کد خبر: 3858228
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد:
گروه سیاسی ــ اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور که ظهر امروز برگزار شد با اشاره به ضرورت اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی گفت: توسعه فرهنگ قرآنی از اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری، با اشاره به ضرورت اجرایی شدن منشور توسعه فرهنگ قرآنی گفت: توسعه فرهنگ قرآنی از اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است و دولت همواره تلاش کرده از همه ظرفیت‌ها در این زمینه استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه فرهنگ قرآنی موجب سعادت جامعه می‌شود،‌ تلاش در زمینه عمل به محتوا و اجرایی شدن آموزه‌ها و مفاهیم قرآنی را ضروری دانست و گفت: بسیاری از متفکران جهان اسلام معتقدند جاری شدن محتوا و مضامین قرآن در شئونات فردی و اجتماعی می تواند موجب دگرگونی زندگی انسان‌ها شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش مردم و خیرین در امور فرهنگی و عام‌المنفعه نظیر مدرسه‌سازی و احداث بیمارستان گفت: قطعا با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت‌های جامعه می‌توان شاهد مشارکت بیشتر خیرین در توسعه فرهنگ قرآنی بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با قدردانی از گزارش ارائه شده از روند عملیاتی سازی منشور توسعه فرهنگ قرآنی اظهار کرد: این منشور ۱۰ سال پیش به تصویب رسید و لازم است امروز عملکرد، نقاط قوت و ضعف‌ها و کاستی‌های اجرایی آن مورد بررسی قرار گیرد.

وی بر لزوم تدوین و ارائه گزارش عملکرد در خصوص این منشور به صورت هر شش ماه یک بار تأکید کرد و گفت: ارائه به موقع گزارش عملکرد می‌تواند در تقویت نقاط قوت و از بین بردن ضعف‌ها مؤثر باشد.

جهانگیری همچنین با ابراز خرسندی از اینکه طی سال‌های اخیر از مرحله تبرک‌جویی قرآن به مفاهیم راهبردی و محتوایی آن رسیده‌ایم از وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم، تحقیقات و فناوری خواست تمرکز جدی‌تری نسبت به توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشند.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، ورزش و جوانان، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا عاملی، توضیحاتی درباره اقدامات ستاد توسعه فرهنگ قرآنی ارائه کرد و سپس قائم مقام این ستاد به ارائه گزارشی از روند عملیاتی‌سازی منشور توسعه فرهنگ قرآنی پرداخت.

وی در این گزارش توضیحاتی در خصوص روند تدوین منشور توسعه فرهنگ قرآنی و ادوار تاریخی فعالیت‌های قرآنی ایران پس از انقلاب اسلامی ارائه کرد و به تشریح رویکردهای کلان منشور مشتمل بر هماهنگ‌سازی فعالیت‌های قرآنی، فرهنگ‌سازی قرآنی و نظام‌سازی قرآنی پرداخت.

در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش ارائه شده از روند عملیاتی‌سازی منشور توسعه فرهنگ قرآنی پیشنهاد دبیرخانه ستاد به شرح زیر به تصویب رسید:

«به منظور تسریع و شفاف‌سازی مراحل اجرای اسناد راهبردی منشور توسعه و فرهنگ قرآنی، سازمان برنامه و بودجه موظف شد با هماهنگی شورای توسعه فرهنگ قرآنی نسبت به یکسان‌سازی عناوین و محتوای برنامه ها و فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌ها در لایحه بودجه سالانه با مفاد اسناد راهبردی اقدام کند».

در ادامه این جلسه گزارشی نیز درباره سندهای ملی مصرح در سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور و وضعیت تدوین، تصویب و ابلاغ این اسناد ارائه و مقرر شد اعضای جلسه و دستگاه‌های مرتبط گزارش مذکور را مورد بررسی قرار داده و نظرات و پیشنهادات خود را برای تصمیم‌گیری نهایی به جلسه آتی ستاد ارائه دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: