کد خبر: 3480550
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۲

گروه بین‌الملل: یک سازمان خیریه در بلوچستان پاکستان برای حفظ حرمت قرآن کریم اقدام به نگهداری 5 میلیون کیسه حاوی اوراق آسیب‌دیده کلام وحی در دل کوه‌ها و ترمیم نسخ قدیمی این کتاب آسمانی کرده است.

مرمت قرآن در دل کوه‌های پاکستان
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، یک سازمان خیریه در بلوچستان پاکستان در اقدامی منحصر به فرد برای حفظ حرمت قرآن کریم اقدام به نگهداری 5 میلیون کیسه حاوی اوراق آسیب‌دیده کلام وحی در دل کوه‌ها و ترمیم نسخ قدیمی این کتاب آسمانی برای تقدیم به مسلمانان کرده است.

خبرنگار شبکه خبری العالم از پاکستان گزارش داد: «کوه نورِ قرآن کریم»، کوهی در منطقه بلوچستان در غرب پاکستان و نزدیک به مرز افغانستان است. نام سازمان خیریه نیز از همین کوه گرفته شده است.

کوه نور قرآن کریم نام خود را به خاطر نگهداری میلیون‌ها نسخه آسیب دیده قرآن کریم که ترمیم شده و در داخل تونل‌هایی در دل همین کوه نگهداری می‌شوند، گرفته است. این تونل ها را که داوطلبان مسلمان با دستان خود در دل کوه نور قرآن کریم احداث کرده و توسعه داده‌اند، حدود پنج کیلومتر طول دارد.

حاج مظفر علی، مسئول طرح کوه نور قرآن کریم می‌گوید: دست کم پنج میلیون کیسه مملو از قرآن‌های قدیمی در این تونل‌ها نگهداری می‌شوند؛ اما صدها کیسه نیز روی تپه‌ها قرار داده شده است و مسئولان به شدت در تلاش برای تأمین محلی برای نگهداری آنها هستند.
 
داوطلبان اکثر روز را به ترمیم این قرآن‌ها و مجلد کردن برخی از آنها می‌پردازند. شاید به این خاطر مجبور شوند که گاهی اوقات برخی از صفحات آسیب دیده را با صفحات بهتری تعویض کنند. در این صورت، به منظور احترام به آیه‌های نگاشته شده روی این اوراق آسیب دیده، باید این اوراق را در قالب کیسه‌های بزرگ، در تونل‌ها نگهداری کنند.

این نسخ قرآن کریم از سراسر پاکستان و برخی نیز از ایران، سوریه و ترکیه جمع‌آوری شده است و پرسنل این جمیعت بعد از ترمیم قرآن‌ها، آنها را بدون دریافت هرگونه مبلغی به مسلمانان تقدیم می‌کنند.

گاهی نیز توزیع نسخ قرآن کریم در همین کوه که مسلمانان برای آگاهی از خدمت‌رسانی جمعیت یاد شده از آن بازدید می‌کنند، صورت می‌گیرد. نسخ قرآن کریم چه بسا به مدارس منطقه و مناطق کوهستانی دور دست فرستاده می‌شود.
 
کوه نورِ قرآن کریم به مکانی برای بازدید مسلمانان مشتاق تبدیل شده است تا از نزدیک نسخ قدیمی قرآن کریم را که قدمت برخی از آنها به ششصد سال پیش  بازمی‌گردد، مشاهده کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: