کد خبر: 3716312
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
جمالی نوبندگانی عنوان کرد:
گروه سیاسی ــ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در رابطه با تصمیم اروپا در ارائه تضمین‌های برجامی به ایران گفت: اروپا از نظر اقتصادی قدرتمند است اما از نظر سیاسی خیر؛ زیرا پیوندهای زیادی میان آن‌ها و آمریکا وجود دارد و بدین سبب مشکلاتی بر سر راه اروپا به چشم می‌خورد اما الان اروپایی‌ها اگر می‌خواهند برجام حفظ شود و ایران در آن باقی بماند باید تصمیم مهم خود را بگیرند.

ضعف سیاسی اروپا در اتخاذ یک تصمیم مهم/ حمایت از دولت در مذاکرات برجامی امری ضروری است

«محمد جواد جمالی نوبندگانی»، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا به تحلیل مذاکرات میان ایران با کشورهای اروپایی در رابطه با آینده برجام پرداخت و در این رابطه گفت: ما به‌خاطر این‌که تمامی روندهای قانونی برجام را طی کرده باشیم، شکوائیه خودمان را به هیئت حل اختلاف 1+4 ارائه داده‌ایم و از آن‌جا که رسیدگی به این درخواست حدود 6 یا 7 هفته به طول می‌انجامد، ما تصمیم گرفتیم در این بازه زمانی مذاکرات خودمان را با اروپایی‌ها ادامه دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که آن‌ها چه تضمین‌هایی در خصوص برجام می‌توانند به ما ارائه دهند.

اروپا در دروراهی یک تصمیم مهم

وی ادامه داد: متأسفانه اروپا قبل از خروج رسمی آمریکا از برجام خیلی به تعهدات خود در قبال این توافقنامه بین‌المللی به خوبی عمل نکرده و گاهی یکی به نعل می‌زند و یکی به میخ؛ مثلاً در ارتباط با چهار شرط ترامپ برای ماندن در برجام مثل اعمال محدودیت در حوزه فعالیت‌های موشکی کشورمان، مسائل حقوق بشری و منطقه‌ای با آمریکا همصدا هستند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در این مدتی که هیچ‌کدام از امضاءکنندگان غربی برجام به تعهدات خود عمل نمی‌کردند، اروپا مدام بیانیه منتشر می‌کرد که برجام توافق خوبی است و باید در آن باقی بمانیم؛ اما جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند در توافقی بماند که به تمامی تعهدات خودش پایند مانده اما طرف مقابل هیچ حسن نیتی از خود نشان نمی‌دهد و بنابراین ما نمی‌خواهیم اروپا فقط به شعار بسنده کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در رابطه با ضعف اروپایی‌ها در تصمیم‌گیری‌ کلان سیاسی گفت: همان‌طور که اروپایی‌ها اذعان می‌کنند، آن‌ها از نظر اقتصادی قدرتمند هستند اما از نظر سیاسی خیر؛ زیرا پیوندهای زیادی میان آن‌ها و آمریکا وجود دارد و بدین سبب مشکلاتی بر سر راه اروپا به چشم می‌خورد و به اضافه این‌که شرکت‌های بزرگ آن‌ها از ترس تحریم‌های آمریکا حاضر نیستد به خاطر سرمایه‌گذاری در یک پروژه محدود در ایران، بازارهای آمریکا را از دست بدهند. اما الان اروپایی‌ها اگر می‌خواهند برجام حفظ شود و ایران در آن باقی بماند باید تضمین‌هایی را به ما بدهند و تصمیم مهم خود را بگیرند.

وی در ادامه به ارتباط برجام با منافع امنیتی اروپا اشاره کرد و دراین باره افزود: اروپا به برجام صرفاً به‌عنوان یک موضوع اقتصادی نگاه نمی‌کند زیرا نگاه‌ آن‌ها به این توافق بیشتر نگاه امنیتی است و چون موضوع امنیتی در آن دخیل بوده تمام تلاششان را خواهند کرد تا در آن باقی بمانند.

ضرورت حمایت از دولت در مذاکرات برجامی/ کوفتن بر طبل نفاق دور از بلوغ سیاسی است

نماینده فسا در پایان به ضرورت تمرکز بر وحدت داخلی و حمایت از دولت در این مذاکرات تأکید کرد و در این رابطه گفت: هرچند برجام در ابتدا مخالفان و موافقانی داشته، اما وقتی‌که به این مرحله رسیده‌ایم هیچکدام از ما نباید به‌دنبال شماتت طرف مقابل باشیم. کشور ما تحت فشارهای شدید آمریکا و کشورهای منطقه است و اگر ما سرگرم این درگیری‌ها باشیم حتماً در زمین دشمن بازی خواهیم کرد. لذا در این شرایط فقط یک صدا از این کشور باید به بیرون مخابره شود و آن‌ هم صدای وحدت و همدلی است. همچنین در کنار دولت و اجزای حاکمیت باید دست به دست هم دهیم و همکاری‌های فزاینده‌ای داشته باشیم و هر کسی در این شرایط بحرانی بر طبل نفاق بکوبد دور از بلوغ سیاسی است.

 انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: