کد خبر: 3831016
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
گروه بین‌الملل ــ سفر مردم هند به حج در گذشته از طریق سه بندر کراچی، کلکته و بمبئی صورت می‌گرفت و به دلیل مشکلات بسیار در حوزه اقتصادی، تعداد کمی از مردم این کشور به حج مشرف می‌شدند.

به گزارش ایکنا از هند؛ سفر به مکه در گذشته بسیار دشوار و چالش‌برانگیز بود و به دلیل مشکلات مسافرت و ضعف اقتصادی خانواده‌ها، تعداد کمی از مردم به حج می‌رفتند. شمار افراد متعهد و مؤمنی که حاضر بودند پیاده از افغانستان، ایران و عراق به این سفر بروند نیز انگشت‌شمار بود.

در قدیم‌الایام اگر یک حاجی در مدت زمان دو سال به کشورش بازنمی‌گشت، وی را مرده تلقی می‌کردند و خانواده‌اش برای وی مراسم ختم می‌گرفتند. داستان‌های بسیار شگفت‌انگیزی از زمان قدیم درباره اعزام زائران و حجاج بیت‌الله الحرام و بازگشت آن‌ها وجود دارد.

آداب حج در هند؛ از سفر دریایی تا سوغات برای همه اقوام

گاهی اتفاق می‌افتاد که برخی از حجاج پس از سال‌ها دوباره به خانه می‌رسیدند و اعضای خانواده و مردم را غافلگیر و خوشحال می‌کردند.

اعزام به حج از طریق دریا

طی صد سال پیش کسانی که می‌خواستند از جنوب آسیا به حج بروند باید از طریق دریا این کار را انجام می‌دادند. در هند سفر به مکه از طریق بندرهای کراچی، کلکته و بمبئی صورت می‌گرفت.

این سفر در آن دوران بسیار دشوار بود و مشکلات خاص و گوناگونی را به همراه داشت که خوراک، وسایل ارتباطی و... برای این سفر طولانی از آن جمله است. به همین دلیل تعداد افرادی که می‌توانستند به حج مشرف شوند اندک بود.

آداب حج در هند؛ از سفر دریایی تا سوغات برای همه اقوام

طی سال‌های اخیر روند مثبتی به جریان افتاده است. شمار زیادی از مردم، که از کسب و کار بازنشسته شده‌، برای فرزندان خود خانه ساخته‌ و آن‌ها را تقویت مالی و مراسم ازدواج برایشان برگزار کرده‌اند، سعی می‌کنند به حج بروند. البته در این میان افراد جوان هم دیده می‌شوند که برای ادای حج به مکه مکرمه مشرف می‌شوند.

دعوت از اقوام

هنگامی که مشخص شد کسی عازم سفر حج است، اقوام، دوستان و همشهریان خود را به منزلش دعوت می‌کند و از آنها پذیرایی به عمل می‌آورد. همچنین این رسم وجود دارد که آن فرد در پایان این مجلس از دوستان و اقوام طلب حلالیت می‌کند. 

آداب حج در هند؛ از سفر دریایی تا سوغات برای همه اقوام

علاوه بر این حاجی از سوی اقوام،‌ دوستان و همشهریان با سر دادن شعارهای دینی، تکبیر و تلبیه (لبیک گفتن) و مداحی بدرقه می‌شود و وی را تا محل تجمع حاجیان در ترمینال‌های شهر و روستا همراهی می‌کنند. 

سوغات

از دیگر آداب این سفر در هند می‌توان به خرید سوغاتی و تحفه برای همه اقوام و دوستان اشاره کرد که همیشه در این سرزمین رواج داشته است. از جمله این سوغات‌ها می‌توان ضبط صوت، ساعت مچی و جیبی، سجاده، تلفن همراه و دوربین‌های دیجیتالی را نام برد که البته بهترین سوغات، آب زمزم  و خرماست که هر حاجی باید به همراه داشته باشد.

آداب حج در هند؛ از سفر دریایی تا سوغات برای همه اقوام

آداب و رسوم رفتن به حج به این شکل است که اقوام برای استقبال از حاجی خود در شهرهای بزرگ هند به محل مورد نظر می‌روند و طی این مراسم می‌توان تعداد بسیاری از مردم شهر و روستا را دید که با حضور در ترمینال‌های نزدیک به شهر ویا روستا از حاجی استقبال و با گل و شیرینی او را تا خانه‌اش همراهی می‌کنند و در ادامه مهمان‌ها در منزل حاجی با آب زمزم و خرمای تبرک شده به همراه شیرینی و چای پذیرایی می‌شوند.

گزارش از آزاده غلامی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: