کد خبر: 3842225
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
مجتبی امانی:
گروه سیاسی ــ رئیس پیشین دفتر حفاظت منافع ایران در مصر با بیان اینکه اظهارات نتانیاهو مبنی بر احتمال حمله به نواز غزه پیش از برگزاری انتخابات در راستای تثبیت موقعیت او به عنوان تأمین‌کننده امنیت این رژیم در برابر سایر رقباست، گفت: با واکنش‌های اخیر محور مقاومت به حملات اسرائیل، بسیار بعید است که نتانیاهو حملات شدید و گسترده به نوار غزه را در دستور کار قرار دهد و تجربه واکنش‌های قبلی محور مقاومت او را مجبور می‌کند که با حفظ همین فضا به پیروزی در انتخابات دست پیدا کند.

مجتبی امانی، رئیس پیشین دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو درباره احتمال حمله به نوار غزه پیش از برگزاری انتخابات در اسرائیل و الحاق دره اردن و بخش مهمی از کرانه غربی به سرزمین‌های اشغالی گفت: قطعاً نتانیاهو به دنبال این است که پیش از برگزاری انتخابات در رژیم صهیونیستی کار را به سمتی پیش ببرد که در یک فضای آرام بتواند از خلال آن برتری خودش را در حفظ و تثبیت امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اثبات کند تا در هنگامه انتخابات در چنین موقعیت و موضعی به رقابت با سایر نامزدها بپردازد.

اظهارات نتانیاهو برای معرفی شدن به منزله فرد تأمین‌کننده امنیت اسرائیل است

وی ادامه داد: برهمین اساس او از هفته‌ها پیش این کار را با حملات کنترل‌شده به برخی مواضع محور مقاومت در سوریه و عراق شروع کرد تا فضای داخلی فلسطین اشغالی را در آستانه انتخابات به سمتی ببرد که به منزله فردی معرفی شود که توانسته امنیت رژیم صهیونیستی را حفظ و تقویت کند. از آنجا در وضعیت فعلی موضوع امنیت اولویت اصلی این رژیم و ساکنان آن است، بر همین مبنا نتانیاهو این تاکتیک را برای پیروزی در انتخابات برگزیده است.

امانی اظهار کرد: البته محور مقاومت با هوشیاری توانست به ویژه در قالب واکنش حزب‌الله لبنان و برخورد حماس و جهاد اسلامی به حملات رژیم صهیونیستی، اجازه ندادند که نتانیاهو با هزینه مقاومت بهره‌برداری انتخاباتی لازم را انجام دهد. بر این اساس بعید است که نتانیاهو با وجود این اظهارات، در نزدیکی انتخابات حملات شدید و گسترده به نوار غزه را در دستور کار قرار دهد و تجربه واکنش‌های قبلی محور مقاومت او را به این سمت سوق خواهد داد که با حفظ همین فضا به پیروزی در انتخابات دست پیدا کند.

ترامپ به دنبال تثبیت موقعیت نتانیاهو است

رئیس پیشین دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر درباره احتمال تأثیر اخراج جان بولتون به عنوان فردی کاملاً نزدیک به نتانیاهو و لابی صهیونیستی بر تعدیل سیاست‌های حمایتی افراطی آمریکا از اسرائیل در دوره ترامپ گفت: تأمین امنیت رژیم صهیونیستی سیاست اصلی و همیشگی آمریکاست. جان بولتون فردی طرفدار صهیونیست‌ها و حامی افراطی آن‌ها شناخته می‌شود، اما اظهارات امروز ترامپ در حمایت از نتانیاهو و استقبال نتانیاهو از این اظهارات نشان می‌دهد که ترامپ به دنبال تثبیت موقعیت نتانیاهو است. همچنین حمایت مستقیم ترامپ از یک گزینه انتخاباتی در اسرائیل بیانگر آن است که امیدواری مجموعه فعلی کاخ سفید به پیروزی نتانیاهو در انتخابات پیش رو خدشه‌دار شده و احتمال شکست وی از نگاه تیم ترامپ بعید به نظر نمی‌رسد.

اخراج بولتون ارتباطی با تغییر در طرح معامله قرن ندارد

امانی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تغییر یا کنار گذاشتن طرح معامله قرن با اخراج بولتون گفت: ترامپ با وارد کردن دامادش، جارد کوشنر، برای حمایت از معامله قرن نشان داد که در پیشبرد این طرح کاملاً مصمم است، اما آنچه این طرح و اجلاس منامه را تحت‌الشعاع قرار داد و ناکام گذاشت این بود که همه گروه‌های فلسطینی، حتی طرفداران سازش، از هرگونه شرکت در این اجلاس خودداری و آن را محکوم کردند.

وی تأکید کرد: بنابراین به نظر می‌رسد معامله قرن طرحی است که ترامپ دنبال می‌کند و لزوماً ارتباط مستقیمی با حضور جان بولتون در تیم ترامپ نداشت که با اخراج او دچار تغییراتی شود. البته باید به یاد داشت که این طرح جداً از طرح‌های متعدد آمریکایی‌ها برای تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه نیست، بلکه در راستای طرح‌هایی مانند کمپ دیوید، اسلو و وای ریور است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: