کد خبر: 3828979
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
گروه بین‌الملل ـ یک نسخه قدیمی قرآن مربوط به 455 سال قبل، در یکی از کارگاه‌های ترمیم کتب و منابع تاریخی ترکیه در حال مرمت است.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری «ترک پرس»، «احمد قورناز»، کارشناس مرمت کتب تاریخی ترکیه، کار ترمیم این نسخه قدیمی قرآن را برعهده گرفته‌ است.
 
براساس مستندات اداره بایگانی آثار تاریخی ترکیه، جلد این مصحف 455 ساله از پوست طبیعی طلاکاری‌ شده ساخته شده‌ که از سوی «خادمه دیلسازا»، یکی از همسران سلطان محمود دوم، پادشاه عثمانی، در روز اول ژوئیه 1816 به‌ عنوان هدیه به کاخ‌های عثمانی اهدا شده‌ است.
 
منابع تاریخی ترکیه اشاره دارند که کتابت این مصحف تاریخی را یک خطاط با نام «علی» معروف به «ابوالحسن الاُسیلی» در روز 10 فوریه 1564 به پایان رسانده است.
 
قورناز درباره ترمیم این مصحف تاریخی توضیح داد که وی روزانه نزدیک به 5 تا 6 ساعت به ترمیم این نسخه قرآن مشغول است و از ترمیم کتب و آثار تاریخی احساس خوشایندی دارد.
 
وی گفت: از 6 ماه پیش ترمیم این مصحف تاریخی را آغاز کرده‌ام و این کار اکنون به مراحل پایانی نزدیک شده است. پس از پایان ترمیم نیز این مصحف قدیمی به یکی از موزه‌های وابسته به اداره کاخ‌های ملی ترکیه تحویل داده خواهد شد.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: