کد خبر: 3790729
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
گروه بین‌الملل – 130 نفر از امامان جماعت مساجد آمریکا با امضای بیانیه‌ای، نقض حقوق 3 میلیون مسلمان به دست مقامات چینی را محکوم کردند.

به گزارش ایکنا به نقل از مسلم‌مترز؛ رهبران دینی مسلمانان آمریکا با صدور بیانیه‌ای آزار مسلمانان اویغور در منطقه سین کیانگ را از سوی دولت چین محکوم کردند.

این رهبران دینی از مقامات چینی خواسته‌اند زندانیان اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان همچون قزاق‌ها، قرقیزها و ازبک‌ها در ترکستان شرقی را آزاد کنند.

در این بیانیه آمده: ما امامان جماعت مساجد، علمای دینی و رهبران مسلمانان آمریکا، بدین‌ وسیله مطالبات اساسی خود را به شرح زیر اعلام می‌کنیم:
«از مقامات چینی می‌خواهیم مسلمانان اویغور را آزاد کنند؛ کودکان را به خانواده‌هایشان بازگردانند و آزادی دینی آنها را اعاده کنند. از پیروان سایر ادیان می‌خواهیم که از این خواسته‌ها حمایت کنند و از مردم آمریکا می‌خواهیم از خرید کالاهایی که از طریق بیگاری کشیدن ازمسلمانان در این اردوگاه‌ها تولید شده خودداری کنند.

آنها همچنین از مردم خواستند در تاریخ 6 آوریل 2019 (17 فروردین 1398)، در تظاهرات همبستگی با مردم اویغور در واشنگتن شرکت کنند.

در سال 2015، دولت چین قانونی موسوم به قانون ضد‌تروریسم به تصویب رساند که بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر، اختیارات زیادی به نهادهای چینی برای سرکوب حقوق مدنی مردم می‌دهد.

همچنین تصویب قانون جلوگیری از تروریسم در سال 2017 ، محکومیت بین‌المللی را در پی داشت. منتقدان می‌گویند که دولت چین حقوق اولیه انسانی و آزادی دینی اقلیت‌ها را با تصویب این قوانین نقض می‌کند».
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: