کد خبر: 3759062
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
گروه بین‌الملل ـ پایگاه خبری «اليوم السابع» مصر با اشاره به توقف فروش قرآن خطی این کشور در حراجی لندن، تصاویری از این اثر تاریخی منتشر کرد.

به گزارش ایکنا؛ پایگاه خبری «الیوم السابع» اخباری را منتشر کرد مبنی بر اینکه خانه حراج «ساتبی» لندن در نظر دارد نسخه‌ای خطی و نفیس از قرآن کریم را متعلق به بیش از 500 سال پیش در حراجی دوم آبان ماه سال جاری (24 اکتبر) به مزایده بگذارد.
 
چند روز بعد وزارت فرهنگ مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از اینکه اطلاع یافتیم که خانه حراج «ساتبی» در لندن قصد دارد نسخه خطی قرآن «قانصوه الغوری» را بین 7 تا 10 هزار پوند به مزایده بگذارد موفق به متوقف کردن فروش آن شدیم.
 
این دومین باری است که وزارت فرهنگ موفق به متوقف کردن فروش نسخه خطی متعلق به مصر شده است و پیش از این نیز موفق شد نسخه تاریخی «مختصری در علم تاریخ» را به مصر بازگرداند.
 
مصطفی عبدالسمیع محمد سلامه، مدیر کل اداره نسخه‌ها و سکه‌های کتابخانه و مرکز ملی اسناد مصر، درباره این قرآن خطی به الیوم السابع گفت: این قرآن وقف یکی از پادشاهان مملوکی مصر به نام «ابوالنصر قانصوه الغوری» به مدرسه‌ای وابسته به مسجدی همنام خود است و 28 ورق دارد. این قرآن خطی شامل جزء چهارم قرآن از آیه 92 سوره آل عمران تا آیه 23 سوره نساء است و به خط نسخ نگارش شده است.
 
هر صفحه از این قرآن هفت سطر دارد و فاصله آیات با طلا مشخص شده و جنس آن از عتیق و متعلق به دوره مملوکی است.
 
وی در ادامه گفت: اهمیت این کتاب به خاطر دوره آن یعنی عصر مملوکی است، عصری که نوشتن قرآن در آن بسیار شکوفا شد و قرآن‌های این دوره به خط، جلد و تذهیب متمایز است.
 
علاوه بر این، مزایده قرآن «قانصوه الغوری» در لندن واکنش کارشناسان و فعالان حمایت از میراث اسلامی را در پی داشته و خانم «مونیکا حنا»، از کاربران توئیتر و فعالان مصری، کمپینی برای توقف فروش این نسخه خطی تشکیل داده و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با وی همراه شده‌ بودند.
 
همچنین این بانوی مصری ضمن تماس با سفارت مصر در لندن و وابسته فرهنگی این کشور در انگلیس، توقف فروش این قرآن را تا قبل از روز مزایده در لندن خواستار شد که با تلاش‌های وزارت فرهنگ مصر این درخواست محقق و فروش قرآن متوقف شد.
قرآنی که فروش آن در لندن متوقف شد+عکس
 
قرآنی که فروش آن در لندن متوقف شد+عکس
 
قرآنی که فروش آن در لندن متوقف شد+عکس
 
قرآنی که فروش آن در لندن متوقف شد+عکس
 
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: