کد خبر: 4225980
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۲

ابتکار قرآنی آیسسکو در کنفرانس بین‌المللی مراکش

کنفرانس بین‌المللی قرآن و غرب از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام(آیسسکو) در مراکش برگزار و طی آن ابتکاری برای آشنایی بیشتر مردم کشورهای غربی با قرآن کریم ارائه شد.

به گزارش ایکنا به نقل از آناتولی، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام(ISESCO) روز گذشته ابتکاری را با شعار «آن را بخوانید تا درک کنید» (اقرأوه لتفهموه) راه‌اندازی کرد که هدف آن بررسی هتک حرمت مکرر ساحت قرآن کریم در کشورهای غربی است.

 
آیسسکو در بیانیه‌ای این ابتکار را پس از پایان مجمع بین‌المللی «قرآن و غرب: به سوی رویکردی عقلانی» که به مدت یک روز در مقر خود در رباط، پایتخت مراکش برگزار شد اعلام کرد.
 
این سازمان اعلام کرد: این ابتکار پاسخ مثبتی به تلاش‌های ناکام با هدف اهانت به قرآن کریم و معرفی و تکریم این کتاب در غرب است تا افراد غیر معتقد بتوانند آن را درک کنند و آیات آن را بخوانند.
 
آیسسکو توضیح داد که در چارچوب این ابتکار، از طراحی چشم‌اندازی برای حمایت از قرآن کریم و ارائه آن به جوامع غربی به شیوه‌ای قابل دسترس و قانع کننده و بدون تعصب حمایت خواهد کرد.
 
این سازمان افزود که این ابتکار همچنین شامل تدارک دیدارهایی بین روشنفکران در غرب و همتایان آنها در جهان اسلام، به‌ویژه گروه جوانان، برای تقویت گفت‌وگو خواهد بود.
 
بر اساس این بیانیه، این ابتکار همچنین شامل آموزش شهروندان پایتخت‌های بزرگ غربی در مورد جنبه‌های انسانی و فرهنگی قرآن کریم از طریق نمایشگاه‌ها، کمپین‌های تبلیغاتی در میادین عمومی و وسایل حمل‌ونقل و بروشورهای معرفی قرآن است.
 
در قالب این طرح، جایزه سالانه آیسسکو به بهترین برنامه‌ها و پیشنهادهای ارائه شده در زمینه ترغیب دیگران به خواندن قرآن اهدا می‌شود.
 
موارد هتک حرمت قرآن کریم توسط افراط‌گرایان وابسته به احزاب راست در سال‌های اخیر بارها در سوئد و دانمارک رخ داده است. این امر باعث احضار رسمی دیپلمات‌های دو کشور از سوی کشورهای اسلامی شده و واکنش‌های گسترده‌ای را هم از سوی دولت‌ها و مردم مسلمان در گوشه و کنار جهان در پی داشته است.
 
در 26 جولای 2023، سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را بر اساس پیشنهاد مراکش، تصویب و تمامی اعمال توهین‌آمیز علیه کتب مقدس را به عنوان نقض قوانین بین‌المللی اعلام کرد.
انتهای پیام
captcha