کد خبر: 3858489
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
در گفت‌‌وگو با ایکنا بیان شد؛
گروه بین‌الملل ــ نماینده انجمن‌اسلامی چین با بیان اینکه مسلمانان در چین آزادی دارند، گزارش‌های منتشر‌شده در رسانه‌های غربی را درباره وضعیت مسلمانان این کشور غیرواقعی خواند.

شمس‌الدین مین چانگ (Shamsuddin Min Chang)،  نماینده بخش بین‌الملل انجمن اسلامی چین، در گفت‌وگویی که با ایکنا در حاشیه سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی انجام داد، درباره مباحث مطرح شده در این کنفرانس گفت: انجمن اسلامی چین هر ساله افتخار دارد که در این کنفرانس شرکت کند. بسیار خوشحالیم که با رهبران مسلمانان کشورهای مختلف و عالمان دینی در این کنفرانس ملاقات می‌کنیم. این موضوع بسیار‌ مهم است که مسلمانان سراسر جهان با هم متحد باشند و بر ساختن آینده خود تمرکز و با یکدیگر همکاری کنند.

مین چانگ با ذکر مثالی در مورد همزیستی مسلمانان با سایر ادیان در چین ادامه داد: در چین سه آیین و دین دیگر در کنار دین اسلام وجود دارد که عبارت‌اند از بودیسم، تائوئیسم و مسیحیت و همه با یکدیگر بدون تنش زندگی می‌کنند و ما به این بسیار افتخار‌ می‌کنیم.

نماینده بخش بین‌الملل انجمن اسلامی چین در مورد وضعیت مسلمانان این کشور به خصوص در منطقه سین کیانگ با رد گزارش‌های رسانه‌های غربی در این باره گفت: در چین مسلمانان از آزادی مذهبی برخوردارند و در رفتن به مسجد و انجام اعمال دینی خود آزادی عمل دارند. البته در برخی رسانه‌های غربی گزارش‌هایی در مورد وضعیت نامناسب مسلمانان منتشر می‌شود؛ اما باید بگویم که این‌ها حقیقت ندارد. ما افراد زیادی را از سازمان‌های اسلامی دعوت کرده‌ایم برای اینکه وضعیت مسلمانان را مشاهده کنند.

وی افزود: برخی اوقات مشکلاتی مانند تروریسم و افراطگرایی که در همه جای جهان وجود دارد در منطقه سین کیانگ چین به چشم می خورد. بیشتر این اتفاقات به دلایل سیاسی نه مذهبی رخ می‌دهند. این موضوعی بسیار پیچیده است. در برابر افراطگرایی باید بسیار با دقت به آن نگاه شود. باید رهبران و محققان مسلمان بررسی دقیقی را در این باره انجام دهند و تلاش کنند که مسلمانان را برای جلوگیری از پیوستن به گروه‌های افراط‌گرا راهنمایی کنند.

مین چانگ در پایان گفت: ما تجربه خوبی در چین و تمدن چینی در همزیستی با سایر ادیان داریم. این امر بسیار مهم است که در کنار سایر جهانیان با صلح زندگی کنیم و صلح می‌تواند آینده بهتری برای تمام انسان‌ها و جهان داشته باشد. مهم نیست که دیگران چه دینی داشته باشند، مهم این است که از زمین و جامعه انسانی محافظت کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: