کد خبر: 3744783
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
گروه بین‌الملل ـ حمله تظاهرکنندگان عراقی در شهر بصره واقع در جنوب عراق کنسولگری ایران در این شهر با واکنش گسترده شخصیت‎های دینی و سیاسی این کشور مواجه شده است.


به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری المیادین؛ جمعی از معترضان عراقی شامگاه جمعه (16 شهریورماه) به ساختمان کنسولگری ایران در بصره یورش برده و بعد از عقب نشینی نیروهای امنیتی که مسئولیت حفظ امنیت ساختمان را برعهده داشتند وارد ساختمان کنسولگری شدند.

مهاجمان ضمن آتش زدن لاستیک خودرو و تخریب اموال این ساختمان، آن را به آتش کشیدند که این اقدام با واکنش تند مقامات و شخصیت‎های دینی و سیاسی عراق رو به رو شد.

دستور العبادی

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق با صدور دستوری، تحقیق از یگان‌های امنیتی مسئول محافظت از نهادهای عراقی و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره  به دلیل کوتاهی در عمل به وظایفشان برای محافظت از این اماکن را خواستار شد.

واکنش مقامات عراقی به حمله به کنسولگری ایران در بصره

واکنش گردانندگان تظاهرات‌

از سوی دیگر، گردانندگان تظاهرات اعتراضی در بصره نیز با صدور اطلاعیه‌ای بر مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات خود تاکید و تصریح کردند: تظاهرات ما مسالمت آمیز بود، اما عده‌ای آشوبگر و مرتبط با جریان بعث و گروه تروریستی داعش آن را از مسیرش منحرف کردند و با سوزاندن ادارات و سازمان‌های دولتی خسارات بسیاری به بار آوردند.

واکنش مقامات عراقی به حمله به کنسولگری ایران در بصره

در این اطلاعیه بر توقف تظاهرات‌ها در روز شنبه (17 شهریورماه ) به منظور شناسایی و بازداشت عناصر بعثی و داعشی از سوی نیروهای امنیتی عراق تاکید شده است.

وزارت خارجه عراق نیز در بیانیه‌‌ای درباره حوادث روز جمعه در بصره و حمله به کنسولگری ایران در این شهر شدیدا ابراز تأسف و آن را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده؛ این گونه حملات به منافع عراق و روابط آن با کشورهای دنیا آسیب می‌زند.

وزارت امور خارجه عراق همچنین از دولت مرکزی این کشور و مقامات محلی استان بصره خواست حمایت از اماکن دیپلماتیک در بصره را تقویت کنند.

واکنش جریان حکمت ملی عراق

 سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به حوادث اخیر بصره، حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این استان و سایر مراکز و دفاتر حزبی و دولتی را به شدت محکوم کرد.

واکنش مقامات عراقی به حمله به کنسولگری ایران در بصره

آیت الله سید کاظم حائری از مراجع تقلید عراق نیز در واکنش به حوادث اخیر بصره گفت: حق شما تظاهرکنندگان است که خواسته‌های مشروع و قانونی خود را مطالبه کنید، اما حمله به اموال عمومی و خصوصی هیچ توجیهی ندارد و آسیب رساندن به این اموال به بهانه مطالبه حقوق و اصلاح اوضاع به هیچ عنوان صحیح نیست.

حائری تاکید کرد که باید از توسل به هر گونه اقدام خشونت‌آمیز در تظاهرات خودداری کرد و با برگزاری متمدنانه راهپیمایی و اعتراضات همگانی مسالمت‌آمیز، خواسته‌های خود را پیگیری کنیم.

گفتنی است؛ ناآرامی ها در بصره از سه‌شنبه هفته گذشته در اعتراض به فساد اداری، بی‌توجهی دولت به در خواست‌های مردم، بیکاری، کمبود خدمات، آلودگی و شوری بیش از حد آب آغاز شده است.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: