کد خبر: 3871152
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
گروه بین‌الملل ــ رسانه « آ.ار.دی» آلمان در گزارشی نوشت: آیات زیادی از قرآن به زندگی حضرت مریم(ع) پرداخته است و آیه ۴۲ سوره آل‌عمران آن حضرت را برترین زن جهان معرفی می‌کند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، ادیان مختلف دیدگاه‌های متفاوتی درباره حضرت مریم(س) دارند. به طور مثال مسلمانان حضرت مریم(س) را بنده برگزیده خداوند می‌نامند و مسیحیان معتقدند که آن حضرت مقدس‌ترین زن جهان است.

رسانه آ.ار.دی (ARD) آلمان به مناسبت سال نو میلادی در گزارشی به دیدگاه‌های اسلام و قرآن درباره حضرت مریم(س) پرداخته و همچنین اعتقادات یهودیان درباره مادر حضرت عیسی(ع) را مورد بررسی قرار داده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، ترجمه بخشی از این گزارش است:

آیات زیادی از قرآن به زندگی حضرت مریم(ع) پرداخته است. آیه ۴۲ سوره آل‌عمران آن حضرت را برترین زن جهان معرفی می‌کند. او برای مسلمانان مادر حضرت عیسی(ع) و زنی پاکدامن و بزرگ است. اما این سوره تنها سوره قرآن نیست که به زندگی آن حضرت پرداخته است؛ بلکه سوره مریم نیز نشان می‌دهد که چگونه خداوند درهای رحمت خود را بر زندگی حضرت مریم(س) گشود.

جایگاه ویژه حضرت مریم(س) در اسلام

این واقعیت که حضرت مریم(س) در دین اسلام و کتاب آسمانی مسلمانان جایگاه و احترامی ویژه دارد، قابل انکار نیست. تنها زنی که نامش در قرآن آمده، حضرت مریم(س) است. قرآن همچنین تولد حضرت عیسی(ع) را توصیف کرده است. تولدی که داستانی غافلگیرکننده دارد. قرآن به صورت مفصل به چگونگی آبستن شدن حضرت مریم و تولد عیسی(ع) پرداخته است.

کتاب مقدس (کتاب مسیحیان) و قرآن هر دو به یک ‌اندازه به باکره بودن حضرت مریم(س) تا زمان تولد عیسی(ع) تأکید دارند. این نکته مهم است که هر دو کتاب نگاهی یکسان به تولد پیامبر مسیحیان دارند. هرچند در جزئیات تفاوت‌هایی دیده می‌شود، اما در قرآن و عهد جدید نشان داده شده است که براساس خواست و اراده خداوند پسری به حضرت مریم(س) اعطا شد. شخصیت حضرت مریم(س) نیز در هر دو کتاب یکسان نشان داده شده است.

براساس هر دو کتاب آسمانی، مریم(س) زنی مؤمن بود که براساس دستورات خداوند عمل کرد. علی‌رغم این شباهت‌ها، تفاوت‌هایی نیز در متن دو کتاب وجود دارد. عهد جدید نشان می‌دهد که اهمیت مریم(س) به دلیل وجود حضرت عیسی(ع) است. از نگاه این کتاب خداوند نجات‌دهنده جهان است و در عیسی(ع) مجسم شده؛ این در حالی است که در هیچ بخشی از قرآن چنین دیدگاهی در مورد حضرت عیسی(ع) وجود ندارد.

حضرت مریم(س) از دیدگاه یهودیان

دیوید فلوسر، محقق یهودی، حضرت مریم(س) را دختر برجسته قوم یهود معرفی می‌کند. در زمان تولد عیسی(ع) يهوديان تحت سيطره روميان چشم‌انتظار موعودی نجات‌بخش بودند. آنها منتظر بودند فرستاده‌ای از جانب خدا بیاید و آنها را از سیطره رومیان نجات دهد. با وجود این، از نگاه یهودیان، مسيح(ع) نمی‌تواند پسر خدا یا خدا باشد. برای آنها مریم(س) زنی از بنی‌اسرائیل است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: