کد خبر: 4226076
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۵

میزبانی مسجد جامع پاریس از مشعل المپیک

مشعل المپیک 2024 پاریس در مسیر خود در فرانسه، در مراسمی از مسجد جامع این شهر عبور خواهد کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از موراکو ورلد نیوز، مشعل المپیک در سفر خود به پایتخت فرانسه در ساعت 3 بعد از ظهر یکشنبه 14 جولای (24 تیر) در مسجد بزرگ پاریس توقف ویژه‌ای خواهد داشت.

این رویداد تاریخی و استثنایی مستلزم آن است که مسجد بین ساعت 12 ظهر تا ساعت 5 بعد از ظهر در آن روز تعطیل باشد و نماز ظهر را برگزار نکند.
 
 مشعل المپیک، نماد صلح، اتحاد و دوستی بین مردم است و روشن شدن دیگ مشعل، اولین لحظه جشن بزرگ آغاز بازی‌ها است. 10 هزار نفر این مشعل را در مسیر آن حمل می‌کنند.  مشعل المپیک از 8 می (19 اردیبهشت) در سراسر فرانسه سفر کرده است.
 
در پاریس برای اولین بار در 14 و 15 جولای (24 و 25 تیر) از شهر عبور می‌کند و در 26 جولای (26 تیر) به مراسم افتتاحیه برای روشنایی دیگ المپیک از آن استفاده می‌شود. 
 
مسجد بزرگ پاریس یکی از نمادهای بزرگ معماری مراکشی در فرانسه است. در سال 1922 سلطان مولای یوسف پادشاه مراکش دستور ساخت این مسجد را در پاریس داد. این ملک متعلق به انجمن اماکن مقدس (Société des Habous et des lieux saints) است که در سال 1917 در کاخ سلطنتی در رباط تأسیس شد و مسئول سازماندهی فعالیت‌های مذهبی مهم است.
 
این مسجد برای قدردانی از 100 هزار سرباز مسلمانی که در جنگ جهانی اول در راه دفاع از فرانسه جان باختند ساخته شد. این مسجد در جولای 1926 با حضور سلطان مولای یوسف و رئیس جمهور فرانسه گاستون دومرگ به طور رسمی افتتاح شد.
 
معماری آن از مسجد القرویین در فاس الهام گرفته شده است که به سبک دوره موحدون مراکش توسط معماران فرانسوی طراحی شده است. برای افزودن حال و هوای مراکشی، این طرح‌ها توسط هنرمندان مراکشی که از فاس به پاریس فرستاده شده بودند، اجرا شدند و تزئینات منحصر به فرد و کاشیکاری‌هایی به سبک معماری سنتی مراکش در آن به چشم می‌خورد.
 
مجموعه مسجد شامل یک مناره به ارتفاع 32 متر، یک اتاق کنفرانس، یک حمام، یک کتابخانه و اتاق‌های اقامت برای مهمانان ویژه است.
انتهای پیام
captcha