کد خبر: 3729337
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
قره‌شیخلو تأکید کرد:
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ دبیر و نایب رئیس هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی گفت: باید با تمام تلاش برای احقاق حق اتحادیه استانی و همچنین مؤسسات قرآنی گام برداریم تا منافع اتحادیه کشوری و استانی به صورت علی‌السویه به همه مؤسسات برسد و همه بتوانند از آن استفاده کنند.

ادغام اتحادیه‌های کشوری کمک‌رسانی به مؤسسات قرآنی را عادلانه می‌کند/ جلوی تمرکز قدرت را بگیرید/ تلاش برای انتخابات سالم

به گزارش ایکنا؛ مهدی قره‌شیخلو، دبیر و نایب رئیس هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی در هم‌اندیشی مدیران عامل اتحادیه‌های مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان‌ها به سخنرانی پرداخت و براساس مواد ارائه شده و توافق شده در این جلسه گفت: باید سعی کنیم تا همه موارد براساس چارچوب قانون پیش رود و استعفا دادن و کنار کشیدن دردی را از ما دوا نمی‌کند.
وی ادامه داد: اگر هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی کاری کرد که در چارچوب قانون مطالبات شما عملیاتی نشد، باید به نهاد و دستگاه بالادستی آن که شورای توسعه فرهنگ قرآنی است، مراجعه کنید نه اینکه مطالبات را کنار بگذارید و استعفا دهید.
قره‌شیخلو تصریح کرد: به مانند ادغام اتحادیه‌های استانی که در 31 استان طی مدت و بازه زمانی حدود چند ماه به انجام رسید، باید سعی کنیم تا ادغام در اتحادیه کشوری نیز به سلامت جلو برود.
رئیس سازمان درالقرآن الکریم با اشاره به اینکه انتخابات به مانند شمشیر دو لبه است، اظهار کرد: هیچ کس نمی‌تواند تضمین دهد که چه افرادی انتخاب می‌شوند، اما شما می‌توانید با معرفی بهتر افراد می‌توان نقش مؤثری در انتخاب آنها به عنوان اعضای هیئت مدیره اتحادیه کشور داشته باشید. اما باید بدانید در نهایت شما در انتخابات باید مطیع رأی اکثریت باشید.

ادغام اتحادیه‌های کشوری کمک‌رسانی به مؤسسات قرآنی را عادلانه می‌کند/ جلوی تمرکز قدرت را بگیرید/ تلاش برای انتخابات سالم
وی با تأکید بر اینکه شما باید تلاش کنید تا در انتخاب اعضای هیئت مدیره اتحادیه کشوری، قدرت یکجا تمرکز پیدا نکند، ادامه داد: این موضوع نیز راه دارد و راه حل آن تفکر و برنامه‌ریزی در این زمینه است.
قره‌شیخلو بیان کرد: در چارچوب قوانین و مقررات به هر نتیجه‌ای که رسیدید، باید صبر کنید تا به سلامت این کار را پیگیری کنید. اصل عملکرد اتحادیه، مدیرعامل اتحادیه، اعضای هیئت رئیسه و بازرسی نیز بر انتخابات نهاده شده است.
دبیر و نایب رئیس هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی با اشاره به قول پیگیری این مصوبات، اضافه کرد: باید فکری کنید تا این مطالبات 70 و 80 درصد به جلو برود و انجام شود.
وی با اشاره به توضیحاتی در خصوص اساسنامه، اظهار کرد: این اساسنامه در شورای توسعه مصوب شد و در اصل توسط 10 نماینده از سوی اتحادیه مؤسسات و 10 نماینده از سوی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت تهیه و تنظیم شد و سپس کلیات آن توسط شورای توسعه تصویب شد، اما در چند بند آن اختلاف وجود داشت که به هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی بازگشت تا در خصوص آن موارد نیز تصمیم نهایی اتخاذ و سرانجام به هیئت ارجاع داده شود.

ادغام اتحادیه‌های کشوری کمک‌رسانی به مؤسسات قرآنی را عادلانه می‌کند/ جلوی تمرکز قدرت را بگیرید/ تلاش برای انتخابات سالم
قره‌شیخلو با اشاره به اینکه تاکنون حدود 80 جلسه، هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی تشکیل داده است، بیان کرد: در جلسه 25 و 26 هیئت به نکاتی در خصوص تغییر اساسنامه برخوردیم که طی آن در میان اعضا اختلاف نظر ایجاد شد که چون توافق شد که این اساسنامه توسط شورای توسعه به تصویب رسیده، نمی‌شود آن را تغییر داد و باید در قالب مصوبه انجام شود، اما در خصوص اساسنامه اتحادیه کشوری و هنگامی که به دنبال بررسی مقدمات این اتحادیه بودیم، بالعکس آن مطرح شد که به هر حال باید تلاش کنیم تا در اسرع وقت اتحادیه کشوری به سرانجام برسد.
وی با اشاره به اینکه ادغام با تمام فرازها و فرودها در 31 استان انجام شد، اظهار کرد: به هر حال باید تمام تلاش را به کار بگیریم تا برای احقاق حق اتحادیه استانی و همچنین مؤسسات قرآنی گام برداریم تا منافع اتحادیه کشوری و استانی به صورت علی‌السویه به همه مؤسسات برسد و همه بتوانند از آن استفاده کنند.
دبیر و نایب رئیس هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی تأکید کرد: این علی‌السویه بودن به معنای یکسان بودن نیست، بلکه براساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان‌ها و مؤسسات است.
وی با اشاره به اینکه درخواست‌ها و مطالبات اعلام شده و توافق شده در این جلسه به جد پیگری می‌شود، اظهار کرد: سعی می‌کنیم تا آنجا که می‌توانیم آنها را عملیاتی کنیم.
قره‌شیخلو در پاسخ به یکی از مدیران عامل اتحادیه‌‌ در خصوص اینکه تعداد نمایندگان استان‌ها در مجمع عمومی اتحادیه کشور به دور از عدالت است، بیان کرد: شما می‌توانید راه‌حل‌ها، راهکارها و پیشنهاد‌هایی را برای تعداد نمایندگان استان حاضر در مجمع چون تقسیم کشور به پنج منطقه و ... را ارائه بدهید تا همه کشور به صورت یکپارچه در اتحادیه کشور نماینده داشته باشند و اینها را تدبیر کنید و حتی بعد از اصلاحات در اساسنامه را می‌توان بعد از انتخابات اعضای هیئت مدیره اتحادیه کشوری و تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده انجام دهید.
وی در پاسخ به دیگر سؤال مدیرعامل اتحادیه قرآنی استان در خصوص اینکه پیشنهادات درباره اساسنامه را از چه طریقی می‌توان به شما برسانیم، ادامه داد: بعد از ادغام اتحادیه کشوری و پس از تشکیل ساختار جدید و به ثبات رسیدن آن می‌توانید پیشنهادات خود را در این زمینه به دبیرخانه هیئت رسیدگی ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.

ادغام اتحادیه‌های کشوری کمک‌رسانی به مؤسسات قرآنی را عادلانه می‌کند/ جلوی تمرکز قدرت را بگیرید/ تلاش برای انتخابات سالم
قره شیخلو در پاسخ به این سؤال که بودجه‌هایی که توسط اتحادیه‌های کشوری دریافت شده و همچنین تکلیف اموال و دارایی‌های این اتحادیه‌ها چگونه است، اظهار کرد: کار اصلی اتحادیه‌های استانی پس از ادغام این است که باید طی صورت‌جلسه‌ای، اموال منقول، غیرمنقول و دارایی‌های خود را به هیئت مدیره جدید تحویل دهد. این برای اتحادیه‌های کشوری نیز صدق می‌کند.
وی با اشاره به اینکه اعتباری حدود 750 میلیون تومان برای فعالیت مؤسسات قرآنی در اختیار سازمان دارالقرآن است، اظهار کرد: این در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد، به شرط مشخص شدن و تعیین تکلیف دارایی‌های دو اتحادیه سابق در استان‌ها که طی نامه‌ای از اتحادیه‌های استانی خواسته می‌شود تا در قالب صورت جلسه به دبیرخانه هیئت رسیدگی ارسال شود تا این بودجه بین اتحادیه‌های اتسانی توزیع شود.
قره‌شیخلو تأکید کرد: لذا باید مدیران عامل اتحادیه‌های استانی توجه کنند که این دارایی‌های ریالی و غیرریالی را براساس صورتجلسه به صورت قانونی از دو اتحادیه قرآنی استان‌ها دریافت کنند.

گزارش تصویری این نشست را اینجا ببینید.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: