کد خبر: 4226033
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۱
حجت‌الاسلام سعید کرمی تأکید کرد

لزوم توسعه مخاطبان جشنواره قرآنی – دانشجویی

مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در جلسه مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه نگاه ما به جشنواره باید توسعه مخاطبان باشد، گفت: باید یک سری نگاه‌ها را تغییر داد. از خودمان بپرسیم که مگر کل جمعیت قرآنی دانشگاه چقدر است؟ بقیه جمعیتی که در کف دانشگاه هستند، چه کسی قرار است مخاطب خود قرار دهد؟

تأکید بر توسعه مخاطبان جشنواره قرآنی – دانشجویی

به گزارش خبرنگار ایکنا، صد و سی و هفتمین جلسه مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها امروز 20 تیرماه با حضور مدیران و کارشناسان قرآنی دستگاه‌های دانشگاهی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که با تلاوت مسعود وادی‌پور آغاز شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید کرمی، مدیرکل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به بیان سخنانی پرداخت.

وی با اشاره به باز شدن مسیر فعالیت‌های حوزه قرآن کریم در دولت سیزدهم، گفت: یکی از نگرانی‌های ما این است که آیا مسیر باز شده ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر، دولت آیت‌الله رئیسی در همه حوزه‌ها و به خصوص در حوزه فرهنگی و قرآنی درخشش خوبی داشت و شاهد بودیم که همه دستگاه‌های حوزه آموزش عالی کشور با انرژی مضاعفی فعالیت‌های قرآنی را ادامه دادند.

مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: امیدواریم دولت جدید هم بتواند این مسیر را پرفروغ‌تر ادامه دهد و این تغییر برای مردم مبارک باشد و شاهد بهبود اوضاع جامعه باشیم.

براساس گزارش ایکنا، در ادامه این جلسه به دستورها پرداخته شد، اولین دستور بررسی آخرین وضعیت میزبانی استان آذربایجان شرقی و دانشگاه علوم پزشکی این استان از سی و هشتمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان بود.

در این بخش ابتدا گزارش گروه اعزامی مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها به تبریز و بازدید میدانی از محل اسکان متسابقان و برگزاری جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان در مورد این میزبانی ارائه شد. 

گزارشی از وضعیت میزبان جشنواره ملی 

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی فلاح، نماینده گروه اعزامی مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها به استان آذربایجان شرقی به بیان برخی مشاهدات میدانی این گروه پرداخت و گفت: در جلسه گذشته مجمع مشورتی مقرر شد یک گروه برای بازدید از امکانات مطرح شده به تبریز اعزام شود تا فضای در نظر گرفته شده بازدید شود. 

وی با اشاره به اعضای این گروه که نمایندگان دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه آزاد، وزارت علوم و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بودند، افزود: رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت نیز در تبریز به این گروه پیوست و بازدید مبسوطی از فضاهای در نظر گرفته شده به عمل آمد. فضای در نظر گرفته شده برای اسکان شرکت کنندگان جشنواره در بخش بانوان خوابگاه خواهران دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که از لحاظ شکلی و ظاهری یک فضای خوب است و وضعیت آن کمتر از برخی هتل‌ها نبود، اما دو نکته اساسی در این زمینه وجود داشت که یکی بحث سیستم سرمایشی و نکته دیگر حضور افرادی غیر از متسابقان جشنواره در این مکان بود که می‌تواند تعارضات فرهنگی به دنبال داشته باشد، لذا در بخش محل اسکان بانوان به نظر می‌رسد این دو نکته باید مرتفع شود. 

فلاح تصریح کرد: در مورد محل اسکان آقایان نیز که خوابگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش آقایان است، یک فضای تازه تأسیس بدون نصب هیچ گونه تجهیزات بود، البته قرار است این کار انجام شود. در بخش محل اسکان آقایان نیز دو نکته وجود دارد، یکی همین تجهیز و دوم دور بودن این مکان به محل برگزاری مسابقات است. اگر این دو بحث حل شود مکان برای اسکان متسابقان در بخش آقایان مناسب خواهد بود.

وضعیت مطلوب زیرساخت‌های میزبان جشنواره

در ادامه این جلسه جواد باقری‌بیلندی، رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت که میزبان سی و هشتمین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان است در مورد موارد مطرح شده، گفت: هیچ دانشگاهی در وزارت بهداشت از حیث زیرساخت و تنوع امکانات شبیه دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیست و این دانشگاه با اختلاف بسیار زیادی وضعیت بهتری نسبت به دیگر دانشگاه‌ها دارد. 

وی افزود: محل اسکان بانوان که خوابگاه دانشجویان خواهر است انصافاً در حد یک هتل چهار ستاره است، در مورد نیاز به زیرساخت سرمایشی در این مکان باید به این نکته اشاره کنم که در ایام برگزاری جشنواره در شهر تبریز کمتر به امکانات سرمایشی نیاز است اما با این وجود منابع لازم برای تجهیزات سرمایشی به دانشگاه اختصاص داده شده است. 

باقری افزود: در خصوص محل اسکان آقایان نیز یک مجموعه شکیل و زیبا که اتفاقاً در آخرین روزهای حیات استاندار شهید افتتاح شد و واحدهای بسیار لوکسی  هم دارد، در نظر گرفته شده است. این مکان هنوز مورد استفاده قرار نگرفته و تجهیزات ضروری خریداری شده است تا به زودی نصب شود. البته نگاه دوستان ما در تبریز این است که از این فضا استفاده نشود و مهمانسرای دانشگاه یا هتل‌های نزدیک به دانشگاه برای اسکان آقایان در نظر گرفته شود. 


بیشتر ببینید: 

جلسه مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها


براساس این گزارش در ادامه این جلسه فاطمه موسوی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به میزبانی این دانشگاه از دوره گذشته جشنواره قرآن و عترت دانشجویان، گفت: جا دارد علاوه بر برگزاری مسابقات به موارد جنبی و فوق برنامه‌ نیز پرداخته شود.

وی افزود: نکته دیگری که باید اشاره کنم این است که در زمان برگزاری جشنواره در دوره گذشته تمام محل اسکان در تحویل دانشگاه فرهنگیان بود و هیچ فردی خارج از فضای جشنواره در محل اسکان حضور نداشت. پیشنهاد می‌کنم دوستان وزارت بهداشت نیز برای جلوگیری از تعارضاتی که همکاران مطرح کردند، اجازه اسکان افراد غیرجشنواره در محل اسکان را به دانشگاه میزبان ندهند. ضمن اینکه تذکرات لازم نیز باید به دستگاه‌های حاضر در جشنواره برای برخی موضوعات فرهنگی داده شود. 

برای طیف‌های مختلف برنامه داشته باشیم 

براساس گزارش ایکنا در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین سعید کرمی، مدیر کل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه نگاه ما به جشنواره باید توسعه مخاطبان باشد، گفت: باید یک سری نگاه‌ها را تغییر داد، در برنامه‌های ما همه طیف‌ها می‌توانند باشند و البته هستند. باید به این فکر کنیم که به یک طیف گسترده در دانشگاه مواجه هستیم که باید برای همه آنها برنامه داشته باشیم، می‌توانیم مخاطب را به بهانه قرآن تحت تأثیر فضای قرآنی قرار دهیم و این فرصت خوبی از برای توسعه مخاطب است.

مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: یکی از آسیب‌های کار فرهنگی و قرآنی به خصوص در دانشگاه این است که در یک دور گرفتار شده‌ایم. از خودمان بپرسیم که مگر کل جمعیت قرآنی ما چقدر است؟ بقیه جمعیتی که در کف دانشگاه هستند را چه کسی قرار است مخاطب خود قرار دهد؟ به نظر من باید برای این موضوع تدبیر داشته باشیم، البته ضوابط لازم هم باید رعایت شود اما در این باعث نشود خودمان را از مخاطبان محروم کنیم. یعنی به گونه‌ای نباشد که اصل حضور این افراد مورد مناقشه قرار گیرد.

کرمی در پایان این بخش از صحبت‌های خود بر لزوم تجمیع آمار کل ثبت نامی‌های جشنواره قرآن و عترت تأکید کرد و گفت: امسال ترتیبی اتخاذ شود که آمار نهایی شرکت کنندگان در جشنواره کاملاً روشن و واضح مشخص شود. یعنی نامه‌ای از سوی دانشگاه‌ها تنظیم شود و در آن میزان مشارکت در جشنواره از مرحله دانشگاهی تا ملی مشخص شده باشد. با توجه به اینکه سال گذشته بر دو برابر شدن مخاطبان و آمار جشنواره تأکید شده بود، امیدوارم بعد از مشخص شدن آمار نهایی به این مهم رسیده باشیم.

روند اجرایی جشنواره ملی قرآن دانشجویان 

در ادامه این جلسه مسعود وادی‌پور، نماینده وزارت بهداشت در این جلسه به بیان آخرین جزئیات زمانی سی و هشتمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان پرداخت و بر این موضوع که دانشگاه‌ها هرچه زودتر آثار برگزیدگان بخش‌های غیرآوایی که به صورت ارسال اثر بوده است را به دبیرخانه تحویل دهند، تأکید کرد. 

وادی‌پور همچنین از داوری حضوری آثار غیرآوایی جشنواره ملی خبر داد و گفت: برای اولین بار آثار راه یافته به مرحله ملی با حضور یک گروه داوری و به صورت حضوری ارزیابی خواهد شد. همچنین برای تمام شرکت کنندگان این بخش‌ها نیز ریز نمره و کارنامه صادر می‌شود.

وی افزود: بعد از داوری و ارزیابی آثار دریافتی و صدور کارنامه و ریزنمرات یک هفته مهلت برای اعتراض در نظر گرفته خواهد شد. بعد از اعتراض یک بار دیگر آثار مورد بررسی قرار خواهد گرفت، لذا با توجه به این فرایند لازم است آثار برگزیده دانشگاه‌ها زودتر به دبیرخانه جشنواره ملی تحویل داده شود. 

براساس گزارش ایکنا، در پایان بررسی این موضوع و پس از بحث نظرات و دیدگاه‌های مختلف مصوب شد تمامی دستگاه‌های دانشگاهی شرکت کننده در جشنواره ملی آثار برگزیدگان خود را تا روز دهم مردادماه به دبیرخانه جشنواره ملی در تبریز تحویل دهند، عواقب ارسال آثار بعد از این تاریخ بر عهده دستگاه مربوطه خواهد بود.

یکی دیگر از مصوبات این جلسه مربوط به بخش معارفی بود. براساس نظر اعضای این مجمع و پس از طرح دیدگاه‌های مختلف به پیشنهاد مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری مقرر شد مکان برگزاری آزمون بخش معارفی جشنواره ملی به جای برگزاری در 10 منطقه در تمامی استان‌ها برگزار این کار می‌تواند مانع از ریزش شرکت کنندگان در آزمون شود.

در بخش دیگری از این جلسه به دو دستور دیگر به صورت همزمان پرداخته شد که شامل برنامه‌های قرآنی دانشگاه‌ها برای آغاز سال تحصیلی و هفته قرآن و دانشگاه بود. 

در این بخش نیز ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمین سعید کرمی، مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  به بیان نکاتی پرداخت و گفت: یکی از مشکلات ما عقب افتادگی نسبت به زمان است، امسال با وجود همه تغییراتی که احتمالاً صورت خواهد گرفت اما پیش‌بینی می‌شود تا این تغییرات به دستگاه‌ها برسد، اواسط ترم تحصیلی را پشت سر گذاشته باشیم، لذا برنامه‌ریزی برای آغاز دانشگاه و نیز هفته قرآن و عترت ضروری است.

برنامه‌ریزی مطلوب برای بزرگداشت هفته قرآن

کرمی با اشاره به اینکه ترم اول تحصیلی بهترین زمان برای اجرای فعالیت‌های قرآنی است، افزود: عملاً دانشگاه‌ها بعد از دی‌ماه درگیر امتحانات پایان ترم و تعطیلات و مناسبت‌های مختلف می‌شوند و لذا زمانی برای اجرای برنامه قرآنی منسجم وجود ندارد، بنابراین نباید فرصت‌ را از دست بدهیم. از همین زمان باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری کرسی‌های تلاوت و سایر برنامه‌ها را انجام دهیم. 

وی با تأکید بر اینکه هفته قرآن و دانشگاه باید نقطه اوج فعالیت‌های قرآنی ما در دانشگاه باشد، بیان کرد: سال قبل هفته قرآنی کم فروغی را در دانشگاه‌ها شاهد بودیم و ظاهراً دستگاه‌ها رغبتی به این موضوع که فعالیت‌های خود را در این هفته بازتاب دهند، ندارند. در این بحث باید تجدید نظر شود، اگر برنامه رونمایی، مراسم تجلیل، گردهمایی قرآنی و ... در برنامه سالانه دانشگاه قرار دارد بهتر است در هفته قرآن و عترت انجام شود. امیدوارم دستگاه‌ها تا جلسه آینده مجمع برنامه‌های خود را برای مهر تا آذرماه ارائه دهند.

بر اساس گزارش ایکنا در ادامه برخی از حاضران در این جلسه به بیان نکاتی پرداختند که مهم‌ترین آنها به این شرح است:  

  • لازم است یک پیش نشست برای برنامه‌ریزی برنامه‌های قرآنی آغاز سال تحصیلی و هفته قرآن و عترت تا قبل از مهرماه برگزار شود.  
  • برای بزرگداشت هفته قرآن و عترت در دانشگاه نیاز است که برنامه فرادستگاهی از طریق یک اجماع فرادستگاهی صورت بگیرد.
  • جلسه ایده‌پردازی برای برنامه‌های قرآنی آغاز سال تحصیلی و هفته قرآن و عترت برگزار شود.
  • برنامه‌های پیشنهادی از الان باید روی میز مدیران قرآنی دستگاه‌ها باشد تا بشود روی آن برنامه‌ریزی کرد.
  • روی برنامه‌های کلان مانند جشنواره یک بازه زمانی مشخص برای مراحل مختلف از دانشگشاهی تا ملی در نظر گرفته شود. 
  • بررسی آیین‌نامه جشنواره ملی در دوره جدید زمانی شروع می‌شود که جشنواره در حال برگزاری تمام شده باشد، این شکل اجرا باعث از بین رفتن زمان می‌شود. 
  • باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تا قبل از هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها آیین‌نامه جشنواره و پوستر جشنواره طراحی و رونمایی شود.
  • حداکثر تا یک یا دو هفته آینده مراسم رونمایی از پوستر جشنواره برگزار شود.

براساس گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این جلسه هر کدام از حاضران در جلسه به بیان نکاتی در مورد جشنواره داخلی خود پرداختند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین شاکری مزینانی، نماینده سازمان قرآنی دانشگاهیان در مجمع مشورتی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها نیز از ثبت نام دوره تربیت مربی روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم از سوی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور خبر داد و گفت: تا کنون 500 نفر در این دوره ثبت نام کرده است، درخواست ما از مسئولان قرآنی دانشگاه‌ها این است که در مورد این دوره اطلاع‌رسانی لازم را در دانشگاه‌ها داشته باشند. 

وی افزود: آزمون تعیین سطح این دوره در حال برگزاری است اما با این وجود تا روز آخر آزمون تعیین سطح فرصت برای ثبت نام باقی مانده است و اگر از دانشگاه‌ها کسی بخواهد ثبت نام کند در خدمت خواهیم بود. بخش عمده‌ای از هزینه‌های مربوط به این دوره از سوی کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن کریم تأمین خواهد شد. 

شاکری مزینانی تصریح کرد: در این دوره 100 ساعت آموزش مجازی روخوانی و روان خوانی قرآن کریم ارائه می‌شود و در پایان مدرک جهاددانشگاهی به افراد اعطا خواهد شد. در ادامه امیدواریم در قدم بعدی از این افراد برای ظرفیت‌هایی مانند کاردانشجویی استفاده شود. 

براساس گزارش ایکنا در بخش پایانی این جلسه مقرر شد جلسه آینده مجمع مشورتی در مشهد مقدس و به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شود، همچنین اعلام شد در آن پوستر سی و هشتمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور رونمایی خواهد شد.

یکی دیگر از مصوبات این جلسه مأمور شدن حجت‌الاسلام والمسلمین حسین افتخاریان، مسئول حوزه قرآنی دانشگاه جامع علمی و کاربردی برای تدوین منابع دوره آینده جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان بود. 

انتهای پیام
captcha