کد خبر: 4226003
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۷

استعفای سیاستمدار حامی فلسطین؛ نمونه‌ای از رشد اسلام‌هراسی در استرالیا

استعفای فاطمه پیمان، اولین سناتور با حجاب استرالیا از حزب حاکم کارگر، اسلام‌هراسی عمیق و نهادینه شده حاکم بر فضای رسانه‌ای و سیاسی این کشور را آشکار کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از scmp، استعفای فاطمه پیمان، اولین نماینده با حجاب پارلمان استرالیا از حزب حاکم کارگر، اسلام‌هراسی عمیق این کشور را آشکار کرد. این سیاستمدار جوان پس از حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطین با سیل تهدید از سوی همکاران خود مواجه شده است. 
در همین حال، سیاستمداران راستگرا هشدار می‌دهند که اقدامات پیمان می‌تواند منجر به تأسیس یک حزب سیاسی مسلمان جدید شود و انسجام اجتماعی استرالیا را تهدید کند.

دیده‌بان رسانه، یک برنامه انتقادی که از شبکه ABC پخش می‌شود، اظهارات همکاران سابق پیمان را به خاطر احساسات ضد مسلمانان محکوم کرد.

همچنین سازمان ثبت موارد اسلامی‌هراسی در استرالیا، از این که فضای فعلی و تفسیرهای سیاسی می‌تواند باعث شعله‌ور کردن تبعیض‌های بیشتر علیه جامعه مسلمان شود، ابراز نگرانی کرد. نورا آمات، مدیر اجرایی این سازمان، در بیانیه‌ای لحن تحقیرآمیز و هشدارگونه درباره عقاید فاطمه پیمان را تمسخر دین یک زن مسلمان استرالیایی دانست.

پیمان هفته گذشته به ABC گفت: وقتی به همکارانم گفتم که دعا می‌کنم و از خدا راهنمایی می‌خواهم، انتظار نداشتم که آنها به شیوه‌ای تحقیرآمیز و تمسخر آمیز با من رفتار کنند.

گرگ نوبل، استاد مؤسسه فرهنگ و جامعه دانشگاه وسترن سیدنی، در پاسخ به این سؤال که چرا رسانه‌ها و سیاستمداران در استرالیا نمی‌توانند بر اسلام‌هراسی خود غلبه کنند، گفت که استرالیا مانند آمریکا به تقلیل دنیای پیچیده به پاسخ‌های ساده متوسل شده است. اسلام از دیرباز در غرب مظهر خشونت، تروریسم، استبداد و غیره معرفی شده است. بنابراین، آنها به جای تلاش برای درک و تحلیل واقعیت‌ها، کلی‌گویی، کلیشه‌سازی و برچسب زدن را انتخاب می‌کنند.

فاطمه پیمان، سناتور استرالیایی مسلمان چند روز پس از رأی به حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی و مخالفت با حزب حاکم کارگر، از این حزب کناره‌گیری کرد.

 حزب حاکم کارگر استرالیا برای کسانی که مدعی است مواضع سیاسی آن را تضعیف می‌کنند، مجازات‌های سختی در نظر گرفته است. فاطمه پیمان، پیش از این از عضویت گروه پارلمانی حزب کارگر تعلیق شده بود.

وی اکنون به‌ عنوان یک سناتور مستقل به فعالیت خود ادامه خواهد داد. او که خانواده‌اش پس از سقوط افغانستان به دست طالبان در سال ۱۹۹۶ از کشور خود گریختند، اولین و تنها سیاستمدار باحجاب در پارلمان استرالیا به شمار می‌آید.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: بر خلاف همکارانم، من می‌دانم که در معرض بی‌عدالتی قرار گرفتن چه احساسی دارد. خانواده‌ من از کشوری جنگ‌زده فرار کردند تا به عنوان پناهنده به اینجا بیایند و وقتی می‌بینم مردم بی‌گناه فلسطین هدف جنایات اسرائیل قرار می‌گیرند نمی‌توانم سکوت کنم.

انتهای پیام
captcha