کد خبر: 3841939
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
گروه بین‌الملل ــ ویدئویی که به تازگی در فضای منتشر شده نشان می‌دهد مقامات چینی در ادامه فشار و تبعیض علیه مسلمانان اویغور، در مساجد استان سین‌کیانگ اسکنر تشخیص چهره نصب کرده‌اند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از فرانس 24، تصاویر ضبط شده نشان می‌دهد که مقامات شهر «اورومچی» مرکز استان سین‌‌کیانگ چین در ورودی مساجد این شهر، اسکنر تشخیص چهره نصب کرده‌اند.
 
«نهاد جریری» یک روزنامه نگار آزاد اردنی که ماه جولای به سین‌کیانگ رفته بود، برای نخستین بار اقدام به تهیه و انتشار فیلم‌هایی از چگونگی ورود مسلمانان اویغور به مساجد اورومچی کرد.
 
ویدئویی که سه هفته قبل در توئیتر منتشر شده نشان می‌دهد کسانی که می‌خواهند وارد مسجد «نوقای» در اورومچی شوند، باید اجازه دهند چهره آنها توسط یک دستگاه مجهز به نرم افزار تشخیص چهره اسکن شود. این فیلم افرادی را نشان می‌دهد که صف کشیده‌اند تا پس از عبور از یک اتاقک که مانند یک کیوسک ایست و بازرسی است وارد مسجد شوند.

کارشناسان می‌گویند نصب این اسکنرها یکی دیگر از ابزارهای فشار دولت چین علیه اقلیت مسلمان اویغور و هدف آن دلسرد کردن آنها از رفتن به مسجد است. اگر این دستگاه ها نشان دهند که فردی مرتبا به مسجد می‌رود ممکن است مقامات چینی او را به بازداشتگاه بفرستند.

دولت چین اطلاعات جزئی مربوط به میلیون‌ها مسلمان اویغور سین‌کیانگ از مصرف غیرمعمول برق گرفته تا رفتار با همسایگان را جمع‌آوری می‌کند. دولت چین مدعی است این اقدامات برای مبارزه با تروریسم لازم است.

بنابر اعلام سازمان‌ملل، از سال 2017 تا کنون یک میلیون اویغور در بازداشتگاه‌های دولت چین در شرایطی ناگوار نگهداری می‌شوند. طبق نظر فعالان حقوق بشری، هدف این بازداشتگاه‌ها، که چین آن‌ها را اردوگاه‌های بازآموزی می‌خواند، از بین بردن فرهنگ و زبان مسلمانان اویغور است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: