کد خبر: 4221435
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۷
خطیب جمعه تهران:

نامزدها از وعده‌های دروغ و سیاه‌نمایی پرهیز کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران بر رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی نامزد‌های ریاست جمهوری تأکید کرد و گفت: کاندیدا‌های ریاست جمهوری برنامه‌هایی ارائه دهند که قابلیت اجرایی داشته باشند و از سوی دیگر ضرورت دارد از سیاه‌نمایی علیه نظام و یکدیگر به شدت پرهیز کنند.

حجت الاسلام خاتمی

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی، خطیب جمعه تهران در خطبه اول نماز جمعه 25 خرداد ماه تهران با تسلیت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) و دعوت نمازگزاران به در پیش گرفتن تقوای الهی اظهار کرد: در قرآن کریم به‌طور فراوان بر یاد نام خدا تأکید شده و این یاد تنها نباید زبانی باشد بلکه باید به طور ایمانی و قلبی هم یاد خدا را مداوم و مستمر ذکر کرد. در بین ماه‌های سال بعضی ماه‌ها ویژه هستند مانند ماه مبارک رمضان یا بعضی روزها ویژه‌تر؛ در این روزها و ماه‌های ویژه باید بیشتر به یاد خدا بود و استغفار کرد و بندگی خود را به خداوند ثابت کنیم.

وی افزود: امامان معصوم(ع) تأکید فرموده‌اند در ایام ذی‌حجه بیشتر به یاد خدا باشیم و همچنین پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: هیچ یک از ایام سال همانند ایام ذی‌حجه نیست که در آن عمل صالح بیش از ماه‌های دیگر ارزش والایی داشته باشد. در این ایام پرعظمت اعمالی مانند روزه، نماز، انفاق و دیگر اعمال صالح به شدت ارزشمند هستند.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه شب عرفه از لیالی متبرکه و شب مناجات با قاضی الحاجات محسوب می‌شود، افزود: این فرصت‌های ویژه را دست کم نگیرید و حتی مقام معظم رهبری به جوانان سفارش کرده‌اند که این مناسبت‌ها را جدی بگیرند. در شب عرفه دعاها مستجاب می‌شوند و کسی که این شب را به خوبی درک کند ثواب 170 سال نصیب او خواهد شد.

خاتمی بیان کرد: روز عرفه روز نور است و از اعیاد مبارکه ما مسلمانان محسوب می‌شود. الحمدالله مردم ما روز عرفه و دعای عرفه را بزرگ می‌شمارند و با خداوند رفاقت و او را مناجات می‌کنند و همچنین از صداوسیما هم باید تشکر کرد که در روز عرفه به خوبی سنگ تمام می‌گذارد. امام سجاد(ع) فرموده‌اند: حتی خداوند در روز عرفه عنایت ویژه‌ای به بچه‌های در شکم مادر دارد پس قدر این روز بدانیم و آن را بزرگ بشماریم.

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام خاتمی در خطبه دوم با تأکید بر دوری از معصیت و گناه گفت: در احادیث قدسی آمده بندگان خداوند نباید گناه و معصیت کنند. همانطورکه اولیای الهی گناه نکرده‌اند سایر بندگان خدا هم نباید دست به گناه بزنند و باید تلاش کرد چشم، زبان و گوش را بنده خدا کرد.

وی در بخش دیگری از این خطبه یاد شهدای مظلوم مکه و منا را گرامی داشت و اظهار کرد: در این خطبه کشتار وحشیانه مردم روستای «ود النوره» در سودان را محکوم می‌کنیم که قتل عام بیش از 100 نفر سودانی را به دنبال داشته است؛ چه زمانی قرار است این جنگ داخلی در سودان تمام شود؟! بیش از یک سال است که در سودان جنگ داخلی در جریان است و از مسئولان این کشور می‌خواهیم در این باره تدبیر کنند. از سوی دیگر مصیبت غزه از یادرفتنی نیست؛ در طی هشت ماه اخیر بیش از 40 هزار نفر در غزه به شهادت رسیده‌اند که 15 هزار نفر آنها کودکان هستند. ما در غم مردم غزه خودمان را شریک می‌دانیم و نظام جمهوری اسلامی ایران امروز یک نظام سربلند محسوب می‌شود زیرا برای کمک به مردم مظلوم غزه هر کمکی توانست انجام داد.

خطیب جمعه تهران با گرامیداشت یاد و نام شهدای خدمت گفت: شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان برای مردم غزه سنگ تمام گذاشتند و خیلی تلاش کردند. شهید امیرعبداللهیان برای حمایت از حقوق مردم مظلوم غزه سفرهای بسیاری کرد تا دیگر کشورها را حامی مردم مظلوم غزه کند.

وی در بخش دیگری از این خطبه محاکمه منافقین را از قوه قضائیه طلب کرد و گفت: این منافقین و داعشی‌های زمان جنایت‌های بسیاری کرده‌اند و خیلی‌ها را به شهادت رسانده‌اند و باید محاکمه شوند و به سزای اعمالشان برسند.

حجت‌الاسلام خاتمی با اشاره به اهمیت انتخابات پیش رو گفت: در انتخابات اولویت اول حضور گسترده مردم است و گامی دشمن‌ستیز محسوب می‌شود. هر گامی که در این مسیر برداشته شود مصداق عمل صالح است چون دشمنان اسلام و دشمنان دین را به خشم می‌آورد و از سوی دیگر امر جامع به حساب می‌آید و حضور همگان در آن واجب است.

وی بیان کرد: انصافاً باید از همه کسانی که بستر حضور مردم در انتخابات را فراهم می‌کنند؛ از ناظران انتخابات گرفته تا مجریان انتخابات و شورای نگهبان قدردانی کرد. شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها بی‌طرفانه عمل کرده و به هیچ جناحی توجهی نداشته و در حقیقت شورای نگهبان از قانون اساسی به خوبی نگهبانی کرد و تمام تلاشش این بوده تا قانون اساسی اجرا شود و افرادی تأیید شوند که صلاحیت‌های قانونی را داشته باشند. امروزه شرایط طوری رقم خورده که هیچ جناحی نمی‌تواند بگوید در انتخابات نامزد ندارد و لذا این گوی و این میدان و همه جناح‌ها دیگر بهانه‌ای ندارند و بستر برای مشارکت حداکثری فراهم است.

خطیب جمعه تهران گفت: برخی عدم احراز صلاحیت شده‌اند ولی این بدین معنا نیست که صلاحیت حضور در دیگر عرصه‌ها را ندارد و لذا کسی نباید به نامزدهای عدم احراز صلاحیت‌شده اهانت و توهین کند و این کار عملاً و قویاً ممنوع است.

وی ادامه داد: از همه کاندیداها باید تشکر کرد که در ایجاد شور انتخاباتی تلاش کرده‌اند. خواهش ما این است که کاندیداها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودشان بگویند و تلاش نکنند با تخریب دیگران به سبد رأی خود بیفزایند. از سوی دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری برنامه‌هایی ارائه دهند که قابلیت اجرایی داشته باشند و به عبارتی وعده سبز دروغین سر ندهند؛ چرا که این‌گونه وعده‌ها برکت ندارد. 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه کاندیداها از سیاهنمایی دوری کنند، گفت: کاندیداها قرار است سبد رأی نظام را افزایش دهند و درست نیست که در نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت کنند ولی دست به سیاهنمایی بزنند. توصیه‌ای هم به مردم دارم که انتخاب اصلح را ملاک قرار دهند. در نامه 53 نهج‌البلاغه، امام علی(ع) به مالک اشتر توصیه می‌کنند: «مالک برای حکم به مردم برترین را برگزین» امیدوارم که ان‌شاءالله مردم در این انتخابات برترین را برگزینند؛ کسی که مردم‌مدار، خستگی‌ناپذیر، ولایتمدار و رئیسی‌گونه باشد.

وی تأکید کرد: باید پایان انتخابات پایان رقابت‌ها و آغاز رفاقت‌ها باشد و رئیس جمهور آینده رئیس جمهور کل ایران است، پس کاندیداها و طرفداران آنها این موضوع مهم را مدنظر قرار دهند.

انتهای پیام
captcha