کد خبر: 4221742
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۸
حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در خطبه نماز عید قربان:

برائت فراتر از میقات حج ادامه پیدا کند/ مناظرات؛ آزمون اخلاقمداری نامزدها

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در خطبه دوم نماز عید سعید قربان با بیان اینکه به تعبیر رهبر معظم انقلاب، برائت باید فراتر از میقات حج ادامه پیدا کند، گفت: این بدین معناست که برائت به یک روز و هفته ختم نشود بلکه عام البرائت باشد و در همه جا انجام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری

به گزارش ایکنا، نماز عید سعید قربان به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و امام جمعه موقت تهران صبح امروز، 28 خردادماه در دانشگاه تهران با حضور برخی از مقامات کشوری و لشکری و اقشار مختلف مردم اقامه شد. 

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی‌اکبری، در خطبه‌ اول نماز عید سعید قربان ضمن تبریک این عید به همگان، گفت: حجاج بیت الله الحرام اعمالشان به نقطه مهم و حساس رسید و به لطف خدای متعال در اعمال حج موفق و حاجی شدند.

وی ادامه داد: ما به امیدی در این مجمع نورانی شرکت کردیم و مؤمنین هرکجا در نماز عید شرکت می‌کنند چنین خواسته‌هایی را دارند. همین خواسته‌هایی که شما در نماز عید از خداوند که برای اسلام و محمد و آل‌محمد و امت اسلامی باعث شرف و عظمت است. شما تمام خیرهای دنیایی و آخرتی و مادی و معنوی را از کریم متعال خواستید و درخواست کردید که تمام شرور مادی و معنوی و ظاهری و باطنی از شما دور باشد و سپس از زبان اولیای الهی این موارد را خواستید. امیدمان برای بهره‌مندی از لطف و عنایت الهی فراوان است و انشاءالله دوستان امروز دعای 48 صحیفه سجادیه را مطالعه کنند. دعاهای صحیفه برای عید سعید فطر و قربان دعاهای ترکیبی است. یعنی این دعاها هم برای عید قربان و هم روز جمعه که عید هفتگی ماست.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه نماز عید قربان آیین محمدی است، اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنیم که در این آیین محمدی شرکت کردیم و ازخداوند می‌خواهیم توفیق دهد که به عید سعید غدیرخم برسیم که عید ولایت است. این عید بزرگترین عید اسلامی و اعلام ولایت امیرالمؤمنین(ع) است. جامعه اسلامی از لحاظ فکری، ذکری و هم تعظیم شعائر و خدمت به براداران و خواهران ایمانی و معرفت، تلاش می‌کند تا خود را به مقام شامخ حضرت علی(ع) و سیره فکری و عملی ایشان نزدیک کند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با اشاره به اینکه عید عرفه، عید معرفت‌الله است، بیان کرد: امروز به عید قربان که عید لقاء الله است رسیدیم. نوبت این است که انسان دل از غیر خدا بکند و رفاقت و دوستی خود را با حضرت حق تقویت کند. ابراهیم(ع) در چنین روزی در امتحان بزرگ و سخت پیروز بیرون آمد. حضرت ابراهیم(ع) به حضرت اسماعیل(ع) گفت «من مأموریت پیدا کردم که تو را ذبح کنم نظر شما چیست» اسماعیل(ع) گفت «هر امری به تو شده انجام بده من صبر خواهم کرد». وقتی این پدر و فرزند در برابر امر الهی تسلیم شدند، فرزند رو به ایشان انداخت و ابراهیم(ع) کارد تیز را کشید و هنگامی دستش را برای انجام مأموریت پایین آمد جبرئیل نازل شد و گفت «کافی است. ابراهیم خوب عمل کردی». اینجا نفس زمان و تاریخ به شمارش افتاده بود که هنگامی که کارد را ابراهیم(ع) به گردن اسماعیل(ع) آورد، گویا نفس زمان و تاریخ به شمارش افتاد.

امام جمعه موقت تهران گریزی به نزدیکی ایام محرم و علل حوادث و واقعه کربلا زد و تصریح کرد: در تمام مناسبت‌ها، شب‌ها و روزهای عید و مناسبت‌های عالی چون لیله القدر شما با توسل به امام حسین(ع) به آن مقاصد خواهید رسید. خانواده شهدا راه ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) را زنده نگه داشتند و خداوند قدر و منزلت پدر و مادر شهدا را هر روز بین ما بیشتر کند و آنها که مسافر ابدی شدند حشرشان با سیدالشهدا(ع) باشد. البته ما امسال یک ابراهیم را نیز دادیم.

وی افزود: آقای رئیسی مقید به نماز جمعه و عید قربان بود این هم فضیلتی از ایشان بود و امیدواریم خداوند به درجه این شهید و سایر شهدای همراه ایشان بیفزاید.

بنابراین گزارش، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری در خطبه دوم نماز عید قربان ضمن توصیه خود و دیگران به رعایت تقوای الهی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز و امام شهید پرور و شهید چمران، گفت: یاد این بزرگواران برای جامعه الهام‌‌بخش است. ما دو مسئله داریم؛ یک مسئله بزرگ ملی و داخلی و دیگری مسئله بین‌‌المللی و اسلامی. 

وی با اشاره به اینکه مطلب اول، انتخابات است، گفت: ابتلای بزرگی در شهادت رئیس‌‌جمهور عزیز وهمراهانشان برای ملت عزیز رخ داد اما ملت ما سوگ بزرگ را به حماسه بزرگ از اقتدار و عظمت در تشییع بیش از 12 میلیون نفری تبدیل کرد. اکنون در معرض یک آزمون بزرگ دیگری چون انتخابات ریاست جمهوری هستیم که مقدماتش با سرعت فراهم شده است. از عزیزان در دولت، وزارت کشور، شورای نگهبان و سایر دست‌‌اندرکاران تشکر می‌‌کنیم که به شکل مناسب و سر وقت این کار را پیش بردند و اکنون مسیر تبلیغات است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با تأکید براینکه هشتم تیر روز تکمیل حماسه حضور ملت عزیز در تشییع شهدای خدمت براساس تعبیر مقام معظم رهبری است، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب دو مطالبه از همه ما دارند؛ مطالبه نخست مشارکت قوی و جدی است که آبروی ملی ما را ارتقا می‌دهد، عزت و انسجام ملی ما را تقویت می‌‌کند و دست دولت را برای انجام بهتر خدمت‌‌ بیشتر باز می‌‌کند. حضور جدی و قوی و مشارکت حداکثری موضوع مهمی است و همیشه رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشته و دارند.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری اظهار کرد: رئیس جمهور آینده باید با مقیاس و مختصات رئیس جمهور شهید نزدیک باشد؛ یعنی از نظر فکری، ذکری، توسل، عزم و اراده، قدرت تصمیم ‌‌گیری، روحیه و نشاط، تدبیر، اجرا و جسمی قوی باشد. شهید رئیسی همه اینها را داشت. همچنین ایشان امین، اهل تقوا و رعایت احکام الهی، متعهد به امام مسلمین و ولایت فقیه بود که رئیس جمهور آینده نیز باید اینگونه باشد. شهید رئیسی در رعایت حقوق جامعه و مسلمین، امین بود و رئیس جمهور آینده نیز باید این خط مشی را ادامه دهد.

وی با تأکید بر اینکه رئیس جمهور آینده باید با رأی بالا انتخاب شود، اظهار کرد: ملت عزیز کسی را انتخاب کند که در مسیر ایران قوی تحت زعامت ولایت فقیه پیش رود ولذا انتخاب رئیس جمهور با رأی بالا اهمیت زیادی دارد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ادامه به ضرورت رعایت اخلاق در تبلیغات و مناظرات تأکید کرد و گفت: این آزمونی برای شش نامزد است که ایام تبلیغات چه می‌‌کنند، به ویژه اینکه از امروز مناظرات شروع می‌‌شود. این برای هواداران و عموم مردم به نوعی آزمون است. نیاز امروز جامعه ما رعایت اخلاق، انصاف و ادب در این کار است.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در تشریح مطلب دوم اظهار کرد: امروز مسئله بین‌‌المللی و اسلامی ما، مسئله غزه و فلسطین است. حج نماد جمال و جلال امت است. جمال امت همان وحدت پیرامون کعبه است که حجاج تحت امر ولی خدا پیرامون خانه خدا حرکت می‌‌کنند. بخش دیگر جلال شکوه امت است که تجلی ویژه آن در رمی جمرات و سنگ زدن به نماد شیطان است. معنای آن این است که امت اسلامی همیشه شیطان شناس است و در مقابله با دشمن هیج گاه کوتاه نمی‌‌آید.

وی تصریح کرد: حج زمانی حج می‌‌شود که برائت در آن باشد. پیام کوتاه و نغز رهبری این بود که یاد و نام مردم مقاوم و مظلوم که حد و نصاب مقاومت را حقیقتا ارتقا بخشیدند، در حج گرامی داشته شود و برائت پس از حج در همه جا و همه مکان‌‌ها و زمان ها انجام شد؛ برائت از مشرکین در رأس آن آمریکای جنایتکار و اسرائیل خبیث باشد چه در حج و چه در امتداد حج این امر رخ دهد.  

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بیان کرد: لذا مقام معظم رهبری فرمودند این برائت فراتر از میقات حج ادامه پیدا کند. یعنی برائت به یک روز و یک هفته ختم نشود بلکه عام البرائت باشد و در همه جا و همه مکان ها برائت انجام شود. انشاءالله عزیزان عنایت دارند مردم یمن در این جهت، الگوی بی نظیری هستند و ما هم در کشور عزیز همه هفته طبق تقسیم شورای هماهنگی اعلام برائت را داریم اما با تأکید مقام معظم رهبری کافی نیست.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در پایان گفت: انشاء الله در شادپیمایی غدیر و سایر برنامه‌‌های مربوط به غدیر و محرم وغیره همواره باید صدای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل بلند باشد. انشاءالله شاهد از بین رفتن رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک خواهیم بود.

انتهای پیام
captcha