کد خبر: 3497011
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶
نصرالله پژمان‌فر:
گروه سیاسی: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیپلماسی قدرت موجب بازگرداندن پیکر شهدای منا شد، گفت: در مسئله حج تمتع امسال نیز نباید از موضع دیپلماسی ضعف وارد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به کارشکنی سعودی‌ها در رابطه با زمینه‌سازی برای اعزام زائران ایرانی به حج تمتع 95 گفت: عربستان به عنوان جریانی که با جمهوری اسلامی تقابل دارد، کار خود را می‌کند منتها دستگاه دیپلماسی ما و دستگاه متولی حج و زیارت وظیفه خودشان را در ارتباط با این موضوع به درستی انجام ندادند.
وی با بیان اینکه ممانعت از ورود زائران ایرانی تضییع حق جدی نظام جمهوری اسلامی است، گفت: حق همه کشورهای اسلامی است که در حج شرکت کنند و هیچ کسی نمی‌تواند در این رابطه تصمیم گیرنده باشد؛ اینطور نیست که عربستان بخواهد درباره ورود زائران تصمیم بگیرد چرا که حرمین شریفین برای عربستان نیست.
منتخب مردم مشهد در مجلس ادامه داد: حرمین شریفین متعلق به همه مسلمانان جهان است؛ اگرچه در جغرافیای عربستان قرار گرفته اما به همه کشورهای اسلامی تعلق دارند لذا اداره و مسائل مربوط به حرمین باید در بین تمامی مسلمانان تصمیم‌گیری شود.
وی خاطرنشان کرد: به ازای هر هزار نفر از جمعیت مسلمانان سرانه‌ای را در نظر گرفته‌اند که بر اساس آن یک نفر بتواند در حج تمتع شرکت کند؛ بنابراین عربستان نمی‌تواند حق حدود 80 میلیون نفری ما را انکار کند و مانع ورود زوار ایرانی به حج شود.
پژمان‌فر با انتقاد از عملکرد دستگاه دیپلماسی و مسئولان حج و زیارت در قبال رفتار سعودی‌ها گفت: ما این موضوع را با دیپلماسی ضعف دنبال کردیم حال اینکه باید با موضع قدرت با این موضوع برخورد کنیم.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: کسانی که این قضیه را پیگیری می‌کنند یادشان نرفته که در برگشت دادن ابدان حجاجی که در حادثه منا به شهادت رسیدند، دیپلماسی تواضع و ضعف هیچ تأثیری نداشت و آنچه باعث بازگشت پیکر این شهدا شد، دیپلماسی قدرتی بود که رهبر معظم انقلاب در ارتباط با این موضوع نشان دادند.
وی با بیان اینکه ما همیشه نمی‌توانیم با یک ادبیات با همه برخورد کنیم، گفت: قرآن کریم در مقابل گروه‌های مختلف ادبیات‌های مختلف را مطرح کرده است؛ به این ترتیب که نسبت به دوستان «رحماء بینهم» باشیم و در مقابل دشمنان «اشداء» باشیم.
پژمان‌فر گفت: امروز همه دیپلماسی ما تواضع و عقب‌نشینی و ضعف و کوتاه‌آمدن شده که نتیجه‌اش این می‌شود؛ دستگاه دیپلماسی ما پس از حادثه منا باید به جد وارد می‌شد و تقاضای نشست اضطراری سازمان کنفرانس اسلامی می‌کرد.
وی افزود: یک ورود جدی می‌توانست در این رابطه مؤثر باشد؛ حداقل این بود که اگر عربستان راه را بر زائران ایرانی می‌بست، هزینه این رفتار غلط خود را می‌داد اما امروز عربستان نه تنها هزینه تضییع حق ملت ایران را نداده بلکه ما را محکوم کردند و نتیجه‌اش این شد که حقوق زائران ما در رابطه با فریضه الهی حج تضییع شد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان تأکید کرد: حج تمتع امسال نباید منتفی شود و نباید در این رابطه کوتاه بیاییم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: