کد خبر: 3810955
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ جدول توزیع اعتبارات قرآنی از محل تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال 1397 به دستگاه‌های فعال در این حوزه به همت شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شده که در آن برگشت بیش از سه میلیارد ریال از این بودجه به خزانه جالب به نظر می‌رسد.

گزارش توزیع اعتبارات قرآنی سال 1397/ برگشت 3 میلیارد به خزانهبه گزارش ایکنا؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش اعتبارات پرداختی صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی از محل اعتبارات سال 1397 قانون بودجه کل کشور را منتشر کرده است.
براساس این گزارش از اعتبارات مصوب قانون بودجه سال 97 که 1000 میلیارد ریال بوده است، 230 میلیارد ریال دریافت، حدود 226 میلیارد ریال از آن هزینه و حدود سه میلیارد و 221 میلیون ریال نیز به خزانه برگشت خورده است.
در گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی که بر روی خروجی پایگاه اطلاع‌رسانی آن نیز قرار گرفته آمده است؛ «در این گزارش که در راستای ایجاد شفافیت از نحوه هزینه کرد بودجه قرآنی کشور و در راستای تأکید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، منتشر شده، روند و نحوه سنجش و تخصیص اعتبارات براساس عملکرد دستگاه‌های فعال قرآنی تشریح شده است».
در مقدمه توجیهی این گزارش که از سوی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی تهیه شده است، این نکته مورد اشاره قرار گرفته که اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در قالب اعتبارات حمایتی از طریق کمیته تخصیص «صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی» تسهیم و تقسیم می‌شود.
در بخش دیگری از این مقدمه توجیهی نیز تاکید شده؛ مطابق اساسنامه صندوق، این اعتبارات در راستای حمایت از اجرای اقدامات اسناد راهبردی منشور توسعه فرهنگ قرآنی، شامل سه سند توسعه آموزش عمومی قرآن، توسعه پژوهش و آموزش عالی و توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی هزینه می‌شود.
در ادامه مقدمه توجیهی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، همچنین به این موضوع اشاره شده که در این روند دستگاه‌های مجری اقدامات، برنامه‌های تفصیلی سالانه خود را به کمیسیون‌های تخصصی مربوطه ارائه داده و پس از تأیید کمیسیون، میزان حمایت از هر برنامه در کمیته تخصیص تعیین می‌شود.
همچنین در این گزارش در تشریح ساز و کار و نحوه تخصیص این اعتبار آمده است: «کمیته تخصیص متشکل از 11 عضو شامل؛ دبیران کمیسیون‌های تخصصی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، دو صاحب‌نظر قرآنی عضو شورا، یک صاحب‌نظر حقیقی عضو شورا، یک نماینده مجلس شورای اسلامی و دو عضو حقوقی شورا و همچنین دبیر شوراست و رئیس کمیته با رأی اعضا انتخاب می‌شود».
شورای توسعه فرهنگ قرآنی در بخش دیگری از مقدمه توجیهی خود آورده است: «در سال جاری عناوین و اعتبار برنامه‌های مصوب طی جلسات شورای توسعه فرهنگی قرآنی، رئیس کمیته تخصیص و دبیران کمیسیون‌ها نهایی و پس از طرح و تصویب در کمیته تخصیص به رئیس صندوق جهت عقد تفاهم‌نامه ابلاغ شده است».
همچنین در مورد تشریح گردش کار تخصیص این بودجه نیز چنین آمده است: «گردش کار نحوه تخصیص و هزینه‌کرد اعتبارات اجرای منشور، بر اساس اساسنامه صندوق و اسناد راهبردی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی به شرح ذیل است».
1. تعیین دستگاه‌های مجری اقدامات ملی دارای اولویت اجرا، از سوی کمیسیون‌های تخصصی در محدوده اعتبار تخصیص یافته به کمیسیون.
2. تکمیل فرم‌ برنامه‌های تفصیلی ذیلِ اقدامات ملی دارای اولویت در دستگاه‌ها و ارسال فرم‌های تکمیل شده به کمیسیون‌های تخصصی مربوط.
3. بررسی و تأیید برنامه‌های تفصیلی دستگاه‌ها در کمیسیون تخصصی و ارسال برنامه‌های تأیید شده دستگاه‌ها به صندوق.
4. بررسی و تصویب اعتبار برنامه‌های تفصیلی تأیید شده دستگاه‌ها در کمیته تخصیص صندوق و ابلاغ آن به رئیس صندوق جهت انعقاد تفاهم‌نامه.
5. اجرای برنامه‌های تفصیلی مصوب از سوی دستگاه‌ها و گزارش مرحله به مرحله اجرا به کمیسیون تخصصی در فواصل زمانی مشخص شده در تفاهم‌نامه.
6. بررسی و تأیید گزارش اجرای برنامه‌های تفصیلی دستگاه‌ها در کمیسیون و ارسال آن به صندوق.
7. بررسی گزارش‌های تأیید شده کمیسیون‌ها در کمیته تخصیص و تصویب پرداخت اعتبار مرحله بعدی تفاهم‌نامه.

تصویر جدول میزان تخصیص بودجه قرآنی کشور به دستگاه‌های اجرایی در سال 1397 را اینجا ببینید.

گزارش توزیع اعتبارات قرآنی سال 1397 / برگشت سه میلیارد به خزانهگزارش توزیع اعتبارات قرآنی سال 1397 / برگشت سه میلیارد به خزانه

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: