کد خبر: 3833829
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
نگاهی به نکات جالب قرعه‌های مسابقات سراسری قرآن؛
گروه مسابقات ــ در حالی نوبت اجرای شرکت‌کنندگان در رشته‌های قرائت و حفظ قرآن مسابقات سراسری اعلام شده است که نگاهی به این قرعه‌ها و شرکت‌کنندگان حاضر در آن ما را به نکات جالب توجه و غافلگیرکننده‌ای می‌رساند.

در حال تکمیل خبر ///// از بازگشت «وحید نظریان» به مسابقات تا قرعه اشتباه نمایندگان لرستان + قرعه‌ها

به گزارش ایکنا؛ مرحله مقدماتی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که این روزها در شهر قم و به صورت ضبط استودیویی در جریان است با آغاز رقابت‌ در رشته‌هایی همچون قرائت و حفظ به اوج خود رسیده است.
بر همین اساس روز گذشته بنیاد مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران قرعه‌های نوبت اجرای مرحله مقدماتی این مسابقات در رشته‌های قرائت تحقیق، ‌قرائت ترتیل، حفظ کل و حفظ 20 جزء قرآن کریم را اعلام کرد.

اعلام این قرعه‌ها در حالی صورت گرفته است که این مسابقات از روز 10 مردادماه با برگزاری مسابقات در رشته‌هایی همچون دعاخوانی، اذان و ... در شهر قم آغاز شده و تا پایان مردادماه نیز ادامه خواهد داشت. در ادامه به چند نکته از نکات جالب توجه در مورد این قرعه‌ها و حاضران در این مسابقات اشاره شده است. نکاتی که مروری بر آن‌ها برای بسیاری از علاقه‌مندان و دنبال‌کنندگان مسابقات سراسری قرآن کریم خالی از لطف نخواهد بود.

در چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم و در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل و حفظ 20 جزء قرآن کریم مجموعاً 224 نفر حضور دارند که بیشترین سهم را قرائت تحقیق با 70 و کمترین را هم رشته ترتیل با 40 شرکت‌کننده دارد. رشته‌های حفظ 20 جزء و حفظ کل قرآن کریم نیز هر کدام به ترتیب 49 و 65 شرکت‌کننده دارند.

با نگاهی به فهرست شرکت‌کنندگان در رشته قرائت تحقیق که بنیاد مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران آن را منتشر کرده است، نام «وحید نظریان» بیش از هر نام دیگری جلب توجه می‌کند. توانمندی‌های این قاری که حضورش هر رقابت و هر محفل انس با قرآنی را جذاب‌تر از همیشه می‌کند نه تنها جالب توجه که غافلگیرکننده بوده است، زمانی این جالب توجه بودن بیشتر می‌شود که به یاد بیاوریم، پیش از این و در سال 1396 در پایان چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، وحید نظریان طی گفت‌وگویی با خبرنگار ایکنا برای همیشه از عرصه رقابت‌های قرآنی کناره‌گیری کرده بود.

مطمئناً کناره‌گیری وحید نظریان - که همگان بر توانمندی و قدرت بالای او در تلاوت قرآن کریم تأکید دارند - و بازگشت مجدد او به عرصه مسابقات، تحلیل‌های بسیار بیشتری را می‌طلبد که تلاش خواهد شد تا در ادامه و طی روزهای آینده بیشتر به آن پرداخته شود. بازگشت وحید به عرصه مسابقات می‌تواند بیش از هر چیز دیگری بیانگر این موضوع باشد که در عرصه تلاوت قرآن کریم در ایران حرف اول و آخر را مسابقات می‌زند و برای بسیاری جذابیت‌های مسابقات در حدی هست که حتی قاری معتبری همچون وحید نظریان را با وجود یک بار خداحافظی بار دیگر به عرصه مسابقات بازگرداند. وحید نظریان روز دوشنبه 28 مردادماه نوبت تلاوت خواهد داشت.

از دیگر نکات جالب این قرعه‌ها حضور سیدمصطفی حسینی، قاری صاحب‌ عنوان کشورمان است. این قاری جوان در سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران در سال 97 رتبه دوم را به دست آورده است. مطمئناً حضور افرادی همچون وحید نظریان و سیدمصطفی حسینی، در مرحله مقدماتی مسابقات سراسری قرآن بر جذابیت این مسابقات خواهد افزود. سیدمصطفی حسینی که از استان قزوین در این مسابقات حضور یافته است نیز روز دوشنبه 28 مردادماه با اجرای تلاوت خود خواهد پرداخت.

نکته دیگری که اشاره به آن خالی از لطف نخواهد بود، اشکالاتی است که در نوبت‌های اجرا به چشم می‌خورد. با مطالعه تنها یک رشته از بین چهار رشته قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل و حفظ 20 جزء مشخص شد که در بین شرکت‌کنندگان رشته قرائت تحقیق که بر اساس فهرست اعلام شده با حضور 70 شرکت‌کننده برگزار می‌شود، دو بار برای نمایندگان استان لرستان، نوبت اجرا در نظر گرفته شده است. به طوری که دو نماینده این استان در رشته قرائت تحقیق، یک بار در روز 27 مردادماه و یک بار هم روز 30 مردادماه باید در شهر قم حضور داشته باشند. (تماس‌های خبرنگار ایکنا برای دریافت پاسخی برای این ایرادات بدون نتیجه ماند).

 

در حال تکمیل خبر ///// از بازگشت «وحید نظریان» به مسابقات تا قرعه اشتباه نمایندگان لرستان + قرعه‌ها

در حال تکمیل خبر ///// از بازگشت «وحید نظریان» به مسابقات تا قرعه اشتباه نمایندگان لرستان + قرعه‌ها


نمایندگان دو استان تهران و خراسان رضوی در دو رشته حفظ و قرائت تحقیق با توجه به کیفیتی که دارند، بیش از هر استان دیگری مورد توجه رسانه‌ها و دنبال‌کنندگان مسابقات قرار می‌گیرند. در این دوره از مسابقات در رشته قرائت تحقیق از استان خراسان رضوی هفت شرکت‌کننده در رشته حفظ کل قرآن کریم حضور دارند که یک نفر از آن‌ها از طریق کسب رتبه در مسابقات بین‌المللی طلاب علوم دینی در این مرحله حضور یافته است. استان تهران نیز در این رشته هفت نماینده دارد.

در رشته قرائت تحقیق نیز هفت نماینده از استان خراسان رضوی و 9 نماینده از استان تهران حضور دارند. این مسابقات که در رشته‌های مختلف از روز 10 مردادماه شروع شده است تا روز 30 مردادماه در شهر قم ادامه خواهد یافت. چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در مرحله مقدماتی به صورت استودیویی و در مرحله نهایی نیز به صورت حضوری به میزبانی استان اصفهان برگزار می‌شود.

در ادامه زمان و نوبت اجرای شرکت‌کنندگان چهار رشته حفظ 20 جزء، قرائت ترتیل، حفظ کل و قرائت تحقیق بارگذاری شده است.

نوبت اجرای رشته حفظ 20 جزء قرآن کریم

نوبت اجرای رشته قرائت ترتیل

نوبت اجرای رشته حفظ کل قرآن کریم

نوبت اجرای رشته قرائت تحقیق

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: