کد خبر: 3779164
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
گروه ادب ــ کتاب «میم مثل محمد (ص)» نوشته حسین پورفرج از سوی نشر «نقد فرهنگ» روانه بازار نشر شد.

«میم مثل محمد (ص)»؛ اثری انتقادی در بازشناسایی پیامبر (ص)به گزارش ایکنا؛ کتاب «میم مثل محمد (ص)» نوشته حسین پورفرج است که به گفته نویسنده، محصول چندین سال تدبر و تأمل او در باب پیامبرخاتم (ص) است. پیامبری که ما چندان با او مأنوس نیستیم، اگرچه تماماً برای او خم و راست می‌شویم.
در ابتدا قرار بود این اثر با مقدمه سروش دباغ روانه بازار نشر شود، اما به گفته پورفروج، بی‌مهری دستگاه فرهنگی نسبت به این نواندیش برجسته دینی از تحقق این مهم جلوگیری کرده است.
کتاب «میم مثل محمد (ص)» کتابی انتقادی در باب شأن و شخصیت نبی گرامی اسلام (ص) است که نویسنده درباره آن می‌نویسد؛ اگر به دنبال کتابی در باب پیامبر خاتم(ص) هستید که صرفاً تمجیدی و پر از داستان‌های غلو‌آمیز باشد، من به عنوان نویسنده این کتاب هرگز خواندن آن را به شما پیشنهاد نمی‌کنم. در این اثر هیچ تره‌ای برایِ پیامبر شناسی‌های پهلوان‌گونه و اساطیری خرد نمی‌شود. البته زبان انتقاد ما نسبت به این دست قرائات باز است و اصلاً این کتاب آماده و آمده است تا چنین کند.
نگارنده برآن است که مسئله پیامبرشناسی سخت نیازمند بازاندیشی و بازشناسایی است و اصلاً به همین سبب است که نام فصول این اثر را «باز‌پیامبرشناسی» گذاشته است. خانه‌ای که از پای‌بست ویران باشد، آبادانی نقش‌بند ایوان آن چه دردی را دوا خواهد کرد؟!
نویسنده می‌افزاید: ما تا پیامبر خود را خوب نشناسیم وحی‌شناسی، امام‌شناسی و اصلاً اسلام‌شناسی ما پا در هواست و به کارمان نمی‌آید. در این وضع و حال یتیم است خانه شریعت ما. بله، می‌باید اول قدم اسلام‌شناسی ما شناخت شأن و شخصیت پیامبرخاتم (ص) باشد و از این گذرگاه عبور کند. ما از طریق اوست که خدا را می‌شناسیم و واجد تجارب ایمانی می‌شویم.
حال که دانستیم این کتاب تجلیلی نیست، پس چیست؟! رک بگویم که کتاب «میم مثل محمد (ص)» تحلیل را بر تجلیل اولویت می‌بخشد و بیشتر جنبه انتقادی دارد. اثر حاضر می‌خواهد به مخاطبان بگوید که پیامبرخاتم (ص) آنچنان هم که می‌گویند موجود عجیب و غریبی نیست. او همچون خود ما است. مثل ما دست و پا دارد، انگیزه‌های مادی دارد، به خانواده‌اش عشق می‌ورزد، گاهی با آن‌ها دچار اختلاف عقیده می‌شود، گاهی دلش می‌گیرد و....
این کتاب با این فرض پا گرفته است که پیامبر خاتم (ص) از حیث انسان بودن و یا اصلاً از حیث «بودن» با ما هیچ فرق فارقی ندارد و ما و او در این امر کاملاً مشترکیم. بودن ما همگانی است نه متفاوت. هرچه که اقتضای یک انسان معمولی است برای پیامبراسلام (ص) نیز متصور است. از خشم و هیجان بگیرید تا مهر و مهربانی. پیامبرخاتم (ص) اگر پیامبر می‌شود به این خاطر نیست که ترکیبات وجودی او مثلاً با من حسین از اساس و به گونه الهی متفاوت است و اصلاً او مادرزاد پیامبر به دنیا می‌آید. آنچه از پیامبر، پیامبر می‌سازد نه شکل «بودن» او بلکه شمایل «شدن» او است. به این است که او جسارت سفر در سرزمین‌های کم‌رهروی معنویت و اخلاق را دارد و می‌تواند ریسک مؤمنانه زیستن و اخلاقی عمل کردن را بپذیرد. او مردِ شدن است و ما مردِ بودن. او ابعاد بکر وجودِ انسانی را کشف و همگانی ساخته و ما همچنان در گیر و دار انگیزه‌های مادی‌مان وامانده‌ایم.
بنابراین، کتاب «میم مثل محمد (ص)» هرگز برای پیامبرخاتم (ص) امتیازات واهی و دهان‌پرکن نمی‌تراشد و از او غول چراغ جادو نمی‌سازد. این کتاب می‌گوید پیامبرخاتم (ص) انسان است و انسان‌ها را با امور خارق‌العاده کاری نیست. اثر حاضر عموماً جنبه انتقادی دارد و لب به گزافه نمی‌گشاید. البته هرجا که لازم باشد، از دریای محاسن پیامبرخاتم (ص) و به ویژه حسنات معنوی و اخلاقی او سخن خواهیم گفت و به آن‌ها نظر خواهیم افکند. مگر می‌شود با این مرد تاریخ‌ساز مواجه شد، اما از بزرگی او چیزی نگفت. حقیقتاً نمی‌شود. نبی‌اکرم (ص) همان نازنینی است که به قول مولوی: «هر که را هست از هوس‌ها جان پاک/زود بیند حضرت و ایوان پاک/چون محمد پاک شد زین نار و دود/هر کجا رو کرد وجه الله بود...».
همچنین اگر می‌خواهید درباره زندگی‌نامه پیامبرخاتم (ص) مثلاً در باب دوران کودکی یا نوجوانی او، نسب یا قوم و خویش دور و نزدیک‌اش و یا اصلاً هر مسئله‌ای از این دستی چیزی بدانید، باز من به عنوان مؤلف این کتاب هیچگاه خواندن آن را به شما توصیه نمی‌کنم. در کتاب حاضر کمترین توجهی به نحوه زندگی پیامبرخاتم (ص) نشده است و من در این اثر هرگز خود را درگیر اینگونه مسئله نکرده‌ام. به گمان من آنقدر کتاب خوب در این زمینه وجود دارد که دیگر پرداختن به آن از حوصله مخاطبان خارج است.
بنابراین، کتاب «میم مثل محمد (ص)» کتابی تحلیلی-انتقادی در باب شأن و شخصیت پیامبرخاتم (ص) است. کتابی که می‌خواهد از ساحت این پیام‌آور الهی غبار خرافه و گزافه را بزداید و تصویری شفاف و خردپذیری را از او به نمایش بگذارد. تصویری که اصلاً شباهت به قصه‌بافی‌های هواخواهانه و حتی سیاه‌نمایی‌های خصمانه ندارد و کاملاً بر سبیل انصاف و عقلانیت است. من در این کتاب سعی کرده‌ام تا آنجا که می‌توانم نه تحت‌تأثیر ابهت پیامبرخاتم (ص) قرار بگیرم و نه مفتون ادعا‌های مروز ضد پیامبران شوم و....
نتیجتاً کتاب حاضر در قالب سه فصل «بازپیامبرشناسی: پرده اول، پرده دوم و پرده سوم»، دو ضمیمه (بازگشت به پیامبر (ص) و محمد (ص) رسول‌الله یا محمد (ص) رسول مجیدی)، و یک مؤخره (پیش درآمدی بر الهیات توجه) در پیشگاه خوانندگان قرار گرفته است که امیدوارم مورد نظر و عنایت دوستان قرار بگیرید.
علاقمندان می‌توانند اثر حاضر را از کتابفروشی‌های معتبر و یا از طریق تماس با مراکز پخش به این شماره‌ها: ۶۶۹۶۷۰۰۷، ۶۶۴۶۰۰۹۹ خریداری کنند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: