کد خبر: 3858543
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
گروه بین‌الملل - پنج کشور اروپایی چهارشنبه شب با صدور بیانیه‌ای مشترک، از موضع آمریکا در قانونی خواندن شهرک‌سازی اسرائیل انتقاد کردند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از خبرگزاری «آناتولی»، پنج کشور اروپایی چهارشنبه شب با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که تمامی شهرک‌های صهیونیستی در اراضی قدس شرقی و برخی مناطق کرانه باختری غیرقانونی است.
 
«کارن پیرس» نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد به نمایندگی از کشورش و چهار کشور اروپایی فرانسه، آلمان، لهستان و بلژیک این بیانیه مشترک را قرائت کرد.
 
وی گفت: همه شهرک‌سازی‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی غیر قانونی است و امکان برقراری صلح دائمی را از بین می‌برد.
 
نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد گفت: مواضع ما متوجه سیاست شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی و از جمله قدس شرقی است.
 
پنج کشور اروپایی همچنین از رژیم صهیونیستی خواستند تا شهرک‌سازی‌ها را متوقف کند.
 
پیرس اضافه کرد: بار دیگر تأکید می‌کنیم که در خصوص برخی درخواست‌ها مبنی بر الحاق مناطقی در کرانه باختری به اراضی اشغالی نگران هستیم.
 
این بیانیه در حالی در سازمان ملل متحد قرائت شد که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دوشنبه‌ شب اعلام کرده بود که دولت ترامپ پس از مطالعه دقیق مباحث حقوقی همه طرف‌ها اعلام می‌کند که شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری با قوانین بین‌المللی ناسازگار نیست.
 
پمپئو گفت: بیانیه‌های دولتی ایالات متحده درباره فعالیت‌های شهرک‌سازی در کرانه باختری در دهه‌های گذشته ناهماهنگ بوده است.
 
همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه ماهانه خود چهارشنبه با سیاست جدید دولت آمریکا در قبال شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی کرانه باختری مخالفت کرد. 
 
یادآور می‌شود، در حال حاضر ۴۰۰ هزار شهرک‌نشین در کرانه باختری و ۲۰۰ هزار شهرک‌نشین نیز در قدس شرقی زندگی می‌کنند که بر اساس قوانین بین‌المللی، اسکان این افراد در مناطق مذکور غیرقانونی است.
 
قطعنامه ۱۲۳۴ شورای امنیت نیز که ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ به تصویب رسید، تأکید می‌کند رژیم صهیونیستی باید فوراً به شهرک‌سازی خود در اراضی اشغالی فلسطین پایان دهد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: