کد خبر: 4226070
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۲
معاون فرهنگی ارشاد در رونمایی از آثار شهدای «پرواز اردیبهشت»:

شهید جمهور همواره بر رفع مشکلات اهل قلم تاکید داشت

یاسر احمدوند در مراسم روضه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در رثای اهل‌بیت(ع) و رونمایی از مجموعه آثار مرتبط با شهدای «پرواز اردیبهشت» گفت: شهید جمهور همواره نسبت‌ به مشکلات و دغدغه‌های اهل قلم توجه ویژه داشته و در مسیر برطرف ساختن مشکلات خانواده کتاب و قلم تأکید داشتند.

به گزارش ایکنا؛ مراسم «تکیه کتاب» با محور روضه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در رثای اهل‌بیت(ع) و رونمایی از مجموعه آثار مرتبط با شهدای «پرواز اردیبهشت»، امروز چهارشنبه، 20 تیر؛ با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری؛ امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ میثم لطیفی، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور؛ محمود اسلامی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ؛ یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ؛ محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی؛ سیدمجید پوراحمدی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر؛ احسان صالحی، مدیر موسسه ایران؛ علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و جمعی از ناشران و اهالی فرهنگ در تالار وحدت برگزار شد.

انسانیت و کار صادقانه فراتر از مقوله دولت و سیاست است

صاحب مراسم اباعبدالله است و ما راوی نام شهید جمهور

یاسر احمدوند در ابتدای این مراسم با اشاره به آنکه برپایی «تکیه کتاب»، روضه اهالی فرهنگ در پاسداشت و تعزیت اباعبدالله است که به نام «شهید جمهور» برگزار می‌شود گفت: صاحب اصلی جلسه سیدالشهدا حضرت امام حسین(ع) است و ما تلاش می‌کنیم به‌نام خادم‌الرضا و به یاد او، تقدیری در سطح و حد اهالی فرهنگ از تلاش‌های شهید جمهور کشورمان داشته باشیم.

وی با بیان آنکه شهید رئیسی طی هر ماه حداقل دو یا سه نشست با اهالی فرهنگ و هنر داشت یادآور شد: ایشان طی سال‌های خدمت در نهاد ریاست‌جمهوری قریب 12 دیدار را تنها با اهالی قلم داشت. همواره نسبت‌ به مشکلات و دغدغه‌های آنها توجه ویژه داشته و در مسیر برطرف ساختن مشکلات خانواده کتاب و قلم تأکید داشتند.

انسانیت و کار صادقانه فراتر از مقوله دولت و سیاست است

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد نیز در این مراسم در سخنانی گفت:‌ اصحاب فرهنگ و هنر رسانه در همه رویدادها کنار ما بودند و حس اتحاد، وحدت و خویشاوندی بین ما به وجود آمد.

وی ادامه داد: برای ما سخت است که پایان دولت زودتر از موعد قانونی رخ داد و رئیس‌جمهور عزیز را از دست دادیم، ایشان در ملکوت اعلا در مهمانی اولیا و انبیا و بزرگان و صلحا حضور دارند، ولی برای ما ارادتمندان حسرت و آه و اشک و گریه باقی مانده است.

وی با بیان این مطلب که احساسات خود را نمی‌توانم در این جلسه ابزار کنم و بنا هم ندارم،‌ گفت: باید تشکر کنم از همه خوبانی که در این مجلس حاضر شدند به ویژه فرزندان گرامی رئیس جمهور شهیدمان.

انسانیت و کار صادقانه فراتر از مقوله دولت و سیاست است

بعد از شهادت آیت‌الله رئیسی، حضرت آقا پدرانه همراه بود

دختر شهید آیت‌الله رئیسی سخنران دیگر مراسم بود و در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از ملت ولایی و انقلابی ایران، اعضای هیئت دولت و به‌ویژه مقام معظم رهبری که در روزهای بعد از حادثه؛ خانواده شهید جمهور را تنها نگذاشته بودند گفت: در این ‌میان نقش پدرانه حضرت آقا، همراهی و همدلی ایشان با خانواده شهید جمهور چنان گرم و مستمر بود که ما ایشان را محرم خویش و یکی از صاحبان اعضای خانواده حاج‌آقا رئیسی می‌دانیم.

وی برپایی عزاداری و تعطیلی‌های رسمی که در بسیاری از کشورهای جهان بعد از خبر شهادت شهید جمهور برگزار شد را از دیگر اتفاق‌های ممتاز، برجسته و تأثیرگذار دانست که نام، یاد و خدمات شهید رئیسی را بازتاب می‌داد و تصریح کرد: همه اینها نشان می‌دهد که مقام و جایگاه انسانیت و کار صادقانه فراتر از مقوله دولت و سیاست است. این همان اولی بودن تقوی بر هر صفت دیگر انسانی است.

دختر شهید رئیسی از همراهی و همدلی سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان بعد از شهادت خادم‌الرضا به همراهی او طی روزهای بعد از این اتفاق تلخ اشاره، تقدیر کرد و گفت: قدردان همراهی خانواده شهدای مقاومت از جمله شهید سیدعباس موسوی هستیم. این همدلی خانواده مقاومت نشان‌دهنده جایگاه بلندی است که عمل و خدمت به‌ عنوان یکی از ویژگی‌های ممتاز خادم‌الرضا همواره مورد توجه آنها بوده ‌است.

انسانیت و کار صادقانه فراتر از مقوله دولت و سیاست است

اخلاص تنها رمز ماندگاری و جاودان شدن آدمی است

حجت‌الاسلام والمسلمین حامد کاشانی دیگر سخنران این مراسم، در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه هر فراقی سخت است و سخت‌تر آنکه نایب برحق امام زمان، این فراغ را سخت می‌داند. همین نگاه ولی فقیه زمان بر ما حجت است تا در مسیر ادامه دهندگی راه «شهید خدمت» ثابت‌قدم باشیم.

این خطیب و سخنران با بیان آنکه هرکس سر سفره نیت خود نشسته و همان نیت است که فرد را بالا می‌برد تصریح کرد: وقتی به جایگاه آیت‌الله رئیسی، شهید جمهور نگاه می‌کنیم او را در ملکوت اعلی می‌بینیم و این همان بازتاب نیت خیر و صداقتی است که او پیشه کار خود در مقام رئیس دولت قرار داده بود.

کاشانی در پایان با تأکید بر آنکه اخلاص تنها رمز ماندگاری، بقا، دوام و جاودان شدن آدمی است گفت: دنیا فقط ظواهر و فانی است؛ نباید به ظواهر دنیا دل بست و آنچه که انسان را جایگاه می‌بخشد باطن او است. باطنی که با اخلاص چون شهید رئیسی ممزوج شده باشد نام او را تا همیشه تاریخ بر قله افتخار و غرور ملت ایران انقلابی و اسلامی نگاه خواهد داشت.

انسانیت و کار صادقانه فراتر از مقوله دولت و سیاست است

اجرای برنامه را نجم‌الدین شریعتی برعهده داشت و در خلال برنامه و میزبانی از سخنرانان مختلف؛ بخش‌هایی از کتاب «رئیسی عزیز، خادم ملت» را به عنوان یکی از کتاب‌هایی که در این مراسم رونمایی شد برای حضار قرائت می‌کرد.

در بخشی از این مراسم، احمد علوی؛ شاعر، نیز به اجرای مثنوی بلندی با محوریت شهدای کربلای حسینی و همچنین شهدای «پرواز اردیبهشت» پرداخت.

بخش دیگر از این مراسم به تقدیر و تجلیل از مجتبی امینی، کارگردان مستند «پرواز در مه»؛ آخرین مستندی که راوی آخرین سفر و شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان بود با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ محمد مخبر، سرپرست نهاد ریاست جمهوری؛ مجتبی ‌آقاتهرانی، از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اختصاص داشت.

همچنین بعد از این مراسم تجلیل؛ با اهدای تابلوی صلوات خاصه حضرت رضا(ع) از ریحان ه‌سادات و هانیه‌ سادات رئیسی فرزندان شهید آیت‌الله رئیسی با حضور افراد نامبرده تقدیر شد.

کتاب‌های «شهیدان پرواز اردیبهشت»؛ «رئیسی، روحانی بود»؛ «رئیسی عزیز»؛ «سه سال خدمت»؛ «سیدابراهیم، عبد خدا، خادم جمهور»؛ «در قامت رئیس‌جمهور» به‌ علاوه مجلداتی که مجموعه مطبوعاتی ایران آنها را به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی منتشر کرده بود از کتاب‌های رونمایی شده در این مراسم بودند.

انتهای پیام
captcha