کد خبر: 4221078
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۱

چه کسانی می‌توانند در مسابقات سراسری قرآن حضور یابند

چهل‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه این روزها مرحله ثبت‌نام خود را سپری می‌کند و فرصت ثبت‌نام تا 29 خردادماه تمدید شده است. اما چه افرادی می‌توانند در این رویداد ملی و باسابقه حضور داشته باشند؟

چه کسانی می‌توانند در مسابقات سراسری قرآن حضور یابند

به گزارش ایکنا، ثبت‌نام چهل‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم یادبود شهدای خدمت از ابتدای خردادماه امسال آغاز شده و پس از یک تمدید 10 روزه تا 29 این‌ماه ادامه دارد. همچنین مخاطبان روز 30 خردادماه می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت‌نام به نشانی my.oghaf.ir اطلاعات خود را ویرایش کنند.  

در این دوره از مسابقات و پس از حدود 10 سال، بار دیگر شاهد اضافه شدن بخش رقابت‌های 12 تا 18 سال - که گاهی از آن با عنوان مسابقات قرآن شکوفه‌ها نیز یاد می‌شود - به این رویداد ملی هستیم.

در این دوره از مسابقات احراز هویت از سوی سازمان ثبت احوال انجام می‌شود، لذا شماره همراه متقاضیان بالای 18 سال باید به نام شخص ثبت‌نام‌کننده باشد. 


بیشتر بخوانید:

شرایط ثبت‌نام در آیین‌نامه این رویداد درج شده است و اولین شرط داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران است. 

در بخش بزرگسالان افراد متولد اول خردادماه 1385 و قبل از آن امکان ثبت‌نام خواهند داشت، همچنین در بخش زیر 18 سال نیز متولدین بازه زمانی دوم خردادماه 1385 تا یک خردادماه 1391 می‌توانند در این دوره ثبت‌نام کنند.

شرکت‌کنندگان فقط می‌توانند در مسابقات یک شهرستان شرکت کنند و اگر در هر مرحله مشخص شود در شهرستان دیگری نیز حضور داشته‌اند، حتی اگر منجر به دریافت رتبه شود از رقابت‌ها حذف خواهند شد.

در آیین‌نامه چهل‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بر اقامت دائم در شهرستانی که ثبت‌نام کرده‌اند، تأکید شده است، با این وجود تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان، دانشجو، سرباز، طلبه علوم دینی و ... هستند و عمدتاً در شهرستانی غیر از شهرستان محل اقامت خود مشغول به تحصیل هستند، با این تبصره، چنین افرادی تنها با گواهی معتبر از نهاد مربوطه می‌توانند در شهرستانی که مشغول تحصیل یا خدمت هستند، ثبت‌نام کنند. 

شرکت‌کنندگان در چهل‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن تنها حق ثبت‌نام در یک رشته را دارند، اما متقاضیان رشته مدیحه‌سرایی و همخوانی قرآن کریم می‌توانند در یکی از رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل یا حفظ کل قرآن کریم نیز ثبت‌نام کنند.

هر چند مسابقات سراسری قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان مسابقات رسمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه قرآن کریم شناخته می‌شود و به تبع تنها افرادی که به طور تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند، امکان حضور دارند، اما اضافه شدن رشته‌هایی همچون رشته‌های بخش معارفی و به خصوص رشته ترجمه عمومی قرآن کریم - که تنها در مرحله شهرستانی برگزار می‌شود - این امکان را برای تمامی شهروندان و آنهایی که به طور تخصصی در حوزه قرآنی کریم فعالیت ندارند، فراهم کرده است تا در این رویداد قرآنی حضور یابند. 

یادآور می‌شود، چهل و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در سه بخش آوایی(انفرادی و گروهی)، معارفی و بخش ویژه برگزار می‌شود.

در بخش آوایی رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل قرآن، حفظ 20 جزء، حفظ 10 جزء، حفظ پنج قرآن، اذان، دعاخوانی و مدیحه‌سرایی و هم‌خوانی قرآن کریم برای رقابت برنامه‌ریزی شده است.

در بخش معارفی نیز رشته‌هایی همچون معارف قرآن کریم، معارف نهج‌‎البلاغه، معارف صحیفه سجادیه و ترجمه عمومی قرآن کریم در نظر گرفته شده است.

بخش ویژه مربوط به رقابت‌های 12 تا 18 سال در رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن کریم برگزار می‌شود.

انتهای پیام
captcha