کد خبر: 4221545
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۲
علیرضا کوهکن:

حج ظرفیت بالایی برای جهانی‌سازی پیام ضدیت با رژیم صهیونیستی دارد + صوت

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه حج مهمترین اجتماع عمومی مسلمانان در سال است، گفت: از این جهت حج، موضوعیت و ظرفیت مهمی دارد تا پیام مخالفت با رژیم صهیونیستی را به گوش جهانیان برساند و این مسئله را جهانی کند. 

علیرضا کوهکن، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی

رهبر معظم انقلاب امروز در پیامی به مناسبت کنگره عظیم حج با اشاره به ابعاد مناسک پیچیده حج و جنایات رژیم بی‌رحم و روبه زوال رژیم صهیونیستی تأکید کردند: برائت از رژیم صهیونیست و حامیانش بخصوص آمریکا، امسال باید فراتر از موسم و میقات حج، در کشورها و شهرهای مسلمان‌نشین، در همه جای جهان ادامه یابد و به آحاد مردم تسری یابد.

در این راستا علیرضا کوهکن، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با ایکنا در تحلیل اینکه چه میزان مسئله برائت، ظرفیت جهانی پیدا کرده است و جهان آماده و پذیرای این مفهوم است، گفت: واقعیت این است که برائت به ویژه با نگاهی که حضرت امام راحل داشتند بخش مهمی از حج محسوب می‌شود و سال به سال حجاجی که حج را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که برائت از مشرکین رونق بیشتری بین کشورهای مختلف پیدا کرده است. 


بیشتر بخوانید:


وی به تفاوت مهم حج تمتع امسال با سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: در حدود 9 ماه پیش از شروع جنایات گسترده، ضد بشریت و انسانیت اسرائیل در غزه، شاهد عملیات طوفان‌الاقصی و شکست هیمنه رژیم صهیونیستی بودیم اما در این مدت مردم در کشورهای مختلف اسلامی و غیر اسلامی در تلاش هستند تا با برگزاری راهپیمایی‌ها، تحصن‌ها و تجمعات صدای خود را به جهانیان برسانند که با این جنایات وحشیانه، نسل‌کشی و قتل‌ عامل کودکان، زنان و مردان به شدت مخالف هستند و می‌خواهند به طریقی جلوی جنایات این رژیم گرفته شود لذا از این جهت، حج امسال اهمیت ویژه‌ای دارد. 

حج مهمترین اجتماع عمومی مسلمانان در سال

کوهکن با تأکید بر اینکه حج مهمترین اجتماع عمومی همه مسلمانان در سال است، اضافه کرد: در گذشته که رسانه‌ها و اخبار به گستردگی امروز نبود، حج تمتع، گردهمایی عمومی برای تبادل اخبار، جریانات و رویدادهای گوناگون میان مسلمانان از همه کشورهای اسلامی بود. هرچند گردهمایی اربعین را نیز داریم که یکی از بزرگترین گردهمایی پیروان و دوستداران اهل‌بیت(ع) است اما از این جهت حج، موضوعیت و ظرفیت مهمی دارد تا پیام مخالفت با رژیم صهیونیستی را به گوش جهانیان برساند. 

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سؤال که چه میزان حج زمینه افزایش فشار مردمی را بر دولت‌های اسلامی جهت قطع روابط و شریان‌های اقتصادی با اسرائیل فراهم می‌کند، گفت: با توجه به اینکه متأسفانه حاکمان اکثر کشورهای اسلامی به جای توجه به نظرات مردم، تابع سیاست‌های ایالات متحده هستند به گونه‌ای که خودشان را وامدار آمریکایی‌ها می‌دانند، این موضوع کمی سخت است اما باید قبول کنیم طوفا‌ن‌الاقصی و سپس جنایات رژیم صهیونیستی، یک اثر واقعی بر جهان اسلام و دولت‌های اسلامی گذاشته است.

دست نشانده‌ترین حکام منطقه جرأت صحبت از بهبود روابط ندارد

کوهکن با اشاره به فضای عمومی ایجاد شده بر جهان اسلام پس از طوفان‌الاقصی و وحشی‌گری‌ عریان اسرائیل گفت: امروز حتی دست نشانده‌ترین حکام منطقه نیز جرئت نمی‌کنند به راحتی از بهبود و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی صحبت کنند.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: متأسفانه در برخی از کشورهای کوچک پیرامون خودمان شاهد هستیم حتی در این شرایط، اقدامات ناراحت‌کننده‌ای را پیرامون مسئله فلسطین انجام می‌دهند. 

وی با تأکید بر اینکه حج به عنوان ابزاری برای دیپلماسی عمومی، ظرفیت‌های زیادی برای وحدت‌آفرینی در جهان اسلام و جهانی کردن مسئله ضدیت با صهیونیسم دارد، گفت: حج یک اجتماع بزرگ از مسلمانان است که به لحاظ فکری به هم نزدیک و معتقد به انجام فرایض هستند لذا فضای معنوی که در زمان انجام فریضه حج وجود دارد، شرایطی را فراهم می‌کند که پیام معنوی مبتنی بر آموزه‌های اسلام خیلی راحت‌تر منتقل شود و برای آن پیام، شنونده‌های فراوانی وجود دارد لذا از این جهت مراسم حج بسیار مهم است و در آن پیام‌های معنوی و فرهنگی راحت‌تر منتشر می‌شود. البته می‌توان با برنامه‌ریزی تلاش‌هایی در حوزه دیپلماسی عمومی برای انتقال مناسب‌تر این پیام‌ها انجام داد. 

کد

کوهکن در پاسخ به این سؤال که آیا دولت عربستان اجازه می‌دهد در فضای امروز جهان اسلام و تحولات غزه، حج برائت عملیاتی شود و دستگاه دیپلماسی چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد؟ گفت: سرپرست وزارت امور خارجه تماس‌های متعددی از جمله با وزیر خارجه سعودی داشته که یکی از موضوعات محوری نیز همین مسئله بوده است تا مشکلی برای برگزاری حج خوب با این شرایط گفته شده، به وجود نیاید و حج با شرایط مطلوبی برگزار شود. 

گفت‌وگو از سمیرا انصاری

انتهای پیام
captcha