کد خبر: 3842828
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
به میزبانی جنبش فوکولاره اجرا شد؛
گروه بین‌الملل ــ نشست مشترکات اسلام و مسیحیت با عنوان «مریم در قرآن» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مانیل در مدرسه «ادیان شرقی» جنبش فوکولاره فیلیپین برگزار شد.

به گزارش ایکنا از فیلیپین؛ این برنامه به دعوت جنبش فوکولاره شعبه فیلیپین، که زیر نظر پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، فعال است، برگزار شد و با کارگاه خوشنویسی ایرانی همراه بود.

در این مراسم که به مدت چهار ساعت ادامه یافت، حدود ۵۰ نفر از دانشجویان کشورهای مختلف آسیایی و اعضای ارشد جنبش گفتگوی ادیان فوکولاره حضور داشتند.

نمایش فیلم حضرت مریم(س)

در آغاز برنامه فیلم کوتاهی از ایران و سپس بخش‌هایی از فیلم حضرت مریم(س) برای دانشجویان به نمایش درآمد.

در ادامه محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی ایران در مانیل، درباره اسلام و تشیع، مشترکات ادیان و لزوم گفت‌وگوی ادیان در شرایط فعلی جهان سخنانی را بیان کرد و گفت: با توجه به حوادث اتفاق افتاده در سال‌های اخیر لازم است رهبران، محققان و اندیشمندان ادیان مختلف با برگزاری نشست و تبیین مشترکات ادیان نسبت به آگاهی و رشد افکار عمومی همت کنند.

برنامه قرآنی ایران در مدرسه ادیان فیلیپین/ اهدای تابلوی «یا رب» + عکس

وی افزود: ایران که کشوری شیعی است از سال‌ها قبل گفت‌و‌گوهای مختلفی را با ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی جهان آغاز کرده و یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه بوده است.

جعفری ملک تصریح کرد: ما شیعیان معتقدیم که حضرت مسیح(ع) با امام دوازدهم شیعیان برای ایجاد صلح و عدالت به زمین بازخواهند گشت و مسلمانان و همه آزادی‌خواهان و عدالت‌جویان جهانِ پیرو این دو بزرگوار برای صلح و عدالت تلاش خواهند کرد.

بنابراین گزارش؛ تندیس تقوی، مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل و بانوی خوشنویس ایرانی، نیز در این برنامه درباره جایگاه حضرت مریم(س) در قرآن سخنرانی کرد و گفت: حضرت مریم تنها بانویی است که یک سوره از قرآن به نام وی آمده و برای همه ما مسلمانان الگوی یک زن پاکدامن و شریف است، بسیاری از زنان مؤمن کشور من نیز مریم نام نهاده شده‌اند.

حضرت مریم و حضرت فاطمه(س)؛ الگوی زنان جهان

وی افزود: حضرت مریم و حضرت فاطمه(سلام الله علیهما)، بانوان بزرگوار آسمانی و الگوی زنان جهان هستند و ویژگی‌های مشترکی دارند، هردو در پاکدامنی، پارسایی، تقوی، عبادت، انفاق و علم و دانش سرآمد زنان دوره خود بوده‌اند و از زنان برگزیده جهان هستند.

تقوی تصریح کرد: شباهت‌های بسیاری را نیز در میان فرزندان این دو بزرگوار؛ امام حسین(ع)، امام سوم شیعیان و حضرت عیسی(ع) می‌توان یافت، هر دوی آن ها معصوم و هدایتگر جامعه بودند و آزار دیدند و برای نجات و رستگاری بشر و رهایی انسان از رنج‌های زمینی بسیار کوشیدند.

برنامه قرآنی ایران در مدرسه ادیان فیلیپین/ اهدای تابلوی «یا رب» + عکستندیس تقوی، بانوی خوشنویس ایرانی در حال سخنرانی در مدرسه «ادیان شرقی» فیلیپین

این بانوی ایرانی تأکید کرد: وظیفه اندیشمندان مسلمان و مسیحی و شما جوانان این است که برای رسیدن به صلح جهانی جست‌وجوی عمیق و بیشتری در راستای مشترکات بین ادیان ابراهیمی داشته باشید و پژوهش‌هایی براساس عقل، بدون تعصب و بدفهمی و براساس منابع اسلام و مسیحیت و قرآن و انجیل انجام دهید، مطمئناً پس از پژوهش، هر قلب آزاده و اندیشمندی می‌تواند درک کند که خداوند ابراهیم خلیل الله، موسی(ع)،عیسی(ع) و محمد(ص) را فقط برای یک هدف مشترک یعنی عبادت خدای بزرگ و هدایت و رستگاری بشر فرستاد.

سپس جلسه پرسش و پاسخ  برگزار شد و دانشجویان سؤالات خود را پرسیده و برخی نیز ضمن تأیید مباحث مطرح‌شده، از بیان واقعیت‌های مربوط به اسلام تشکر و تأکید کردند که تاکنون نسبت به چنین مباحثی ناآگاه بوده‌اند.

«یا رب»؛ کار مشترک هنرمندان ایران و فیلیپین

این برنامه با کارگاه خوشنویسی برای دانشجویان ادامه یافت و پس از آن طی مراسمی تابلو خوشنویسی‌شده «یا رب» بر روی بوم کار مشترک هنرمندان ایران و فیلیپین (تندیس تقوی و خانم «هاویر سوگولو») برای نگهداری در موزه ادیان مدرسه شرقی ادیان فیلییپن به طرف فیلیپین و همچنین 40 جلد کتاب تخصصی اسلامی و شیعی از جمله ترجمه نهج البلاغه و کتاب «شیعه در اسلام» علامه طباطبایی به کتابخانه این مدرسه اهدا شد.

یادآور می‌شود، جنبش فوکولاره فیلیپین هر سال تعداد زیادی از جوانان را از سراسر جهان دعوت و برنامه‌های متنوعی را در قالب همزیستی و گفت‌وگوی ادیان برای آنان برگزار می‌کند و بزرگ‌ترین برنامه سال گذشته میلادی این مدرسه دعوت از 5 هزار جوان از سراسر جهان به مدت یک هفته در فیلیپین بوده است.

مقر اصلی فوکولاره در شهر «تاگاتای» در نزدیکی مانیل است و این جنبش امکانات فراوانی از جمله میهمانسراهای گوناگون، مدرسه و سالن دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: