کد خبر: 3754670
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
فروردین 98 برگزار می‌شود؛
گروه بین‌الملل ـ کارگاهی آموزشی با موضوع «نسخه ‌شناسی نسخ خطی اسلامی» پنجم فروردین‌ماه سال آینده در برلین، پایتخت آلمان برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ کتابخانه دولتی برلین قصد دارد با همکاری دانشگاه آزاد برلین و بنیاد میراث اسلامی الفرقان (لندن)، کارگاه آموزشی درباره مطالعه نسخه‌های خطی شرقی برگزار ‌کند.کتابخانه دولتی برلین با در اختیار داشتن ۴۳ هزار نسخه، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های نسخ خطی شرقی در جهان غرب است.

این کارگاه با عنوان «جنبه‌های نسخه‌شناسی و پالئوگرافی* نسخ اسلامی، با تمرکز بر یادداشت‌های نوشته‌شده بر این نسخ» بیست‌وپنجم تا بیست‌ونهم مارس 2019(پنجم تا نهم فروردین‌ماه 98) به میزبانی کتابخانه دولتی برلین برگزار خواهد شد.

رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در این باره اعلام کرد: شرکت‌کنندگان در این کارگاه آموزشی، در کنار بررسی ساختار، ویژگی‌ها و محتوای نسخ خطی اسلامی، این نسخه‌ها را به عنوان منابع پژوهشی در حوزه اجتماعی و تاریخی مورد بررسی قرار می‌دهند. شرکت در این کارگاه برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین سایر محققان جوان در حوزه  فلسفه شرق، مطالعات اسلامی، مردم‌نگاری و مطالعات تطبیقی نسخ امکان‌پذیر است.

داوطلبان شرکت در این کارگاه باید مهارت کار به زبان عربی را داشته باشند. همچنین این کارگاه به عنوان یک دوره آموزشی پیشرفته طراحی شده است و شرکت‌کنندگان باید تجربه کار با نسخ خطی را داشته باشند.

در این دوره استادانی از دانشگاه‌های آلمان، ایتالیا و دانمارک حضور دارند. علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه آموزشی ‌باید نامه‌ اعلام انگیزه، رزومه و خلاصه‌ای از تحقیقات اخیر خود را تا پانزدهم ماه جاری میلادی(23 مهرماه) برای مسئولان این دوره ارسال کنند.علاقمندان برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنند.

*پالئوگرافی دانش قرائت خطوط باستانی، دیرین نگاری و کتیبه نگاری معنا می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: