کد خبر: 3851828
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
گروه بین‌الملل ــ کلیسای انجیلی در برلین که خواستار گسترش گفت‌وگو بین مذهبی میان مسیحیان و مسلمانان است، کتابچه راهنما برای آشناکردن مسیحیان با سنت‌ها و اعتقادات مسلمانان و سازمان‌های اسلامی منتشر کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، مسئولان کلیسای انجیلی در برلین- براندنبورگ خواستار گسترش گفت‌وگوی مذهبی میان مسیحیان و مسلمانان هستند. در این راستا، آنها به تازگی کتابچه راهنما برای آشنا کردن مسیحیان با سنت‌ها و اعتقادات مسلمانان و سازمان‌های اسلامی منتشر کرده‌اند.

این کتابچه راهنما، با حضور رئیس شورای مرکزی مسلمانان، اسقف اعظم برلین، کشیش ایالت برلین در گفت‌وگوی بین مذهبی و همچنین گروهی دیگر از مسئولان امور کلیسا و مساجد رونمایی شد. مارکوس دروگه، اسقف اعظم در برلين، در مراسم رونمایی از این اثر گفت:« در سال‌های اخیر، ارتباط و تبادلات فکری و فرهنگی با جامعه مسلمانان بهتر و بیشتر از گذشته شده است. البته هنوز برخی افراد نسبت به ارتباط میان مسلمانان و مسیحیان بدبین هستند و حتی نسبت به مسلمانان نگرشی خصمانه دارند.»

او همچنین تأکید کرد:« متأسفانه رهبرانی که در این گفت‌وگوها پیشگام هستند نیز در معرض خطر قرار دارند و به همین دلیل جامعه آلمان باید هر چه زودتر، نسبت به اهمیت گفت‌وگوهای بین‌مذهبی آگاه شود. از این رو، ما تصمیم گرفتیم که برای ترغیب اعضای کلیسای انجیلی به گفت‌وگوی بین‌مذهبی با مسلمانان و ارتباط بیشتر با سازمان‌های اسلامی، کتابچه‌ راهنما منتشر کنیم.»

دروگه هدف از ترویج گفت‌وگوی بین مذهبی را ایجاد اعتماد میان پیروان دو دین عنوان کرد. از نگاه او، اختلافات مهم اجتماعی و سیاسی نیز در خلال گفت‌وگوهای بین‌مذهبی قابل حل است.

آیمان مازیک، رئیس شورای مسلمانان آلمان نیز در این باره گفت:«در حال حاضر در وضعیت پر تنشی قرار داریم و اوضاع روز به روز وخیم‌تر می‌شود. تنها راه حل ممکن، ترویج و گسترش گفت‌وگوهای بین‌مذهبی میان پیروان ادیان مختلف است.» مازیک همچنین تأکید کرد:« در یک گفت‌وگوی مؤثر، مهم است که دو طرف بدانند، قرار نیست از اعتقادات دینی خود دست بکشند. هر دو طرف باید بتوانند بدون ترس و نگرانی، از حقیقت و دیدگاه خود دفاع کنند.»

آندریاس گوتزه، کشیش ایالت برلین در امور گفت‌وگوی بین‌مذهبی نیز اظهار کرد: « ترویج گفت‌وگوی بین‌مذهبی و اعتماد به یکدیگر، به معنای نادیده گرفتن مشکلات نیست. اما وقت آن رسیده که به جای بحث‌کردن درباره اهمیت گفت‌وگوی بین‌مذهبی، شرایط آن را مهیا کنیم.»

مسئولان کلیسای انجیلی در این کتابچه راهنما که ۱۵۰ صفحه است، اطلاعات مفیدی درباره سبک زندگی مسلمانان، برنامه‌ها و نحوه کار انجمن‌ها و سازمان‌های اسلامی منتشر کرده‌اند. مسیحیان با خواندن این کتابچه می‌توانند با سنت‌های مسلمانان مانند عید فطر، عید قربان، حج، نمازخواندن در مسجد و همچنین اصول دین اسلام آشنا شوند.

همچنین در بخش دیگری از این کتابچه، اطلاعات مفیدی درباره نحوه برقراری ارتباط با انجمن‌ها و سازمان‌های اسلامی وجود دارد. گفت‌وگوی بین مذهبی در دهه‌های اخیر در آلمان گسترش یافته است، اما با وجود افزایش اسلام‌هراسی و حملات به مسلمانان و انجمن‌های اسلامی، به نظر می‌رسد که گروه‌های مختلف مسلمانان و مسیحیان باید برای ترویج و گسترش این گفت‌وگو تلاش بیشتری انجام دهند. آنها هر کدام به صورت جداگانه وظیفه دارند برای بهبود شرایط اجتماعی اقدام کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: