کد خبر: 4221699
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۰

زائران خانه خدا امروز حاجی می‌شوند

امروز که به تاریخ عربستان عید قربان است بیش از دو میلیون زائر حج با انجام عمل قربانی و تقصیر حاجی شده و از احرام خارج می‌شوند.

امروز زائران قربانی می‌کنند و حاجی می‌شوندبه گزارش ایکنا، زائران ایرانی بیت‌الله‌الحرام روز گذشته پس از ورود به صحرای عرفات و انجام برائت از مشرکین، قرائت دعای عرفه و وقوف در این سرزمین راهی مشعرالحرام شده و شب را در این محل بیتوته کردند و امروز پس از اقامه نماز صبح و با نزدیک شدن به طلوع آفتاب حرکت خود را به سمت منا آغاز کردند و هم اکنون در کنار هزاران زائر از سرتاسر جهان در سرزمین منا به سر می‌برند.

امروز به تقویم عربستان روز دهم ذی‌الحجه، روز عید قربان است و زائران در سرزمین منا رمی جمرات(سنگ زدن به شیطان)، قربانی کردن و حلق و تقصیر(تراشیدن یا کوتاه کردن موی سر) را انجام می‌دهند و سه روز را در منا خواهند ماند.

هم‌اکنون سرزمین عرفات از جمعیت خالی شده و زائران در چادرهای منا خود را برای انجام رمی جمره بزرگ آماده می‌کنند. پس از رمی جمره بزرگ، برای هر زائر یک قربانی انجام و طی پیامی به زائر اعلام می‌شود که قربانی او انجام شده است.

با دریافت این پیامک زائر حاجی می‌شود و پس از قربانى، حاجى باید حلق کند، یعنى موهاى سر خود را بتراشد، یا تقصیر کند، یعنى مقدارى از مو و ناخن خود را بچیند. با انجام این عمل تمام محرمات احرام بر حاجی حلال مى‌شود، بجز حرام بودن زن و مرد بر یکدیگر و استفاده از بوى خوش و حاجی می‌تواند لباس احرام را بیرون آورده و لباس معمولى خود را بپوشد.

پس از انجام اعمال منا (که شامل رمی سه جمره است) حجاج برای ادامه اعمال خود راهی مکه مکرمه می‌شوند. 

انتهای پیام
captcha