کد خبر: 3842924
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
حجت‌الاسلام روان خواستار شد:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به راهبردهای افزایش سطح کیفی مسابقات قرآن، گفت: برون‌‌سپاری بخش اجرایی مسابقات قرآن می‌تواند در کسب موفقیت برگزاری مسابقات مؤثر باشد.

برون‌سپاری بخش اجرایی مسابقات قرآنحجت‌الاسلام والمسلمین ولی‌الله روان، معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با بیان اینکه قرآن یک معجزه الهی و جاویدان و تنها کتاب آسمانی تحریف نشده است، اظهار کرد: قرآن کریم نسخه‌ای آسمانی برای هدایت و تکامل جامعه بشری به ویژه مسلمانان است.

وی افزود: قرآن در جهان اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد و ضرورت دارد که همه ما به فراگیری قرآن و مفاهیم آن اهتمام داشته باشیم. همه ما وامدار قرآن هستیم و برای رسیدن به سعادت ابدی باید انس با قرآن داشته باشیم. بنابراین ضرورت دارد قرآن و مفاهیم الهی آن را فراگرفته و به آن عمل کنیم.

روان اظهار کرد: بنا بر روایات، زمانی که فتنه‌ها به ما رو می‌آورد باید به قرآن کریم پناه ببریم، بسیار تأکید شده است در آخرالزمان برای در امان ماندن از مشکلات بسیار به سراغ قرآن برویم. با توجه به این جایگاه مهم قرآن در زندگی ما لازم است که از هرچه در توان داریم برای وقف در زمینه‌های قرآنی استفاده کنیم و موقوفات قرآنی را گسترش دهیم.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، ترویج و نشر فرهنگ قرآنی، تفسیر، حفظ، فراگیری مفاهیم و قرائت قرآن را از جمله اهداف موقوفات قرآنی ذکر کرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) در روایتی صدقه جاریه را از جمله اعمالی ذکر کرده‌اند که حتی پس از مرگ انسان نیز پرونده آن باز می‌ماند. وقف مصداق بارز صدقه جاریه است که منفعت آن در زندگی پس از مرگ برای ما وجود خواهد داشت و از آن بهره می‌بریم.

وی با تأکید بر آثار فردی و اجتماعی انس با قرآن و ترویج فرهنگ قرآن، تصریح کرد: جایگاه ویژه قرآن در زندگی انسان بیانگر اهمیت توجه به موقوفات قرآنی و ضرورت گسترش این موقوفات است و باید همه به ترویج فرهنگ وقف قرآنی و وقف کردن در زمینه قرآن اهتمام جدی داشته باشیم.

وقف قرآنی نیازمند فرهنگسازی و انگیزه‌آفرینی است
روان ایجاد انگیزه در زمینه وقف قرآنی را یکی از عوامل گسترش موقوفات در حوزه قرآن برشمرد و اظهار کرد: معرفی مراکز قرآنی موفق به منظور جلب وقف‌های قرآنی در راستای حمایت از آن مراکز یکی دیگر از راهکارهای جذب وقف در زمینه قرآنی است. مردم با مشاهده عملکرد سازنده و مثبت مراکز قرآنی انگیزه بیشتری برای وقف در این حوزه خواهند داشت.

وی افزایش شناخت و معرفت جامعه از طریق ابزارهای رسانه‌ای به وقف به ویژه در حوزه قرآنی را عاملی مؤثر در زمینه افزایش موقوفات قرآنی ذکر کرد و افزود: تجربه ثابت کرده است که افزایش شناخت جامعه از وقف و فرهنگ‌سازی در این زمینه با افزایش موقوفات همراه بوده است و باید از تمام ظرفیت‌ها به منظور افزایش موقوفات قرآنی استفاده کنیم.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، درباره راهبردهای افزایش سطح کیفی مسابقات قرآن، تصریح کرد: برون‌سپاری بخش اجرایی مسابقات قرآن کریم می‌تواند در زمینه کسب موفقیت در برگزاری مسابقات مؤثر باشد و در این راستا باید از ظرفیت‌های جامعه قرآنی استان اصفهان به خوبی استفاده کنیم. استان اصفهان مشهور به استان قرآنی است و فعالیت‌های بسیار خوبی در جامعه قرآنی استان وجود دارد. مدارس حفظ که در کشور تقریباً بی‌نظیر هستند و امکان تحصیل در کنار حفظ قرآن و فراگیری مفاهیم و مبانی قرآنی را فراهم آورده‌اند، یکی از فعالیت‌های ویژه و مؤثر جامعه قرآنی استان اصفهان محسوب می‌شود.

ظرفیت‌ جامعه قرآنی اصفهان در مسابقات به کار گرفته می‌شود
روان ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار زیادی در استان اصفهان در حوزه قرآنی وجود دارد. بیشترین حافظان، جلسات، محافل و مجموعه‌های قرآنی کشور را در استان اصفهان شاهد هستیم و این به معنای وجود ظرفیتی بسیار مهم در استان اصفهان است.

وی با اشاره به رتبه‌های برتر استان اصفهان در زمینه حفظ، قرائت و مفاهیم قرآنی در عرصه ملی و بین‌المللی اظهار کرد: باید همه ظرفیت‌ها و تجربه‌های محافل و مجموعه‌های قرآنی را به منظور افزایش سطح کیفی و بهتر شدن مسابقات قرآن به کار گرفته و تلاش کنیم تا بهترین میزبانی را در چهل‌ودومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در اصفهان داشته باشیم و برون‌سپاری بخش اجرایی مسابقات قرآن می‌تواند در زمینه کسب موفقیت در برگزاری مسابقات مؤثر باشد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: