کد خبر: 3813969
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
گروه بین‌الملل ــ غرفه روسیه در بخش بین‌الملل بیست و‌هفتمین نمایشگاه قرآن تهران میزبان نشست‌های مختلفی بود و بنیاد ابن سینا و انستیتو اسلامی مسکو در این رویداد حضور فعالی داشتند.

به گزارش ایکنا؛ آثاری از مطالعات قرآنی و علوم اسلامی در غرفه بنیاد مطالعات اسلامی روسیه در بخش بین‌الملل بیست و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در مصلای تهران، در معرض دید عموم قرار گرفت.

این دوره از نمایشگاه تا چهارم خرداد میزبان علاقمندان است؛ اما بخش بین‌الملل نمایشگاه که از 23 اردیبهشت آغاز شده بود، شب گذشته (31 اردیبهشت) با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.

بنا بر اعلام بنیاد مطالعات اسلامی روسیه (بنیاد ابن سینا) این بنیاد آثار خود را در حوزه مطالعات قرآنی و علوم اسلامی در نمایشگاه قرآن تهران معرض دید علاقه‌مندان قرار داد و همچنین با دعوت از بنیاد مرجانی (متولی نشر و توزیع میراث فرهنگی اوراسیا) و انستیتو اسلامی مسکو، بخشی از غرفه را به نمایش آثار این دو مرکز اختصاص داد.

پخش کلیپ

پخش کلیپ‌های متنوعی از آیین‌های مسلمانان شیعه و سنی و نمایشگاه عکس فعالیت‌های بنیاد از دیگر برنامه‌هایی بود که در غرفه بنیاد ابن سینا اجرا شد.

نشست اول

روز سه شنبه (24 اردیبهشت) مراسم ویژه شب روسیه با عنوان «همزیستی مسالمت آمیز ادیان از منظر قرآن در روسیه» در غرفه بنیاد برگزار و با استقبال علاقه‌مندان و مخاطبان مواجه شد.

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

در این مراسم «رنات ابراهیموف» معاون بین‌الملل انستیتو اسلامی مسکو که به نمایندگی از این انستیتو در نمایشگاه حضور یافته است به سخنرانی پرداخت.

جایگاه مسلمانان در روسیه

وی جایگاه اسلام و مسلمانان در روسیه و آیین‌های مختلف مسلمانان در ماه رمضان را تبیین کرد و ضمن معرفی کتاب «تاریخ اسلام در روسیه» که با همکاری بنیاد ابن سینا و انستیتو اسلامی مسکو منتشر شده است، گفت: خوشبختانه روابط خوبی میان شورای مفتیات روسیه و نهادهای ایرانی وجود دارد و انتشار این کتاب مهم گواهی بر این مدعاست.

وی در ادامه به بیان اجمالی تاریخ اسلام در روسیه پرداخت و  به همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان در روسیه اشاره کردند و نقش ادب و فرهنگ را در این زمینه مؤثر دانست.

سخنرانی مترجم آثار شیعی

در ادامه «تاراس چرنینکو» مترجم آثار شیعی به زبان روسی،ضمن بیان مختصری از تاریخچه ورود اسلام به روسیه اظهار کرد: تاریخ تشیع در روسیه به ابتدای ورود اسلام برمی‌گردد و شیعیان بخشی مهم و تأثیرگذار از جامعه مسلمانان را تشکیل می‌دهند و نقش خود را در دوره‌های مختلف به خوبی ایفا کرده‌اند.

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

وی هدف از ترجمه و ارائه تفاسیر مناسب به زبان روسی را ایجاد وحدت و همدلی و تکیه بر اشتراکات دانست و آن را راهی برای مقابله با افراط گرایی ارزیابی کرد.

نشست دوم

همچنین شنبه 28 اردیبهشت ماه نشست «خانواده در روسیه و فرصت‌های فرهنگ قرآنی» در غرفه بنیاد ابن سینا برگزار شد و در آن «میخاییل سیمونوف» دانش‌آموخته علوم دینی به همراه همسرش «ویکتوریا پروکوپنکو» در غرفه حضور یافتند.

جایگاه خانواده در روسیه

وی افزود: در فرهنگ اصیل روس، خانواده از جایگاه والایی برخوردار است که متأسفانه با نفوذ فرهنگ غربی این امر کمی ضعیف تر شده؛ اما کماکان استحکام خانواده در خانواده‌های مسلمان بیش از سایر خانواده‌هاست.

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

سیمونوف با بیان اینکه کشور روسیه کشوری پهناور با تنوع زبانی و مذهبی مختلف است، گفت: مسلمانان و پیروان سایر ادیان در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی می‌کنند و ارتباط من با جامعه مسلمان سب شد با فرهنگ اسلامی آشنا شوم.

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

گذری بر فعالیت‌های روسیه در نمایشگاه قرآن+عکس

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: