کد خبر: 3820558
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵
عضو هیئت‌مدیره سازمان بورس در گفت‎وگو با ایکنا:

فقه تشیع و تسنن در مسائل مالی بسیار نزدیک هستند/ مزایای عضویت در آیسکو

گروه اقتصاد ــ سیدمصطفی رضوی اظهار کرد: خوشبختانه فقه اهل تسنن و تشیع در زمینه مسائل مالی تفاوت قابل توجهی ندارند و می‎توانیم در مسائل مالی اسلامی از تجارب یکدیگر بهره‎مند شویم.

بازار سرمایه ایران یکی از بازارهای پیشرفته در زمینه توسعه ابزارهای مالی اسلامی است و به ویژه از زمانی‌ که کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شده، توسعه این ابزارها شدت بیشتری به خود گرفته است. از سوی دیگر با توجه به اهمیت گسترش ارتباطات بین‎المللی و نقش آن در بهبود عملکرد بازار سرمایه و جذب سرمایه‌گذاران خارجی، هر ساله همایش‎های متعددی در زمینه بازار سرمایه در ایران با حضور کارشناسان و متخصصان مالی و مالی اسلامی از کشورهای مختلف برگزار می‎شود. در روزهای اخیر نیز یازدهمین همایش بین‎المللی بازار سرمایه اسلامی در هتل هما با حضور تعدادی از کارشناسان و مسئولان بازار سرمایه کشورهای مختلف و همچنین مسئولان ارشد بازار سرمایه ایران برگزار شد و همین فرصتی را برای مصاحبه با تنی چند از مسئولان بازار سرمایه فراهم کرد.

سیدمصطفی رضوی، عضو هیئت‌مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره اهمیت توسعه ابزارهای مالی اسلامی در کشور و نقش آن در بهبود ارتباطات بین‎المللی بازار سرمایه ایران پرداخت و اظهار کرد: بالاخره توسعه ابزارهای مالی اسلامی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم کانال‌های خاصی برای ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای اسلامی پیدا کنیم. معنای این سخن این است که با توسعه این ابزارها، راه‌هایی پیدا می‎شود که با کشورهای اسلامی که مقیدند شریعت را در ابزارهای مالی خود رعایت کنند، محیط و زمینه‌های گفتمان مشترک پیدا کنیم.

اهمیت تبادل دانش مالی میان کشورهای اسلامی

وی با اشاره به اهمیت تبادل اطلاعات و دانش مالی با سایر کشورها ادامه داد: به همین دلیل برگزاری رویدادهایی همانند همایش بازار سرمایه اسلامی، کمک می‌کند که بتوانیم با آن‌ها تبادل تجربه کنیم و دانش خودمان را در این زمینه با سایر کشورها به اشتراک گذاشته و مبادله کنیم.

رضوی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مسئولان بازار سرمایه کشورهای اسلامی گفت: نکته قابل توجه این است که اکثر کشورهای اسلامی با فقه عامه کار می‎کنند و ما شیعه هستیم، اما براساس جلساتی که با آن‌ها برگزار کرده‎ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که به لحاظ محتوای توجه به مباحث اسلامی نزدیکی بسیاری در زمینه مسائل و موضوعات مالی با یکدیگر داریم.

تبادل اطلاعات و تجارب مالی با سایر کشورهای اسلامی

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه فقه شیعه و اهل سنت در زمینه مباحث مالی نزدیکی زیادی به هم دارند یادآور شد: خوشبختانه فقه اهل تسنن و اهل تشیع در این زمینه تفاوت قابل توجهی ندارند و هم آن‌ها می‎توانند از تجربیات ما در زمینه مالی اسلامی و مطالعات و فعالیت‌هایی که در ایران انجام شده استفاده کنند و هم اینکه ما می‎توانیم از تجارب و دانش آن‌ها بهره‌مند شویم.

عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به اهمیت نزدیکی با سایر کشورهای اسلامی در مراتب اجرایی اشاره و اظهار کرد: به همین جهت معتقدم برگزاری رویدادها و مجامعی که به ویژه با حضور کسانی برگزار می‎شود که در بازارهای سرمایه کشورهای اسلامی اثرگذار هستند، این فرصت را به ما می‎دهد که در مراتب اجرایی هم بتوانیم به یکدیگر نزدیک شویم.

مزایای عضویت ایران در آیسکو

وی در ادامه به بیان نکاتی درباره اهمیت عضویت ایران در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار(آیسکو) و نقش آن در توسعه ارتباطات بین‌المللی بازار سرمایه ایران پرداخت و گفت: نکته‌ای که در مورد ابزارهای مالی و ارتباط با کشورهای اسلامی اشاره کردم در آیسکو به میزان بیشتری مورد توجه است. در واقع در آیسکو بُعد وسیع‌تری از ارتباطات با بازارهای مالی مختلف وجود دارد که با عضویت در آن می‎توانیم ارتباطات مالی بین‎المللی خود را توسعه دهیم.

عضو هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اهمیت توسعه ارتباطات مالی در عرصه بین‎المللی تصریح کرد: قطعاً عضویت ایران در آیسکو این فرصت را به ما می‌دهد که کانال‌های ارتباط حرفه‌ای با بازارهای مالی را جست‎وجو کنیم و ارتباطات مالی خود در عرصه بین‌المللی را توسعه دهیم. لذا این موضوع هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لزوم رعایت استانداردهای مالی بین‎المللی

معاون حقوقی و پارلمانی سابق وزیر اقتصاد با اشاره به اهمیت توجه به نظام‎های مدیریت ریسک در ایران و نقش آن در جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت: این موضوعی بسیار مهم است تا کسانی‌ که در ایران قصد سرمایه‌گذاری دارند اطمینان داشته باشند که نظام‌های مدیریت ریسک و حفاطت از منافع آن‌ها همانند سایر کشورهای دنیا در ایران هم رعایت می‎شود و به استانداردهای مربوطه توجه و آن‌ها را رعایت می‎کنیم.

رضوی در پایان به اهمیت اطمینان سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‎گذاری در ایران اشاره و اظهار کرد: اساساً بدون این قبیل عضویت‌ها و مشارکت‌ها، سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان کافی را برای مشارکت در بازار سرمایه ایران پیدا نمی‎کنند. بنابراین چنین عضویت‌هایی نه یک کاتالیزور برای تسهیل ارتباط مالی بین‌المللی ما، بلکه یک پیش‌نیاز و الزام برای ارتباطات بین‌المللی ماست.

گفت‌وگو از اکبر ابراهیمی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha