کد خبر: 3739492
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۸
ایکنا گزارش می‌دهد/
گروه بین‌الملل - حج از موضوعات مهم مسلمانان روسیه است و هر ساله حدود 20 هزار نفر از این كشور برای برگزاری این فریضه عبادی، عازم عربستان می‌شوند.

 به گزارش ایکنا؛ جبرئیل نجفی، دانشجوی دکتری انستیتو دولتی «پوشکین» روسیه و مسئول و دبیر علمی انجمن اسلامی دانشجویان مسکو در مطلبی با موضوع حج‌گزاری مسلمانان روسیه برای ایکنا آورده است: مسلمانان با داشتن شرایطی مکلفند در دهه اول ماه ذی‌الحجه به مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان رفته و مجموعه‌ای از اعمال نیایشی را به‌جا آورند، به این سفر حج گفته می‌شود، سفر معنوی حج، فرصت بسیار مناسبی برای تفکر است. تفکر، در آموزه‌های دینی از اهمیت والایی برخوردار است. خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم فلسفه نزول قرآن را، تفکر بر می‌شمارد. چنانکه در آیات متعددی، انسان را به سبب بی توجهی و عدم تفکر مؤاخذه می کند. همچنان‌که در آیات متعددی، تفکر را ویژه انسان‌های خردمند و خردپیشه می‌داند‌.

مسلمانان تقریبا در سراسر روسیه؛ بزرگ‌ترین کشور دنیا با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت حضور دارند، اما تمرکز جمعیتی آنها بیشتر در مسکو و شهرهای اطراف، سن‌ پترزبورگ، جمهوری‌های مسلمان‌نشین چچن، اینگوشتیا، داغستان، کاباردینا بالکاریا، کاراچای و چرکس و استان «استاوراپول» در منطقه قفقاز شمالی و اطراف آن است.

جمعیت سه درصدی شیعیان
بخش عمده جمعیت حدود 25 میلیون نفری مسلمانان روسیه را اهل تسنن تشكیل می‌دهند كه بیشتر آنان در مناطق فوق الذکر زندگی می‌كنند. شیعیان روسیه، سه درصد مسلمانان و بیش از یک درصد جمعیت این كشور را تشكیل می‌دهند كه شمار آنان تا حدود دو میلیون نفر برآورد می‌شود و بیشتر آذربایجانی هستند.

مناسک حج از موضوعات مهم مسلمانان روسیه است و هر ساله حدود 20 هزار نفر از این كشور برای برگزاری این آیین مذهبی، عازم عربستان می‌شوند كه شماری از آنها از طریق مسیر زمینی و با عبور از خاک ایران در خانه خدا حضور می‌یابند.

در سال 2016 میلادی شمار حاجیان روسیه 16 هزار نفر بود که پیش‌بینی می‌شد در سال 2017  به این تعداد هزار نفر افزوده شود، اما با توجه به استقبال و درخواست‌های مکرر، این تعداد به بیش از 23 هزار نفر افزایش یافت.

حج «کامفورت» و«لوکس»
هزینه سفر به سرزمین وحی برای حجاج روسیه در دو کلاس «کامفورت»(معمولی) و «لوکس» انجام می‌شود؛ در کلاس کامفورت مدت زمان سفر بین 20 تا 25 روز است و هزینه آن 3 هزار و پانصد دلار است، در کلاس لوکس مدت سفر 13 تا 16 روز است و این نوع حج 6 تا 8 هزار و پانصد دلار هزینه دارد.

طبق آمارهای رسمی خبرگزاری تاس روسیه در سال 2018 حدود 10 هزار نفر از اهالی داغستان عازم حج شده و مناسک خاص آن را به جا می‌آورند. 32 پرواز به صورت چارتر از ماخاچ قلعه، پایتخت داغستان صورت می‌گیرد.

9 آگوست حدود 800 نفر از حجاج تاتارستانی وارد مکه شدند، و در کل انتظار می‌رود 1800 از مسلمانان تاتارستان امسال مناسک حج را به جا آورند. هماهنگی‌های حج در تاتارستان زیر نظر اداره دینی مسلمانان تاتارستان صورت گرفته و کارشناسان و نمایندگانی از شورای مفتیان حجاج تاتارستانی را در سفر به سرزمین وحی همراهی خواهند کرد.

100 نفر از مسلمانان کریمه 3 آگوست به عنوان گروه اول زائران حج از کریمه عازم حج شدند، «حیدر اسماعیل‌اف»، معاون مفتی کریمه این گروه را بدرقه کرد.

10 آگوست نیز آخرین گروه از زائران کریمه به حج اعزام شدند، در این سفر معنوی نمایندگان اداره دینی مسلمانان کریمه و سواستوپل(شهری در شبه جزیره کریمه) زائران این منطقه را همراهی خواهند کرد. زائران کریمه و سواستوپل در ابتدا از «کراسنادار» و «راستوف نادانو»(مناطقی در روسیه) به امارات پرواز کرده و از آنجا عازم سرزمین وحی می‌شوند. امسال 600 نفر از مسلمانان کریمه روسیه عازم حج می‌شوند که این به نوبه خود یک رکورد به شمار می‌آید.

پاسپورت الکترونیکی
از اخبار جالب در رابطه با  حجاج روسیه می‌توان به صدور پاسپورت‌های الکترونیکی در آینده‌ای نزدیک برای زائران داغستانی اشاره کرد. صدور پاسپورت‌های الکترونیکی به صورت آزمایشی در بین حجاج داغستانی صورت می‌گیرد و اگر این کار با تجربه موفقی همراه باشد در چهار سال آینده تمامی حجاج روسی از پاسپورت‌های الکترونیکی برای اعزام به سرزمین وحی استفاده خواهند کرد.همچنین امسال برای نخستین‌بار قانون دفاع از حقوق زائران حج نیز در دومای دولتی روسیه به تصویب رسید، با تصویب این قانون زائران از کلاهبرداری و سودجویی شرکت‌های ارائه خدمات و... در امان مانده و از تمامی حق و حقوق زائران دفاع خواهد شد.

لازم به ذکر است امسال در بیشتر مساجد مرکزی مناطق مسلمان‌نشین روسیه سمینارهای آموزشی برای زائران حج توسط اداره دینی مسلمانان برگزار شد.  

تحقق وحدت اسلامی می‌تواند یکی از اهداف اصلی مناسک حج باشد، عرصه‌های مهمی برای همكاری بین ایران و مسلمانان روسیه وجود دارد و در واقع جوامع اسلامی این كشور می‌توانند در گسترش همكاری‌های ایران و فدراسیون روسیه در موضوعاتی همچون آموزش، فرهنگ و هنر، مواد غذایی حلال و گردشگری سهم داشته باشند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: