کسی دیگر جامانده اربعین نیست
کد خبر: 4220946
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۶
حجت‌الاسلام حمید احمدی:

کسی دیگر جامانده اربعین نیست

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین خواستار تغییر عبارت «جاماندگان اربعین» شد و گفت: دیگر کسی جامانده نیست و حضور همه افراد از تمام نقاط جهان در اربعین جدی است.

حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعینبه گزارش خبرنگار ایکنا، هشتاد و سومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی، امروز سه‌شنبه 22 خردادماه به صورت وبیناری با حضور مسئولان استانی و مسئولان بخش‌های فرهنگی نهادهای مختلف فعال در اربعین برگزار شد.

در این نشست، مسئله نحوه ثبت موکب‌های اربعین و فعالیت آنها مطرح و اعلام شد که فرم درخواست برپایی موکب‌های فرهنگی فراهم و ارائه شده است و علاقه‌مندان می‌توانند نسبت به تکمیل و درخواست مجوز برای تشکیل موکب‌های فرهنگی اربعین اقدام کنند.

در این نشست، حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: بحث موکب‌های فرهنگی در حال توسعه است و کارهای خوبی در سال‌های گذشته انجام گرفته است اما نحوه عملکردها باید بررسی شود و با روحانی که عضو هیئت امنای موکب‌هاست ارتباط برقرار کرده و ایده‌ها و نظرات را با آنها در میان بگذاریم.

وی با تأکید بر اینکه پس از اتمام اربعین باید از موکب‌داران فرهنگی بخواهیم که گزارش عملکرد خود را ارائه کنند، گفت: باید موکب‌داران را راهنمایی کنیم.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به اینکه حجت‌الاسلام نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که هم‌اکنون در مکه مکرمه به سر می‌برد در پیگیری‌های خود از برنامه‌های اربعین خواستار توجه به روایتگری در اربعین شده‌اند، گفت: حجت‌الاسلام نواب مطرح کردند که حتی می‌توان موکب‌های اختصاصی برای روایت‌گری راه‌اندازی شود و اگر کسی خواستار راه‌اندازی بخش روایتگری در موکب خود مجوزهای لازم ارائه و همکاری لازم ارائه شود.

همه موکب‌ها پیوست فرهنگی داشته باشند

وی این مسئله را متذکر شد که سایر موکب‌های درمانی، خدماتی، اسکان و ... نیز باید بخش فرهنگی و پیوست فرهنگی داشته باشند و گفت: جلسات آموزشی موکب‌داران را قبل از محرم برگزار خواهیم کرد و رابطان، مسئولان و مبلغان موکب‌ها به صورت حضوری و غیر حضوری آموزش می‌بینند. اساتید آموزشی نیز برای آموزش در استان‌‌ها اعزام خواهند شد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه از ماه ذی‌الحجه برنامه‌‌ریزی‌های فرهنگی اربعین شروع شده و دو کار مهم انجام خواهیم داد، گفت: برنامه اول تقدیر از مؤلفان آثار اربعینی است که با نهاد کتابخانه‌‌های عمومی، مرکز کتاب و وزارت ارشاد صحبت شده تا قبل از محرم برنامه تقدیر از صاحبان آثار اربعینی را برگزار کنیم تا نویسندگان تشویق و ترغیب شوند در حوزه اربعین به تولید محصول بپردازند.

وی از مسئولان استانی اربعین خواست جلسات نقد کتاب‌های اربعینی را در شهرهای مختلف برگزار کنند و گفت: کار دوم ما برگزاری مراسم ویژه‌ برای نویسندگان ممتاز است.

حضور 100 گروه مردمی فعال در حوزه کودکان اربعین

حجت‌الاسلام احمدی در ادامه به موضوع موکب‌های فرهنگی کودکان و نوجوان اشاره کرد و گفت: سال گذشته 100 گروه مردمی کودک و نوجوان در اربعین حضور داشتند و 70 موکب‌دار در برنامه‌های آموزشی ما شرکت کردند.

حجت‌الاسلام احمدی بر هماهنگی، انسجام و آموزش در برنامه‌های فرهنگی اربعین تأکید کرد و گفت: ارائه کار فرهنگی برای کودکان عراقی با کودکان ایرانی تفاوت دارد و باید با شناخت وضعیت عراق موکب فرهنگی برای کودکان تشکیل شود.

وی با اشاره به اینکه برای حضور در موکب‌های کودک باید مربی کودک داشته باشیم، گفت: با همکاری کانون‌ پرورش فکری و کانون‌های مساجد از حضور مربیان کودک در موکب‌ها استفاده خواهد شد. همچنین مربیان کودک به موکب‌های داخل ایران در شهرهایی که زائران خارجی تجمع دارند اعزام می‌شوند.

دیگر کسی جامانده اربعین نیست

تهیه محصولات فرهنگی چند زبانه با محور مقاومت و انجام کار رسانه‌ای در این زمینه از دیگر مباحث مطرح در این نشست بود که در خصوص آن تبادل نظر صورت گرفت. در ادامه، حجت‌الاسلام احمدی خواستار جایگزین کردن عبارت دیگری به جای عبارت «جاماندگان اربعین» شد و گفت: به جای «جاماندگان اربعین» عبارت بهتری باید انتخاب شود، چراکه اربعین دیگر در کربلا نیست و اکنون در همه جای دنیا برگزار می‌شود و رویدادی جهانی است. دیگر کسی جامانده نیست و حضور همه افراد در تمام نقاط جهان در اربعین جدی است.

شکل‌گیری هویت جدید مقاومت برای شیعیان

وی به انتخاب شعار «کربلا طریق الاقصی» برای اربعین 1403 اشاره کرد و گفت: محتواها، رویکردها و ... باید براساس مقاومت باشد. هویت جدیدی برای ما شیعیان در مقاومت شکل گرفته که محل معرفی و تبلیغ آن اربعین است و باید تولیداتی در این حوزه صورت گیرد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به فعالیت گسترده گروه‌های مردمی در سرتاسر دنیا برای اربعین، گفت: با گروه‌های مرمی از کشورهای مختلف جلسات خوبی داشتیم و توافق‌های خوبی صورت گرفت؛ نیازها، اولویت‌ها و رویکردهای اصلی بررسی و قرار شد اقدامات مشترکی داشته باشیم. تلاش ما حمایت از گروه‌های مردمی در کشورهای مختلف است چراکه کار اربعین را گروه‌های مردمی انجام می‌دهند.

شورای علمی اربعین متشکل از اندیشمندان 8 کشور

وی از برگزاری نشست‌های مختلف علمی در اربعین سال جاری با حضور اندیشمندانی از کشورهای مختلف خبر داد و گفت: شورای علمی اربعین در سال‌های گذشته متشکل از اساتید ایرانی و عراقی بود اما امسال با اساتید شش کشور دیگر ارتباط برقرار شده که همایش‌ها و نشست‌ها را برگزار خواهند کرد و جمع خوب نخبگانی در حال شکل‌گیری است.

حجت‌الاسلام احمدی اظهار کرد: بیش از 100 استاد سال گذشته در موکب علمی اربعین حضور داشتند و امسال نیز فعالیت آنها به صورت جدی‌تر پیگیری خواهد شد و از ظرفیت نخبگان برای ایده‌پردازی و حل مسائل جهان اسلام استفاده می‌شود. 

وی اعلام کرد: همایش اربعین و همبستگی مذاهب اسلامی با حضور علمای اهل سنت روز 14 ماه صفر در عتبه حسینی برگزار می‌شود. 

انتهای پیام
captcha