کد خبر: 3820315
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
گروه ادب ــ با انتشار فهرست کتاب‌های منتشرشده در فروردین ماه ۹۸، دو هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب در کشور منتشر شد که نشان‌دهنده کاهش 22 درصدی عناوین کتاب است.

کاهش 22 درصدی آثار چاپی در فروردین/«قرآن برای کودکان» پرشمارگان‌ترین کتاب شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، آمار نشر کتاب نشان می‌دهد در فروردین‌ماه امسال تعداد ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۳هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش داشته است و تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه با کاهش ۲۷ درصدی روبه‌رو شده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشرشده در فروردین ماه ۱۳۹۸ موضوع ادبیات، کودک و کمک درسی به ترتیب با ۵۸۰، ۵۷۲ و ۴۰۸ عنوان کتاب در صدر قرار دارند. در حوزه تألیف بیشترین تعداد کتاب‌ها به موضوعات کمک درسی، ادبیات و کودک اختصاص دارد و در حوزه ترجمه موضوعات کودک، ادبیات و فلسفه در صدر قرار دارند.

ناشران تهرانی در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ دو هزار و ۴۵۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند و سهم ناشران شهرستانی فقط ۱۷۲ عنوان کتاب بوده است. بیشترین کتاب‌های انتشار یافته در تهران و شهرستان به موضوع ادبیات و کمترین کتاب‌های انتشار یافته در شهرستان به موضوع زبان و علوم طبیعی و در تهران به ریاضیات اختصاص داشته است.

همچنین، از مجموع ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشرشده در فروردین ماه۱۳۹۸، هزار و ۵۵۸ عنوان کتاب چاپ اول و هزار و ۶۶ عنوان کتاب باز چاپ هستند که بیشترین آثار چاپ اول به موضوع کمک درسی و بیشترین کتاب‌های باز چاپ به موضوع کودک اختصاص پیدا کرده است.

از نظر جغرافیای نشر، ۹۳ درصد کتاب‌ها در تهران و ۴ درصد در خراسان رضوی، یک درصد در البرز و ۲ درصد در سایر استان‌ها شاهد انتشار کتاب هستیم.

تعداد کل کتاب‌ها در فروردین‌ماه سال جاری در قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۲۲درصدی را شاهد بود و این کاهش در تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، ۲۷ درصد و در تعداد کتاب‌های کودک و نوجوان ۱۵درصد بوده است.

همچنین براساس این آمار، تعداد کتاب‌های کمک درسی در فروردین ماه سال ۱۳۹۸، کاهش ۵درصدی را نسبت به فروردین ماه سال گذشته تجربه کرده است و میانگین شمارگان با کاهش ۲۷درصدی از هزار و ۴۸۱ نسخه به هزار و ۸۷ نسخه رسیده است.

میانگین قیمت هر کتاب نیز در اولین ماه بهار ۱۳۹۸ با افزایش ۳۶ درصدی از ۱۷هزار و ۴۰۷ تومان در فروردین‌ماه سال گذشته به ۲۳ هزار و ۷۱۱ تومان در فروردین‌ماه سال جاری رسیده است.

کتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یک‌ماهه فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از سوی پنج هزار و ۴۰ پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد هزار و ۵۱۹ نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹۸ تعداد سه هزار و ۴۰۰ پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند که از این تعداد دو هزار و ۱۳۶ نفر مرد و هزار و ۲۶۴ نفر آن زن بودند.

در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ انتشارات چشمه، آوای نور، ماهواره، نسل نو اندیش، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرف زاده، آوای رها، بنیاد فرهنگ زندگی، فرانما و آنیما در فهرست پُرکارترین ناشر عمومی قرار گرفتند.

از جمله ناشران پرکار حوزه کودک در فروردین ماه سال جاری می‌توان به انتشارات قدیانی، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، هوپا، پلیکان، کتاب پرنده، به نشر، ذکر، افق و آبادیران اشاره کرد.

ناشرانی همچون مدرسان شریف، مدرسان برتر، اوج خرد، پیک گل واژه، چتر دانش، جنگل، الگو، خط سوم، راه اندیشه و شرکت انتشارات فنی ایران در فهرست پُرکارترین ناشران آموزشی فروردین ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در اول ماه بهار سال ۱۳۹۸توانستند در فهرست پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «قرآن برای کودکان» از انتشارات ضریح آفتاب، «ایلیا، تولد یک قهرمان» از انتشارات ابراهیم، «بزرگترین فیل جهان» از انتشارات شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، «تسلی بخشی‌های فلسفه» از انتشارات ققنوس، «چمران مظلوم بود؛ خاطراتی از شهید مصطفی چمران» از انتشارات یا زهرا(س)، «برای خدا مخلص بود؛ خاطراتی از شهید محمد ابراهیم همت» از انتشارات یا زهرا(س)، «حضرت یار ۲: خاطرات خود گفته حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای» از انتشارات یا زهرا(س)، «جادوی کار پاره وقت:رشد و موفقیت در بازاریابی شبکه ای» از انتشارات ذهن آویز، «نیروی حال» از انتشارات ذهن‌آویز و «پروانه» از انتشارات افق اشاره کرد.

یادآور می‌شود از جمله علت‌های کاهش تعداد عناوین کتاب در فروردین ۱۳۹۸ می‌توان به تعطیلات بیش از دو هفته در ماه فروردین، برگزاری زودهنگام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نوسانات قیمت کاغذ در سال جاری اشاره کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: