کد خبر: 3848117
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
حجت‌الاسلام حامد آل‌یمین تشریح کرد:
گروه اندیشه ــ حجت‌الاسلام حامد آل‌یمین با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب به ارائه توضیحاتی در زمینه جلوه‌ها و نمودهای تحقق معنویت از منظر رهبر معظم انقلاب در سال‌های پس از انقلاب اسلامی پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ نشست «تبیین و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب با محوریت معنویت و انقلاب اسلامی»، امروز، 15 مهر، با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در سالن کنفرانس ایکنا برگزار شد.

حجت‌الاسلام حامد آل‌یمین در این نشست بیان کرد: مقام معظم رهبری در این بیانیه، چهارده بار به بحث معنویت اشاره می‌کنند. یک بخش گام دوم انقلاب مربوط به آنچه گذشت و بخش بعدی نیز مربوط به آینده و آنچه باید بشود است. در بخش اول که ایشان بین نظام اسلامی و رژیم پهلوی مقایسه می‌کنند، از جمله نکاتی که در مورد مشکلات ما مطرح می‌کنند، عقب‌ماندگی ما در معنویت است. در کنار این، شعار انقلاب ما نیز استقرار معنویت و حرکت به سوی معنویت است، اما آیا به سمت این شعار پیش رفته‌ایم و این خلل را جبران کرده‌ایم؟ رهبری تا حدودی اشاره کرده‌اند که این اتفاق رخ داده و از برکات انقلاب اسلامی در گام اول، افزایش معنویت است.

معنویت امام و معنویت مردم

وی در ادامه افزود: البته باید دقت کنیم که در کنار معنویت، اخلاق و دین را مطرح می‌کنند. لذا برخی اوقات معنویت به اخلاق و برخی اوقات به دین برمی‌گردد. در گام اول از جمله مؤلفه‌هایی که در رشد معنوی جامعه کمک کرد، وجود امام راحل(ره) بود که نفس مقدس و بیان ایشان مانند هرمی که از بالا آب را در اتمام سطوح جامعه جاری می‌کند بود و این حس معنوی به واسطه وجود امام انجام شد و برکت پیدا کرد و شکل گرفت. این معنویت در میان مردم نیز بود و اگر مردم معنوی نبودند اصلاً انقلاب نمی‌کردند، لذا مردم در پی معنویت بودند.

آل‌یمین تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب جلوه‌های معنویت را نشان داده‌اند که وقتی گفته می‌شود معنویت، کدام بحث‌ها تبلور پیدا می‌کند. از جمله جلوه‌های معنویت، انس با ذکر و دعاست و می‌بینید که مردم نسبت به مجالس دعا، اقبال روزافزونی دارند و اگر مجلس ذکری هست، اعم از دعای کمیل و ... رونق بیشتری یافته است، حال آنکه در گذشته مهجور بود، اما اکنون این گونه نیست. از دیگر جلوه‌های معنویت، برادری و ایثار است و تجلی ایثار در این ایام در دفاع مقدس است. جنگ کمک می‌کند که فضای جامعه فضای ایثار باشد و بعد از آن ممکن است که این فضا کمرنگ شده باشد، اما باز هم جوان‌ها در دفاع از حرم، آن تجلی ایثار را نمایش دادند که رهبری این را نیز از جمله جلوه‌های معنویت ذکر می‌کنند.

گسترش اقبال به دین و معنویت

وی در ادامه افزود: این دوران، یک دوران چهال ساله به‌هم پیوسته است و هر زمانی به نحوی خود را بروز و ظهور داده است. نگاه رهبری این است که رونق حضور در مساجد بیشتر شده و بعد از انقلاب مساجد بیشتری ساخته شد و رونق گرفت. در ادارات بحث نماز بسیار مورد توجه قرار گرفت و این از جمله جلوه‌های معنویت است، چنانکه در مدارس و دانشگاه‌ها نیز همین طور بوده است. حوزه‌های علمیه نیز یکی از نمادهای اقبال مردم نسبت به دین هستند. وقتی جوانان ما اقبالشان نسبت به دین بیشتر می‌شود به حوزه‌های علمیه رجوع می‌کنند. بنابراین شاهد این هستیم که حوزه‌های علمیه شیعی گسترش پیدا می‌کنند و دانشگاه‌های ما نیز با توجه به کثرت اقبالی که دارند همین مسیر را طی کرده‌اند و دانشجویان به این سمت سوق داده شده‌اند.

آل‌یمین تصریح کرد: در اوایل انقلاب، جهاد سازندگی را داشتیم که یکی از نمادهای معنوی است. اینکه یک عده جوان مخلص به مناطق محروم بروند، جنبشی ایچاد شود و کمک به محرومان صورت گیرد، تجلی معنویت است. اما آیا این مسئله تمام شد؟ بنا به شرایط، جهاد سازندگی با این عنوان به عنوان یک سازمان حذف و به شکل دیگری کارش را ادامه داد، اما امروزه اردوهای جهادی به وجود آمده که در ادامه همان حرکت است. همچنین بحث زیارت را داریم که بسیار گسترده شده و رونق پیدا کرده و اگر پیش از این، کمتر بدان بها داده می‌شد بعد از انقلاب رونق گرفت. هر ساله آماری که برای زیارت به مشهد ارائه می‌شود، از سال قبل بیشتر است و این مورد یکی از جلوه‌های معنویت است. در آستانه زیارت اربعین هستیم و رهبری نیز اشاره کردند که این پدیده پیاده‌روی نیز هر سال رشد بیشتری می‌کند.

معنویتی متناسب با اخلاق

وی در ادامه بیان کرد: اخلاق و معنویت یعنی معنویتی که متناسب با اخلاق است. اخلاق به معنای رعایت فضائل اخلاقی است و معنویت نیز برجسته‌سازی ارزش‌های معنوی محسوب می‌شود. عالم معنا در ذیل عالم ماده است و چیزی که قابل مشاهده باشد نیست و در عالم غیب و نهان انسان است. وقتی حرف از معنویت می‌زنیم، مراد برجسته‌سازی فضائل درون انسان است تا در جامعه ظاهر شود.

برای مشاهده گزارش تصویری نشست اینجا کلیک کنید

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: