت صحبت‌های رئیس جمهور فقید در جلسه با اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی اما همان جمله «پرهیز از معطل نگه داشتن ترویج و تبلیغ قرآن کریم به بودجه و مسائل مالی» بود. جمله‌ای که هرچند این برداشت را در ذهن فعالان قرآنی ایجاد کرد که شاید وضعیت بودجه‌ای فعالیت‌های قرآنی در تنگنا قرار بگیرد اما در انتهای همان جلسه و با پیشنهاد اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تصویب بودجه هزار میلیارد تومانی برای فعالیت‌های قرآنی همراه شد، رقمی که نهایی شدن آن پیگیری مجدانه مدیران امور قرآنی را می‌طلبد. 

دفاع جانانه از ساحت قرآن 

فارغ از تمام جلسات و دیدارهایی که رئیس جمهور فقید با جامعه قرآنی داشت و خوشحالی فعالان حوزه قرآن کریم از توجه بالاترین مقام اجرایی کشور به این عرصه را به دنبال داشت، یکی دیگر از جلساتی که به کام قرآنی‌ها بسیار شیرین آمد، حضور رئیس جمهور در هفتادوهشتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1402 و دفاع جانانه رئیس جمهورِ مردمی از ساحت مقدس قرآن کریم، آن هم در اوج اهانت‌های خبیثانه دشمنان اسلام به قرآن کریم بود.

آیت‌الله رئیسی در سخنان خود که در حضور بسیاری از سران کشورهای دنیا ایراد می‌شد، با بالا بردن قرآن بر سر دست، گفت: «آیا این نخستین بار است که کلمات خداوند را می‌سوزانند و گمان می‌کنند، صدای ملکوت را برای همیشه قطع می‌کنند؟ آیا نمرود و فرعون و قارون بر ابراهیم و موسی و عیسی پیروز شدند؟ مفاهیم وحدت‌بخش و تعالیم متعالی، الهام‌بخش، انسا‌ن‌ساز، جامعه‌ساز و تمدن‌ساز انبیا برای جوامع بشری، ابدی‌اند و هرگز نمی‌سوزند. آتش توهین و تحریف، هرگز حریف «حقیقت» نخواهد شد.»

ترویج قرآن را معطل چیزی نگذارید

«اسلام‌ستیزی و آپارتاید فرهنگی‌، در صورت‌های مختلف خود از جمله سوزاندن کتاب مقدس قرآن تا منع حجاب در مدارس و ده‌ها تبعیض شرم‌آور دیگر، شایسته پیشرفت‌های انسان معاصر نیست. پشت پرده این نفرت‌پراکنی‌ها، طراحی بزرگتری وجود دارد و تقلیل آن به مقوله آزادی‌ بیان، گمراه‌کننده است.»

سخنرانی رئیس جمهور در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل و دفاع جانانه ایشان از ساحت مقدس قرآن کریم علاوه بر بازتاب‌های زیادی که به دنبال داشت و موجی از قدردانی‌ مردم و مسئولان از اقدام رئیس جمهور مردمی را موجب شد، یک تصویر ماندگار نیز به ثبت رسید؛ «تصویر رئیس جمهورِ جمهوری اسلامی ایران با قرآن در دست» که به یکی از ماندگارترین تصاویر او در سه سال ریاست جمهوری تبدیل شد.

انتهای پیام
captcha