کد خبر: 3828046
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
گروه ادب ــ جایزه قلم زرین که امسال هفدهمین دوره خود را پشت سر گذاشت، از پایدارترین و کم‌هزینه‌ترین جشنواره‌های ادبی بعد از انقلاب است که در چهارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و تعهد به ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار می‌شود.

پاسخ انجمن قلم به برخی اتهامات به بهانه «روز قلم» و «جایزه قلم زرین»به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی انجمن قلم ایران؛ با توجه به اخبار و گزارشاتی که از جایزه قلم زرین در رسانه‌های عمومی و خبرگزاری‌ها در طول هفده سال گذشته منتشر شده است، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که این جایزه ادبی همواره مورد توجه مولفان و ناشران کشور بوده که این امر نشان‌دهنده دایره تأثیرگذاری آن در جامعه ادبی است.

با وجود اتهام بعضی از منتقدان به انجمن قلم در خصوص تعصب و تعلق خاطر این انجمن به طیف خاصی از شاعران و نویسندگان، با مرور اسامی نامزد‌ها و برگزیدگان جایزه قلم زرین در هفده دوره برگزاری، به روشنی می‌توان دریافت چنین اتهامی واقعیت ندارد و برگزیدگان این جشنواره بر اساس مولفه‌های علمی و ادبی از تمام طیف‌های ادبی انتخاب شده‌اند.

اتهام دیگری که از طیف خاصی از منتقدان به جایزه قلم زرین وارد شده است، بی‌توجهی به جریان انقلابی نشر و نیرو‌های جوان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است که برای اثبات بی‌پایه و اساس بودن چنین اتهامی کافی است نظری به اسامی نامزد‌ها و برگزیدگان هفدهمین دوره از جایزه قلم زرین بیندازیم. برگزیدگان این دوره از جایزه در شمار چهره‌های شاخص و نامدار ادبیات انقلاب اسلامی هستند. دیگر این که در کنار چهره‌های ماندگار شعر و ادبیات داستانی انقلاب، در بین برگزیدگان و تقدیرشدگان به اسامی مؤلفان و شاعران جوانی بر می‌خوریم که برای اولین بار برگزیده یک جایزه ادبی معتبر کشوری شده‌اند. چهره‌های مستعدی که جزء رویش‌های ادبیات انقلاب اسلامی هستند. پس اگر نام این اتفاق «جوان گرایی» نیست، پس چیست؟! مضاف بر این که تعدادی از داوران بخش‌های گوناگون جشنواره نیز از بین جوانان انتخاب شده‌اند.

و اما این ادعا که بسیاری از اهالی قلم از نامگذاری روز ۱۴ تیر ماه به عنوان «روز قلم» آگاه نیستند، ادعایی غیرمنصفانه و دور از تقوای ادبی است. برگزاری مراسمی که به همت نهاد‌ها و انجمن‌های فرهنگی در این روز به منظور تکریم و تجلیل از اهالی قلم برگزار می‌شود، با چنین ادعایی در تقابل است. بر فرض این که چنین ادعایی هم درست باشد، آیا مسئول این بی‌خبری و بی‌اطلاعی انجمن قلم ایران است یا نهاد‌های کلان فرهنگی کشور که به رسالت ذاتی خود در حوزه اطلاع‌رسانی به خوبی عمل نمی‌کنند؟ ما در تقویم رسمی کشور روزی با عنوان «روز بزرگداشت شعر و ادب پارسی»، و روز‌های دیگری باعناوین بزرگداشت بزرگان قله‌های ادب پارسی همچون عطار و مولانا و حافظ و سعدی نیز داریم که به خاطر بی‌برنامگی نهاد‌های کلان فرهنگی در سکوت برگزار می‌شوند و آب هم از آب تکان نمی‌خورد! منتقدانی که در ادعای خود صادقند، چرا در سایر موارد یقه مسئولان فرهنگی را نمی‌گیرند و آنان را بابت این تعلل و کوتاهی مواخذه نمی‌کنند؟!

جان کلام آن که انجمن قلم ایران از آغاز تأسیس تاکنون همواره مورد هجمه هنرمندان سکولار، دگراندیش و بعضی از مغرضان بوده است. ولی صلاح را بر این می‌داند که به جای نگارش جوابیه‌هایی از این دست، در آرامش راه خود را برود و با خویشتن‌داری و سعه صدر به رسالت ذاتی خود که خدمت به فرهنگ و ادبیات انقلاب است عمل کند. از همین رو ما همه انتقاد‌ها را به گوش جان می‌شنویم و اگر حرف حقی در آن‌ها باشد، به جای پاسخگویی و مجادله بی‌نتیجه، فروتنانه به آن عمل می‌کنیم. چنان که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ».

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: