کد خبر: 3794839
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
امروز انجام می‌شود؛
گروه بین‌الملل ـ در چارچوب برنامه «از مسجد من دیدن کنید» امروز درهای 250 مسجد در بریتانیا بر روی غیرمسلمانان باز و برنامه‌هایی برای آشنایی آنها با آداب و باورهای اسلامی اجرا می‌شود.
اجرای طرح «از مسجد من دیدن کنید» در سراسر بریتانیابه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی visitmymosque ؛ برنامه بازدید از مساجد بریتانیا برای پنجمین سال پیاپی امسال 3 مارس (امروز 12 اسفند) در 250 مسجد در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی برگزار می‌شود.

این برنامه به همت شورای مسلمانان بریتانیا (MCB)، طراحی شده و هدف آن آشنا کردن غیر‌مسلمانان با آداب و باورهای اسلامی و آیین‌هایی که در مساجد برگزار می‌شود اعلام شده است.

روز بازدید از مساجد نخستین بار در سال 2015 با مشارکت 20 مسجد برگزار شد، اما با استقبال عمومی از این طرح، اکنون تعداد مساجدی که در این روز پذیرای غیرمسلمانان هستند به بیش از 200 مسجد رسیده است. در سال  2018، در این روز، نخست‌وزیر انگلیس، رهبر حزب کارگر و شهردار لندن از مساجد محل اقامت خود دیدن کردند.

با این حال، علاوه بر این روز که تعداد زیادی از مساجد، همزمان درهای خود را بر روی مردم باز می‌کنند، برخی مساجد در روزهای دیگر نیز پذیرای عموم هستند و در مناسبت‌های دیگری در طول سال از غیرمسلمانان در مساجد استقبال می‌شود.
 
صدها داوطلب در سراسر بریتانیا با ارسال دعوت‌نامه به همسایگان غیرمسلمان خود، آنها را به بازدید و طرح سؤالات خود درباره اسلام دعوت می‌کنند.

در این روز ضمن پذیرایی از مهمانان با خوراکی و نوشیدنی، قسمت‌های مختلف مسجد به بازدید‌کنندگان نشان داده‌ می‌شود. در برخی مساجد برای حضار فیلم‌هایی درباره اسلام پخش می‌شود یا نمایشگاه‌های عکس برگزار می‌شود و کارهای خیریه مسجد برای مردم شرح داده می‌شود. همچنین به سؤالات آنها درباره اسلام پاسخ داده می‌شود.

«کریستین» یکی از بازدیدکنندگان که سال گذشته به همراه خانواده از مسجد «آبردین» در اسکاتلند دیدن کرده بود، می‌گوید: دختران من بازدید از مسجد را بسیار دوست داشتند. آنها مطالب پوسترها را خواندند، غذایی خوشمزه خوردند؛ نمازگزاران را تماشا کردند و با کودکان دیگر بازی کردند. راحت‌تر و دلپذیر‌تر از این امکان نداشت.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: